Haber ve ToplumEkonomi

FIFO yöntemi - bu ... FIFO yöntemi araçları

Malzeme ve üretim değerleri ve oldukça basit, mal ve hammadde rezervleri
stok hemen her işletmenin varlıklarının büyük bir kısmını oluşturuyor. onlar
Aynı ve maliyet ana parçasıdır. Buna ek olarak, kendi yapısı operasyonlarının mali sonuçları üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir.

Kural olarak, maddi varlıklar dolayısıyla fiyat aynı olmayabilir, farklı zamanlarda bilançoda hareket satın alınmış taraflardır ve.

Bir süre sonra büyük harfle stokları üretim, satış veya başka tasarrufların aktarılır. Bu noktada, ekonomistler düzgün yayımlanan değerlerin değerini değerlendirmek için çok önemlidir.

envanter değerleme yöntemleri

Şu anda, iletilen malzeme değerlerin maliyet tahminlerini birkaç yolu vardır:

  1. Her ünitenin maliyeti olarak.

  2. Ağırlıklı ortalama maliyet.

  3. İlk defa maddi varlıklara (FIFO) edinimi maliyeti olarak.

  4. Maliyet son anda maddi duran varlıkların (LIFO).

Yaz-off aynı yöntem vergi kayıtlarında uygulanacak unutulmamalıdır.

Yöntemin doğru seçim

Tipik olarak, envanter dışı yazmak için prosedür şirketin bir iç politika oluşturduk. Aynı zamanda çeşitli değerlerin türleri farklı şekillerde şarj edilebilir. Ancak aynı isimlendirme stokları değişmemiş yöntemi için.

Günümüzün giderek yaygın muhasebe yöntemleri bir ve iki yılında.

FIFO ve LIFO ekonomistler ve iş liderlerinin bir çok soru neden olur. Ancak, ciddi bir ihmal olabilir dikkate bunları yapmayız.

Örneğin, FIFO yöntemi - büyük bir fırsat ortaklarının gözünde şirketin imajını geliştirmek. maliyeti hesaplayın onunla yayımlanan ürünlerin sadece gerçekleştirilir, biz önemli anları anlamak yeterlidir.

İlk olarak, İlk Çıkar

İlk gelen önce Çıkış beri İngilizce olarak FIFO yöntemi ile temsil edilir şifresi dört harfi.

Bu ilk (ya da başka bir amaçla) değerleri, daha önce başka bir kilise tahsis üretime transfer varsayımına göre, emekli ürünlerin bir tahmindir. Yani mallar depoya var ki sırayla tam olarak serbest bırakılır vardır.

O FIFO yöntemi günlük örneklerle anlamına olduğunu hatırlamak daha kolaydır. Büyük bir yığın şey düşünün. o Üniversitesi'nin karşılama komitesi içinde başvuranların ifadeleri olsun. Her gün, yığının tepesine Üzerlerinde yenilerinin bir yığın birikmiş olmasına rağmen, daha önce gönderilen gibi düşük olacaktır ilk etapta daha boşlukları ile dolu koymak, ancak kabul edilir. Ve ürünleri başından aynı terminoloji ile diğerlerinden daha erken depoda geldi o gider yazılır.

bu, daha sonra, FIFO yöntem uygulandığı takdirde, malzeme ve üretim değerlerinin Her parti, bağımsız bir sanatçı olarak dikkate görüntülenmesini sağlar. Bu durum söz konusu malların isimlendirme önceden harfle olsa bile, bir zorunluluktur.

FIFO yöntemi uygulanabilir

Bu yöntemin en başarılı kullanımının bir örneği - bozulabilen malları kapalı yazma. Gıda (sebze, meyve, süt ürünleri), ürün veya sınırlı bir raf ömrüne sahip hammadde ile ilgilidir. ilk olarak hasar uygulanan (veya geri dönüşümlü) için daha önce alınan stokları önlemek için.

Dezavantajları FIFO

zamanla vlyaniem enflasyon altında olduğundan, alış fiyatı sade bir kaç serbest bırakılabilir dikkate malların FIFO maliyet yöntemini alarak artabilir. Bu yapay şişirmek katkıda finansal sonuçlarını Sonuç olarak, gelir vergisi oranlarında bir artış gibi, ekonomik faaliyet ve.

FIFO yöntemin avantajları

FIFO yöntemi ile şirket sağlayan temel artı, - Yapay kazanç şişirilmiş. Aynı faktör kaydedildi ve dezavantajları olmuştur, çünkü ilk bakışta şaşırtıcı yer almaktadır. Ancak, işletmenin büyük başarı yatırımcı çekme, yeni sözleşmelerin itibarını ve çekiciliğini arttırmak.

FIFO yöntemi. örnek çözeltiler

maliyetini hesaplayın stok, depodan emekli, bu iki şekilde mümkündür:

  1. terminoloji tüm rezervlerinin toplam değerini hesaplayın, tüm dönem için stok faydalandı ve ondan maliyetini çıkarın maddi kaynakların raporlama döneminin sonunda.

  2. gelir stokları tamamen dikkate böylece ikinci malların maliyetini, üçüncü taraf ve alınan yok edilmesini kapsamaktadır etmezse hesaplanması, partinin (zamanında) birinci birim fiyat esasına göre yapılır. D.

detaylı olarak iki seçenek basit bir görevi araştırmak.

şirket mal tedarikçinin fiyata geliyor ve yazma-off depodan FIFO yöntemi kullanılarak yapılır.

işletmenin deposunda raporlama döneminin başında 300 ruble her bir fiyata çivi 100 kutu kalır. 30 000 ruble tutarında toplam maddi varlıklar.

400 ruble 120 kutuları ve 450 ruble 200 kutuları: Bir ay içinde ambar iki çivi bile şu fiyatlarda parti aldı. Bu dönemde, üretim için bir depodan çivi 180 kutu düştü.

İptal için FIFO kurallarına yöntemine uygun olarak tüketilen 100 kutu çivi 300 ruble (30 $ 000) ve 80 kutu 400 ruble ($ 32 000) olduğunu varsayalım.

depoda ayın sonunda 400 ruble ($ 16 000) ve 450 ruble ($ 90 000), 200 kasası 40 kutulardır.

Birinci yöntem kullanılarak yapılan hesaplamalar. Biz depoda kalan kutuları ortalama değerini hesaplamak:

(16 000 + 90 000) / (40 + 200) = 441,66 Rublesi.

Ortaya çıkan maliyet raporlama dönemi sonundaki yandan stok miktarına çarpılır:

441,66 * (40 + 200) = 105 998,40 ruble.

hesaplamalar 106 000 ruble kadar alınan miktar tamamlar basitleştirmek için.

Biz depo değerlerinden emekli maliyetini bekliyoruz:

((100 * 300) + * 400 (120) + (200 x 450)) - 106 000 ya da 62 000

Toplam raporlama döneminde depodan 62 000 ruble olmak üzere toplam çivi 180 kutu emekli oldu. Sonuç olarak, bir birim maliyeti ortalama 345 ruble.

Şimdi bir kez daha ikinci yöntem kullanılarak, malın maliyet hesaplama kalkış gerçekleştirmek. Bu durumda, hesaplamalar basit ve daha az zaman götürülmüş.

100 * 300 + 80 * 400 = 62 000 ruble.

Birim başına maliyet yayınlandı ve 345 ruble yapılır.

hesaplamaların sonuçları denk ve iki yöntem doğru olduğunu kanıtlıyor.

Bu örnek, ancak daha kolay ikinci bir düzenlemesini hesaplar, oldukça basittir. Eğer birkaç kez kitaplarda girip döneminde serbest ürünlerin geniş bir ürün yelpazesi dikkate almak istiyorsanız Ama, FIFO yöntemi kullanılarak hesaplamanın ilk versiyonunun yardımına koşacaktır.

LIFO yöntemi

muhasebe Bu yöntem FIFO yöntemine tam bir tezat. sonuncu olarak da, her yeni gönderi ayrı grup olarak geliyor. Eğer emekli değerleri emekli Ancak, her şeyden önce, son toplu bir birim başına maliyet geldi, dikkate alınır.

Bize uygulamaların tanıdık bir kazık ile LIFO yöntemi karşılaştıralım. Şimdi seçim komitesinin bir üyesi üstünden belgelerin işlenmeye başlayacak.

LIFO yöntemi yükselen enflasyon açısından en etkili yöntemdir. Bu durumda, finansal tablolara yansıtılan finansal sonuçları gerçekçi olmak ve şirket fahiş fiyatla vergi ödemek zorunda olmayacaktır.

Yukarıda yazılı dayanarak, diyebiliriz ki FIFO yöntemi - malzeme ve üretim değerlerinin muhasebe uygun ve etkili yolu, raporlama döneminde şirketin depo emekli oldu. Tabii ki, o eksiklikleri bir dizi yoksun değildir, ancak bazı durumlarda, kullanımı beklenmedik faydalar getirir.

Profesyonel ekonomist ustalıkla dört muhasebe yöntemlerini kullanmak gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.