ÇirkinlikInşaat

Bina - Bir ... Konut binaları. İdari binalar. Binaların inşaatı

Bina - yer bazlı yapısı, sahip dahili bir boşluk. Bir canlı ya da iş için tesis, hem de toplumun belirli ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.

etiyoloji

Kelime "bina", büyük olasılıkla antik Rus fiil "zdati" kaynaklandı. o eski günler "yapı" anlamına geliyordu. "Zdati" Antik konuşma fiil kullanılır, sırayla, "zd" isim geldi. Bu günlerde kelime "kil" (ana yapı malzemesi olarak hizmet) anlamına gelir. Aynı fiilin itibaren böyle "mimar" "oluşturmak" ve yer ve kelimeleri almış inanılıyor.

Yani binalara geçerli değil?

Bu terim, iç boşluk yok zemin yapıları için geçerli olmayacaktır. Bu, örneğin, taşıma üst geçitler ve köprüler, soğutma kuleleri, vs. binalar, birçok denizaltı ve yeraltı yapılarının kategoriye girer vermeyin. Onların liste barajlar, tüneller, vb içerir Tüm bu yapılar mühendislik yapıları ya da sadece yapıları denir. Bu tür nesneler arasında da resmen binaya benzer olanlardır. Bu, örneğin, bir su kulesi. ekipman, vb bakımı için amaçlanan böyle olması ve bakım binası olabilir endüstriyel işletmeler, şöyle

teknolojik unsurlar

Bina - inşaat çalışmaları sonucu. Yukarıda zemin ve yer altı parçalara sahip olan bir kütle yapıdır. Buna ek olarak, herhangi bir inşaat iç, ağlar ve sistem mühendisliği desteğidir. İnşaat siteleri belirli bir insan etkinliği için tasarlanmıştır. onlar konutların, o zaman bu konut binası olarak kullanılması halinde. Binalar ürünler ve ev yapımları yanı sıra hayvanların içeriğini saklamak için dizayn edilebilir. Bu nesnelerin her biri olarak sınıflandırıldı "konut dışı bina."

aşağıdaki gibi herhangi inşaatın uzay-planlama kararının Elemanları şunlardır:

1. Tesisler. Bunlar, belirli bir nesnenin tüm iç incelemek. nesnenin yapımı hacminin belirli bir kısmı - Bu odasıdır. her tarafta bir çit olması boşluklar (odaları, koridorlar ve böyle devam eder. D.) bölünmüş bir kural olarak hizmet veren yapı. Bu binaların bütünü, bir düzeyde tesis olmak üzere toplam zemin, zemin aradı.

2. Bodrum. yer seviyesi işaretinin altında bulunduğu binanın Bu zemin.
3. zemin (bazal). Kör alanda (ama artık onun yüksekliğinin yarısından daha) altında yer alanlar sağlanmalıdır.
4. Yukarıda zemin katlar. Zemin işaretinin üzerinde bulunan odaların Bu set.
5. Çatı. Onları çatı ve inşaat altında üst katta tavan üstünde bir oda var.
6. Çatı. Yani tavan alanı içindeki ayırmaya sonucuydu odası, diyoruz. Kuruluş tavan kırma çatı ve konut veya podsobok için tasarlanmıştır.
7. Teknik kat. Bu boşluk mühendisliği ekipmanları, yanı sıra evin işleyişi için gerekli iletişim yapımını barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Binanın (teknik altı) ve üst (teknik kat) alt kısmında bir taban olabilir. Bazen doğrudan geçitlerin üstünde memnundur. Bu yerleştirilir ve bir kamu amacı olan bir apartmanın birinci katında edilebilir.

yapısal elemanlar

bina - malzemeden bir muhafaza içeren bir yapı, çeşitli ayrı parçalar rolü hareket - .. temel, duvar, çatı ve benzeri Bu yapısal elemanlardır. Onlar da, daha küçük prefabrik bölümden oluşan - vs aşamaları ve çatı ürünleri, prekast levhalar, ...

Binanın tüm yapı elemanları koruma ve destek ayrılır. bina yapısında belirli bir tür belirli bir amaç ve bu parçaların işletme koşullarına atanması.

taşıyıcı olarak yapısal elemanların sınıflandırılması mümkündür eğer binanın çalışması sırasında ortaya çıkan güç her türlü yük onların kabulü. Buna karşılık, bina zarfı ayrı tesislerinde inşa dışarıdan ve farklılaşma gelen binanın iç boşluğu izole etmek için tasarlanmış.

Yapı nesnelerin ana destek elemanları içerir: temel, kolonları, kirişleri ve benzeri parçalar. kapı ve pencereleri, çatı ve duvarlar - parçaları korumak. yapısal ve yapısal olmayan (örneğin, iç duvarlar) fonksiyonlarını birleştiren unsurlar Binada ve.

Sınıflandırma ait binalar ile amacı

bir iç hacim ile zemin yapıları olan yapı nesnelerin bölünmesi aşağıdaki Kabul:

1. Konut binaları. Bu konutlar olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır nesnelerdir. Bu pansiyonlar ve oteller bulunmaktadır. vb dinlenme evleri için odalar, yatılı evler, evlerin ve binaların listesine dahil
2. Kamu binaları. Bunlar vb müzeler, tiyatrolar, tren istasyonları, alışveriş merkezleri, kütüphaneler, galeriler, dahil
3. Endüstriyel yapılar. Bu güç fabrikaları.
4. Tarımsal binalar. Bunlar vb depolar, çiftlikler, hayvan içerir
5. İdari yapı. ofisleri karşılamak için tasarlanmış olan bu binalar,.

Binaların inşaatı dört sınıfa ayrılır P-A.3-61 SNIP sağlamlık derecelerine göre yürütülür. Örneğin, kültürel-tarihi anıtlar (saray ve tiyatrolar, metro istasyonları, vb) için bir yüzyıl boyunca korunmalıdır. Aynı zamanda bu sınıfın binaların inşaat mimarisi, yangın dayanımı, vb belirli gerekliliklere tamamen uygun yürütülür Eğer tesislerin yapımında SNP "Binalarda ve yapılar" uymak zorundadır. Bu belge inşaat sektörünün ürünlerin tüketicilerin hak ve menfaatlerini korumak üzere tasarlanmış bir kılavuzdur.

konut inşaatı

Bu tür yapılar çeşitli türlerde olabilir. Özellikle, ticari olmayan (okul veya fabrikalar, yurt, askeri kışlasında otel ve tabii ki konut) ve ticari (apartmanlar, ticari oteller ve pansiyonlar) bulunmaktadır.

Konutlar Kaç katlı olarak sınıflandırılır. Bunlar aşağıdaki gibidir:
- düşük (bir ila iki kat);
- çok katlı (3-5 kat);
- çok katlı (6 fazla kat);
- Kat (11 ila 16 kat), bir artan sayısı ile;
- (16 kat üzerinde) yüksek katlı.

A sınıfı insanların yaşaması için tasarlanan binalar ve bunların sayısının daire içindedir. Böyle yapılar olabilir:

- bir aile için (özel);
- ikiz (ikili);
- daire.

sosyal sorunları çözmek ve halkın olumlu yaşam koşullarını oluşturmak için, konut ve onların uzay-planlama yapısının katlı sayısına doğru seçim yapmak zorundadır.

Çok katlı binaların büyük şehirlerde en yaygın yapı. Eğer bir yerleşim binayı tasarlamak istiyorsanız, akılcı bir karardır. SNIR spesifik yapısal elemanlar için şartları, hem de işlevsellik ve evlerin dekorasyon sağlar. inşaat talimatlarına göre, yüksek binalar dayanıklı yapıların inşa edilmelidir. Buna ek olarak, SNIR bu nesnelerin ateş direnci sağlamak için gereksinim uzanır. destekleme çerçevesi beş katlı daha uzun evleri tamamen güçlendirilmiş beton, beton ve duvar malzemelerden yapılmalıdır nedeni budur.

proje yüksek katlı binalarda kendine has özellikleri vardır. Bu tür binaların taşıyıcı çerçevesi genellikle duvar vardır.

idari binalar

ofislerin normal çalışması için bir ortam yaratmak için - bir ortak mimari görev ile bir yapıdır. Bu aynı zamanda kamu ve devlet kurumları ve kuruluşlarının idari personel evler binayı içerebilir.

İdari binalar, bir kural olarak, bir hücresel planım var. Çalışma odaları içinde her iki ya da koridorun bir tarafına yerleştirilir. Birinci katta dolap ve lobi için tasarlanmıştır. idari binalarda gerekli tesislerinde toplantı olanakları vardır. Ayrı bir bina hacmi organize alt katlarda yerleştirilir. ve montaj için imkanlar ana gövdenin üst katlarda olabilir.

Bina yerleşim İdari binalar daha figüratif mimari ve sanatsal değer vermek. Kural olarak, onlar ana cadde ve meydanlarda yerleştirilir. Bu binaların birçoğu belli bir mimari kompozisyon merkezi bulunmaktadır.

ofis binaları için gereksinimler

idari amaçlı binaların inşaatı özellikleri bir numarası vardır. Her şeyden önce, bu binalarda kapı ve pencere açıklıkları ve ara aralıkların çok sayıda sağlanmalıdır. Buna ek olarak, idari binalar - karmaşık bir çerçeve yapısı ile binaları. Onların iç mekan mobil ve geniş tasarlanmış. ofislerin İnşaat sırasında anlamına nesnenin dışında önemli bir rol oynamaktadır. çeşitli malzemelerden tasarımında sürekli bir ayna cam, tuğla kaplama, hem de bir araya düzenlemeleri ve teknikler tercih edilmektedir.

SNP idari amaçlı tesislerin yapımı üzerinde kendi taleplerde bulunmaktadır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

- Yapıların kullanımı AB standartlarına uyum;
- tüm güvenlik düzenlemelerine uymak;
- Kullanılan malzemelerin çevre dostu;
- ergonomi;
- yangın güvenliği;
- nem, ısı ve ses yalıtımı;
- Güçlü havalandırma sistemi kurulumu;
- bol çöktürme ve sıcaklık değişimlerine direnç;
- takdim;
- sismik direnci.

karşılanması gereken idari binalar ve ek gereksinimler inşası sırasında. Onların liste böyle içerir:

- Planın özgünlüğü;
- Binanın bodrum katında park durumu;
- Kapsamlı kablolama ağı, mümkün ofis ekipmanı çok sayıda bağlamak için yapım.

Ayrıca, idari tesislerin inşaatı sadece güvenilir bir yüklenici olması gerektiğini akılda tutmak gerekir.

endüstriyel binalar sınıflandırılması

At , tasarlama aşamasında planlama ve büyük önem inşaatını finanse hedef tesislerinin tanımıdır. Ayrıca kendi sermayenin önemli sınıfı.

kendi amacı için Endüstriyel inşaat aşağıda ayrılır:

- Ana üretimi için tasarlanmış tesisler;
- Yardımcı, depolar ve (sağlık merkezlerinde, tamir dükkan, mağaza, laboratuarlar) bakım amacıyla nesneleridir yarar sanayi binaları;
- İnşaat ve yapı güç tesisleri (kazanlar, gaz jeneratörleri, kompresörler, vs.);
- iletişim ve ulaşım (garajlar, iletişim merkezleri, süreç kontrol istasyonu, vs) yapısı;
- tesisleri (vs kanalizasyon ve su temini tesisleri, gazlaştırma ve ısı kaynağı,) amaçları sıhhi.

endüstriyel binalar için gerekenler

İnşaat düzenlemeler endüstriyel tesislerin tasarım ve uygulama aşamalarında dikkate alınması gereken temel gereksinimleri ortaya koydu.

Her şeyden önce, bu teknolojik koşullar gerçekleştirilmelidir. Onlar ürün imalat malzemelerinin ulaşımdan süreç çıktısının tüm aşamalarında yeni inşa edilmiş bir binada üretim şemasının rasyonel organizasyonu gerektirir. Bu gereksinimi karşılamak için böyle bir büyüklük ve onu tasarlayan ve ızgara sütunları gücü konumu ve teknolojik ekipmanların serbest dolaşımını engel olmayacağını hangi binanın şeklinin geliştirilmesi gerekmektedir. Üretimin gelişimine katkıda bulunur ve manevra kabiliyetini arttırmak için bu faktör önemlidir.

tasarım ve endüstriyel binaların inşaat aşamasında dikkate sıhhi-hijyenik karakterinin gereklerini alınmalıdır. Onlar personelin ev ve hijyen ihtiyaçlarını tatmin edecek çalışma koşullarının yaratılması anlamına. endüstriyel yapı bölgesinde bu tür ihtiyaçları karşılamak için gerekli seviyede muhafaza edilmelidir, örneğin sıcaklık, nem, hava hareketinin ve saflığı gibi tüm koşullar. sıhhi normları gereklerine uygun olarak titreşimler, radyasyon ve gürültü seviyesi olmalıdır.

tasarım aşamasında ve dikkate yangın gereklerini almalıdır yapı malzemeleri seçimi de. Bunlar, kat sayısı, verilen yangın engelleri sınırlamalısınız acil çıkış ve koridorların, çıkış ve geçiş sayısını ve boyutunu belirlemek için yapılarda yangın direnci, aynı zamanda, mimari ve planlama kararları, indirgenebilir. Bina yangın suyu yüklemesini gerçekleştirilmelidir.

Yapım, aynı zamanda tesisin işletilmesi sadece maliyetini azaltmak için azalır ekonomik gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış Üretim tesisleri. Bu teknik amaç ve ekonomik göstergeler için.

standart tasarımları ve yerel üretim detayları, daha ucuz inşaat malzemeleri, aynı zamanda, mimari ve planlama çözümleri rasyonel kullanımını sağlayacaktır yapımında uygulandığında ilk maliyetleri toplamı azaltılabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.