Gıda ve içecekŞarap ve alkollü içkiler

Elma kullanımı ile evde "Calvados" nasıl yapılacağına ilişkin Detayları

Evde "Calvados" nasıl günü, insanların yalnızca sınırlı sayıda bilir. Ama bugün, bu bilgilerle, biz herkesle paylaşmaya karar verdik. "Calvados" yeterli olduğu not edilmelidir sert alkollü içki vatan Normandiya'yı çıkıntı (yaklaşık% 40). tamamen farklı bir kullanmak oluşturmak için elma çeşitleri, bazen olgun armut az miktarda ve. Ülkemizde "Calvados" konyak ya da meyve votka denir ve elma püresi uzun fermantasyonu tarafından üretilir.

adım Tarife göre bir adım: evinde "Calvados" nasıl yapılır

içecek için Bileşenleri:

  • elma, tatlı kırmızı - 1,4 kg;
  • asit yeşili elma - 600 g;
  • Herhangi bir votka - 1 l;
  • Saflaştırılmış su genellikle - bir dolu cam;
  • Kum Şeker - cam kesme;
  • vanilin - ½ fincan.

meyve İşleme

Eğer evde bir "Calvados" yapmadan önce, iyi, tatlı ve ekşi elma yuvarlatılmış olmalıdır. Böyle bir ürün sert bahçıvanlar şeklinde satın alınmalıdır unutulmamalıdır. Sonuçta, meyve dükkanı çok hızlı şımarık, yumuşak olmak ve bir mum yüzeye sahiptir. Bu nedenle, bütün elma, yıkanmış tohumlar ve sağlam elementler kurtulmuş ve daha sonra küçük küpler halinde kesmek gerekir.

oluşturma süreci

Evde "Calvados" nasıl anlamak için, bu içecek uzun bir fermentasyonu gerektirdiğini unutmamalıyız. Bunu yapmak için, üç litrelik kavanoz almak, benmari veya bir gaz sobası vasıtasıyla yıkama ve sterilize iyi olduğunu. Bundan başka, cam, daha önce (sadece askı kadar) elma parçalanmış tabakalar, bent vanilya şeker aralarında koymak gerekir. Bundan sonra, meyve dökmek zamanki votka olmalıdır. Böyle bir kompozisyon dolu kavanoz yoğun gazlı bez kapsayacak şekilde gereklidir ve sıcak ve karanlık bir yerde tam olarak 14 gün koymak. fermantasyon sürecinde, günde kitle birkaç kez sallamak emin olun.

Isıl işlem

Ne kadar basit ve uygun fiyatlı ürünlerini kullanarak, kendi başlarına bir "Calvados" yapmak için? Bu meyve infüzyon bir çok katmanlı gazlı bez aracılığıyla gereklidir için büyük bir tencereye dökün ve sonra çok düşük ısı üzerinde pişirmek koydu. Sıvı ayrı bir pot içinde kaynamaya başlayana kadar, her zamanki su ve şurup pişirmek için gereken şeker. Daha tatlı sıvı dikkatlice meyve et suyu içine dökün ve bir saat dörtte için kaynamaya tutmak gerekir.

hazırlanmasındaki son aşama

Bu süreden sonra, içecek ile tava havada serin gerektirir ve daha sonra kabın ağzı sıkıca kapatıldı kuru şişe ve mantar içine dökün. Bu durumda, "Calvados" sıcaklığı 17 dereceden daha fazla olmayan bir karanlık bir yerde saklanmalıdır.

Nasıl içki sunmak

Şimdi evde elma ile "Calvados" nasıl yapılacağını biliyorum. Bir müstahkem içecek olarak kullanmak yalnızca mümkün değil, aynı zamanda süslemeleri ve herhangi kutlama çeşitlendirmek edecek olan alkollü kokteyller bakarak ne olduğunu belirtmek gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.