Haber ve ToplumEkonomi

Ekonomik kategori ve ekonomik yasaları, ekonomik prensipler. ekonomik kategoriler ve yasaların özü

Ekonomik bilim çerçevesinde bilişsel çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Onların yardımı ile insan toplumun ekonomik temellerini ortaya koyuyor. Aynı zamanda gerçek aktiviteyi yansıtan bazı kavramları formüle. Önümüzdeki temel ekonomik kategoriler ve yasaları göz önünde bulundurun.

genel bakış

ekonomik kategoriler ve yasaların özü nedir? etkinlik geliştirme yeri yasasını sürer. Ekonomik alanda da bağlantılıdır olguları tespit etmek mümkündür. ekonomik teori bağımlılık sürdürülebilirlik ve döngüsel değerlendirir araştırır. Tekrarlanan fenomen yasaları olarak anılacaktır. Onlar en istikrarlı önemli ve sürekli tekrarlayan objektif neden-sonuç ilişkilerinin kabul edilir. ekonomik kategoriler olarak araştırdı bilim içinde. Bunlar toplumda işletmenin gerçek koşullarda teorik ifadesini temsil etmektedir.

Ekonomik yasalar ve sınıflandırma kategorileri

Birlikte ele alındığında, belirli bir sistem koşulları oluşturmaktadır. Özel genel ve özel yasalar var. yönetimin belli bir formda çerçevesinde son eylemidir. Böyle bir ekonomik kategori ve onunla ilişkili ekonomik yasaları var ve yürürlükten kalkar vazgeçebilirsek. Örneğin, Ekim Devrimi yönetiminin komut idari sistem başlattı. Piyasa ekonomik kategori ve onunla kompleks içinde yürürlükte olan ekonomik yasaları, varlığı sona erdi. Özel etkinlikler de yönetimin belirli biçimleri ile karakterizedir. Ancak, bu durumda tarihsel ekonomik kategori ve ekonomik yasalar kabul edilmez. Bunlar sadece uygun koşullar oluştuğu bir yönetim şeklinde gerçekleşecek. tarihsel gelişim bağımlılığı eksik olabilir.

Olayları ve genel kavramlar

Böyle bir ekonomik kategori ve kanunlar, kısacası iş her türlü için ortaktır. Genel kavramlar ve olgular tarihsel gelişimin tek aşamalı süreç içine bağlantılıdır. Bu istikrarlı bir ekonomik kategoridir. Ekonomik yasaları, ekonomik ilkeler yönetiminin zaman biçimini ortadan kalkıncaya yoktur. Örneğin, artan taleplere olgusu. Bir kişi ve toplumun bütün olarak gittikçe büyüyen ihtiyaçları vardır.

Ekonomik kategori ve ekonomik yasalar: maliyet

Bu kavram, farklı amacıdır. Değer yasası kendi kaynakları ve işgücü maliyetlerinin her bir üreticinin oluşmasına yol açar. Bu duruma göre, tek tek fiyat oluşturulması. Ancak, piyasa tarafından kabul edilmez. mevcut ticaret cirosunun altında toplu ihtiyaç duyulan işgücü maliyetleri dayalı önemli sosyal maliyetleri vardır. kategori ve hukuk nesnellik rağmen biz onlar dış faktörlerden etkilenmez söyleyemeyiz.

diğer fenomenler Etkileşim

Değer yasası fiyat oluşumunun bir kalıptır. Bunun nedeni olduğuna ikincisi harici tezahürü olarak ilk görevi görür. Maliyet piyasa ilişkilerinin içeriği, fiyat onların şeklidir. Bireysel performans sanayi arasında değişebilir. Bu bir ekonomik sektörde üreticilerin farklı kar olduğu gerçeğini açıklar. Birlikte endüstriler arası rekabete değer yasası, piyasa fiyatını oluşturmaktadır. sosyal ölçekte fiyat göstergelerinin miktarı değerinin toplam miktarına eşittir. sermaye akışı onun harcamalarının muhasebe yansıttığı zaman Redistribution. Ama genel üretici fiyatları oranı ve toplum için gerekli işgücü maliyetlerinin piyasa değeri önceden belirlenmiş seviyeleri ve dalgalanmalar sonucunda onların değişim olurken.

talep

Aslında, yüksek fiyat, bu nedenle bunun tam tersi, hem de altındadır. Birçok diğer faktör tarafından etkilenir:

  • kar;
  • Piyasada belirli bir ürünün bulunması;
  • Tüketici tercihlerine ve satın alma psikolojisi;
  • süresi etkileri (düşürülmesi veya fiyat yükselterek);
  • ikame ürünleri piyasada bulunması;
  • birbirini tamamlar ürünlerin temini.

Tüm fiyat dışı faktörler statik ekonomik bilimin doğası dikkate alınır. Bu durum, bu fenomenlerin hiçbiri fiyatı olarak, böyle büyük bir etki için talep üzerine sahip olabileceğini önermektedir.

teklif

Bu talebe karşı çıkıyor. birleştirici bir kategori olarak kullanılan Teklif. Potansiyel ve gerçek satıcıları ürünlerin davranışını karakterize etmektedir. arz hacmi aktörleri belirli bir süre içinde uygulamak istediğiniz ürünlerin sayısı olarak anılacaktır. Öncelikle satıcıların kullanımına üretim çıktısı ve üretim teknolojilerinde kullanılan kaynakların fiyatına bağlıdır.

Arz ve talep

Bu teorinin özü malların fiyat Serbest bırakıldıktan harcanan emeğin uygun olarak oluşturulmuş olmamasıdır. onun oluşum eyleminin önemli faktörler olduğunu arz ve talep. Birinci, ikinci büyükse, maliyet artacaktır. teklif bitti, ve talep aynı kalacak ise, fiyat düşecek. Bu teorinin destekçileri arasında, McLeod sey idi. Bunun Walras matematiksel ifadesinin eserlerinde Şu anda.

parasal sirkülasyon

Bu kategori ve buna yasalara, fiyat düzeyi ve dolaşımda kağıt tabanlı fonların hacmi arasında objektif bir bağlantı yansıtmaktadır. Onun özü para gücü satın alma gücü piyasası onlara ihtiyacı için bu sayı tekabül şartıyla, mümkün olduğu gerçeği yatıyor. mali kaynakların gerekli kütle mal ve hizmet miktarı ile doğru orantılıdır ve paranın dolanım hızı ile ters orantılıdır.

özellik

Bu kategorinin içerik sahibi üretim, dağıtım, tüketim ve karşılığında diğer aktörlerle sahip olduğu bağlantılar ve ilişkiler yoluyla ortaya çıkar. mal, emlak ile ilgili bir sosyal etkileşim gibi davranır. Mülkiyet irade yüzün belirli eylemleri kapsamaktadır. Bunlar örneğin, kullanılması, depolanması, bulundurma dahil bulunmaktadır. İkinci nesne üzerinde ekonomik bir "hakimiyet" anlamına gelir. Kullanım - Kişisel ve üretken tüketim yoluyla şeylerin bazı faydalı özellikleri ortadan kaldırılmasıdır. Kararname özelliğinin kaderini belirleyecek Eylemlerini çağırdı. Örneğin, bu yabancılaşma, takas, kira. bertarafı ve kullanım başta mülkiyet konusunda ilişkilerin dinamiklerini yansıtmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.