FormasyonBilim

Elektrik kapasite

birbirinden yalıtılmış ve yakın yerleştirilmiş iki tel, bir kondansatör oluşturulur.

büyüklük ve ters yükler eşit kapasitör şarj oluşturan iletkenler.

Yaygın uygulamada kullanılan düz kapasitör dielektrik katmanı ile ayrılmış iki paralel metal levha oluşur. plakalar arasındaki mesafe boyutu ile karşılaştırıldığında küçüktür. Kondansatör plakaları bir kapasitör plakaları olarak adlandırılır.

Plaka eşit zıt ücretleri şarj etmek için, kutuplarına bunları eklemek mümkündür elektrik makinesinin. Sonra bir plaka üzerinde başka olumsuz yükü gider - bir pozitif yük.

Sen kutup araba ve toprağa diğeri ile plakaların biri bağlayabilirsiniz; diğer plaka ise endüksiyon ile birinci plakanın ücret işareti büyüklük olarak eşit ve zıt yüke, ortaya çıkar. levha ve yük, bir negatif yük indüksiyon plakası tarafından olumlu ise,; Pozitif yük plakası elektronların nötralize edilir, bunların pratik olarak tükenmez kaynağıdır zemin plakasına pritekshimi. pozitif yüklü levhasının çekiciliğine, negatif yük A bakan plakanın iç yüzeyinde yer alacak

plaka A negatif yüklü ise, serbest elektronlar plaka A'da plakadan püskürtüldü ve bu nedenle pozitif yüklü zemin plakasına gitmek vardır.

Her iki durumda da, ücrete sadece karşılıklı yüzeylerinin A ve B odaklandık

dış yüzeyleri üzerinde yüklerin olmaması tamamen levhaların dış kenarları boyunca kondansatör ücretleri transferini mümkün kılar. endüksiyon ile başka, büyüklük olarak eşittir bir ücret olarak bir kapasitörün yük, onun plakaların birinin bir ücret ile belirlenir.

Bir elektrometre çubukları ile kondansatörün plaka ve diğer plaka ve topraklanmış yuva elektrometre katıl. ardışık olarak kapasitör şarj eşit kısımlarını geçecek prob boncuk kullanılması. Sırasıyla, 2, 3, 4 ya da daha fazla kez yükü arttırılarak, 2, 3, 4 kez ya da daha fazla arttırır dikkat potansiyel farkı kondansatör.

iki plaka (veya plakaların) potansiyel farkının yük oranına kondansatör ile ölçülen bu değer, kondansatörün kapasitans ise.

C harfi bunu ifade eden yazabilirsiniz:

C = Q / (φ1 - φ2).

çevresindeki gövde kondansatörün kapasitans etkilemez böylece kapasitör plakalar arasındaki elektrik alan esas olarak, bunun içinde ortalanmış.

Deneyler yapıldı. Bir levha kondansatör her iki metal plaka A ve B oluşur al, izolatörüne kompleksleridir.

topraklı olduğu gibi elektrometre plakaya sahip bir plaka bağlayın. Bir yük levha, kapasitör, burada elektrometre işareti, belirli bir potansiyel farkı. A zum levha B ise, potansiyel farkı, plakanın azaldığı görülebilir.

Bu kapasitesinde bir artış gösteren bir sabit şarj kapasitör plakalarının potansiyel farkı azaltılması.

Bu durumda, düzlemsel kapasitör plakalar arasındaki mesafe sacı arasında kapalı dielektrik kalınlığından daha az ya da daha az, daha fazla olacaktır.

Bir yukarı ve aşağı plakaya plaka göreli kayması, biz plakaların yüzeyi değişecek, karşılıklı olarak üst üste gelmektedir. elektrometrenin okumaları gözlemlerken, tespit edilebilir kondansatörün plakaları üst üste daha büyük alan, daha büyük bir kapasite. büyük, kapasitör levhalarının alanı daha büyük yük bu eşitlik potansiyelleri sırasında onlara konsantre olabilir.

Başka bir deney yapalım. birbirinden belirli bir mesafede ve plaka ve şarj bu kondansatör A ve B levhalarının düzenlenmesi.

Hava bir dielektrik olarak hareket etmesiyle, potansiyel farkının büyüklüğü edin. Şimdi levha veya başka bir yalıtkan arasındaki cam levha yerleştirin; bu potansiyel fark azalır göreceksiniz. önceki seviyeye yükseltmek için, plaka ve şarj eklemek gerekir. Buradan hareketle bir kapasitör plakası arasındaki hava tabakasının yedek başka dielektrik kapasitesini artırdığını izler.

S₀ olsun - Kapasitör zaman iki plaka ya da hava arasındaki boşluk, ve C - dielektrik kullanımı ile kapasitesi.

C ve S₀ bölerek, bulduğumuz geçirgenlik dielektrik ԑ:

ԑ = C / S₀.

Bu nedenle, daha büyük , dielektrik geçirgenliği daha büyük bir elektrik kapasite kondansatör.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.