SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Bel omurganın dorsopati - bu nedir? Nedenler, Belirtiler ve Tedavi

Dorsopati nedir? Birçoğu, tehlikeli bir hastalık için alarak bu kelimeden korkuyor. Aslında, bu son zamanlarda sıkça teşhis edilen oldukça yaygın bir patolojidir. Bu yazıda bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

Genel bilgi

Dorsopati ile bir bütün bağ dokusu hastalıkları grubu ve ana semptomları eklemlerde ve vücudun her yerinde tekrarlayan ağrı olan kas iskelet sistemidir. Bu patolojinin en yaygın şekli bel omurganın dorsopatidir . Primer klinik tablo güçlüdür, ancak sırt ağrısı kısa sürelidir.

Dorsopatinin bağımsız bir hastalık olmadığını, aksine sırt ile ilişkili diğer rahatsızlıkların bir sonucunu belirtmek önemlidir. Bu patolojik durum, kural olarak, yalnızca omurgayı değil aynı zamanda ligaments, kaslar, sinirler, bu bölgedeki damarları da etkiler.

Temel nedenler

Lomber bölge sıklıkla aşırı yüklerden etkilenir. Sonuç olarak, bu bölge erken "yıpranır" ve bunun sonucu olarak, intervertebral herniler diye adlandırılan çok sayıda hastalık vardır .

Dorsopatinin başlıca sonucu bazı iç organ sistemlerinin bozulmasıdır. Daha önce böyle yaşlı hastalar bu tür patolojiden şikayet ederlerse, günümüzde genç kuşağın sorunu giderek teşhis konur.

Lomber omurganın dorsopati esas olarak aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkar:

 • Kalıtsal zemin. Metabolizma, fizik, bağışıklık - tüm bu faktörler patolojinin oluşmasında doğrudan rol oynamaktadır.
 • Arka alanda aşırı veya yetersiz yük. Çok fazla fiziksel aktivite varsa, yaralanma riski vardır. Öte yandan, hipodinami ile vücut alışkanlık tonunu kaybeder ve bu da patolojinin başlaması için ön şarttır.
 • Fazla kilo ve yetersiz beslenme. Aşırı kilo omurga üzerinde ek bir yük rol oynar, bu nedenle çok daha hızlı "yıpranır". Malnütrisyon gelince, bu durumda vücut bazı vitamin ve eser elementleri yetersizdir. Bu aynı zamanda kemiklerin kompozisyonunu da etkiler.
 • Mekanik yaralanmalar ve yanlış duruş. Daha önce yaşlanan hasar (örneğin atletler) kendilerini tekrar hatırlatabilir. Yanlış duruş omurgadaki düzensiz bir yüke katkıda bulunur ve bu da genellikle "bel bölgesinde dorsopati" teşhisi için doğrudan bir temel oluşturur.
 • Catarrhal hastalıkları, kural olarak vücudun bağışıklık savunmasını olumsuz etkiliyor.

Patoloji kendini nasıl gösterir?

 • Lomber bölgede, ancak yürüme ile artan donuk ağrı.
 • Alt bacakta sık kramplar.
 • Ani hareketlerle ağrı kesme ve rahatsızlık verme.
 • Lame, bir kişinin bacağını yüklemek istemediğini açıkladı.
 • İlacın alınmasından sonra bile gitmeyen kalça ağrısı.

gelişme

Lomber omurga dorsopatının başlangıç aşamasında kıkırdak dokusunun deformasyonu ile karakterizedir. Kural olarak, hasta ağrılı duygular hakkında şikayet etmez ve buna göre bir doktordan yardım istemez. Kemik dokusu bu işleme bağlandığında, omurlar belirgin bir şekilde kayar ve sinir uçlarını etkileyen intervertebral diski sıkıştırmaya başlarlar. Bu aşamada, hasta halihazırda rahatsızlık ve ağrı yaşıyor.

Daha fazla yerdeğiştirme genellikle tersine çevrilemez ve herhangi bir ani hareket veya sırtın aşırı zorlanmasıyla mümkündür. Omurganın böylesine kuvvetli yer değiştirmesinden ötürü , diskin fibröz zarı çoğunlukla yok edilir. Bu davadaki acı dayanılmaz hale gelir.

Lomber omurganın dorsopatisi bu şekilde sırayla gelişir. Dikkat çekilmesi gereken belirtiler, yalnızca kas-iskelet sistemi ile doğrudan değil, aynı zamanda bazı iç organlarla da ortaya çıkan sorunlardan ortaya çıkmaktadır.

sınıflandırma

Günümüzde bu alandaki dejeneratif değişikliklerin karmaşıklığına genellikle "bel omurganın dorsopati" adı verilir. ICD 10 (hastalıkların uluslararası sınıflandırması X revizyonu) değişikliğin niteliğine bağlı olarak çeşitli patolojilerin gruplarını şarta bağlı olarak tahsis eder:

 • Osteopatiyi deforme (eğrilik ve omurganın hafifçe yerinden çıkması).
 • Spondilopati (tümörler, mekanik yaralanmalar veya diğer hastalıklara bağlı omurların hasarlanması).
 • Diskojenik grup (vertebral disklerin yer değiştirmesi, çıkıntı ve fıtığın oluşumu). En yaygın görülen bulgulardan biri, radiküler sendroma sahip lomber omurga dorsopatisidir .

tanılama

Birincil belirtiler olduğunda, bir doktordan tıbbi yardım çağırılması önerilir. İstişare üzerine uzman, ayrıntılı bir anamnezi toplar ve bu süre boyunca belirtilir:

 • Ağrının lokalizasyonu;
 • Erken yaralanmalar ve omurilik yaralanmaları, tümörler dahil;
 • Ağrının vücut pozisyonuna bağımlılığı;
 • Duygusal durum.

Bu durumda, tanı en temel amacı, bel bölgesinde, neoplazmlarda veya somatik hastalıklarda bulaşıcı süreçleri saptamaktır. Bir nörolojik muayene ile bir uzman felç, refleks kaybı, duyarlılık bozukluğu olup olmadığını denetler.

Ardından, tanıyı kesinleştirmek için ek bir inceleme planlanmaktadır. Birkaç projeksiyonda omurga radyografisi, MR, biyokimyasal kan testi anlamına gelir.

Yukarıda tanımlanan tüm testlerin sonuçlarına dayanarak, doktor bel omurganın dorsopati gibi bir patolojinin varlığını doğrulayabilir.

Tedavi ne olmalı?

Bu davadaki terapi karmaşıktır. Ağrı sendromunu tutuklamak, omurga distrofik süreçlerin oluşumunu önlemek, muhtemel nüksleri önlemek amaçlanmıştır.

Sadece kalifiye bir yaklaşım, lumbar omurga dorsopatisi gibi rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlar. Her bir hasta için tedavi, sorunun gelişme aşamasına, ağrı sendromunun tezahürünün derecesine ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak tek tek seçilir.

Uzmanlara göre bu patoloji iki aşamalı (akut ve kronik). Her durumda muamele biraz farklıdır. Dolayısıyla, akut bir dönemde, tüm terapötik önlemlerin ağrı sendromunu azaltmaya yönelik olması gerekir. Hastanın kural olarak tam istirahat ve tıbbi tedavi önerilir. Eğer yatay konumda ağrı kesemezseniz, özel ortezler yardımıyla omurganın yerini düzeltmeye yardımcı olan özel bir korse kullanabilirsiniz.

Ağır yoğunluk durumunda novokain blokajları, opioid analjezikler ("Tramadol") ve steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar ile birlikte reçete edilir. Yeterince güçlü kas spazmları ile, kas gevşeticiler önerilir (örneğin, "Midokalm"). Düşük yoğunluklu ağrı için non-opioid analjezikler ve özel ısınma merhemleri (Espol, Fastum-gel, Efkamon) reçete edilir.

Remisyon aşamasında, ilaç tedavisi aşağıdakileri içerir:

 • Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (Nimesulide, Cefekon, Diklovit).
 • Hasarlı kıkırdağın metabolik reaksiyonlarını iyileştirmek için kondroprotektörlerin kullanılması ("Kondroksit").
 • Kan alımını iyileştirmek için damarlı preparatlar, B grubundaki vitaminler, biyojenik uyaranlar.
 • Yatıştırıcı araçtır.

Yukarıdaki ilaçların hepsinin uzun süreli kullanılması bile, bel omurganın dorsopati gibi patolojilerde her zaman etkili olmadığına dikkat etmek önemlidir.

İlaçsuz tedavi

 • Fizyoterapi (mor ötesi ışınlama, elektroforez, Bernard akımları). Bu prosedürler dokuların mevcut şişmesini gidermek, ağrıyı azaltmak, kan dolaşımını geliştirmek için tasarlanmıştır.
 • Manuel terapi. Teknikte tecrübeli bir kişi, omurga yapısındaki bloğu, her seanstasyondan önce X ışınlarına ve görsel incelemeye dayanarak hızla ortadan kaldırabilir. Bu yöntemin çok sayıda kontrendikasyon (vücuttaki enflamatuar süreçler, tümörler, travma, osteoporoz) ile karakterize olduğunu belirtmek önemlidir.
 • Masaj.
 • Traksiyon tedavisi. Bu yöntem, vertebra arasındaki mesafeyi arttırmanıza, dokuyu gerginleştirmenize, sinir kökü sıkışmasını azaltmanıza imkan veren , omurgayı kademeli olarak uzatır.

Olası komplikasyonlar

Omurganın ve intervertebral hernilerin yukarıdaki şekil bozukluğuna ek olarak, intervertebral disklerle sinir uçlarının çoğunluğunun sabit sıkışması nedeniyle gelişen hastalıklardan bahsetmek gerekir.

Lomber bölgenin dorsopati, sadece acı verici duyuları değil aynı zamanda bazı iç organ sistemlerinin işlev bozukluğunu da tetikler. Çoğu zaman, küçük pelvik organlar etkilenebilir. Örneğin, hasta istemsiz idrara çıkma ve bir takım diğer ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Tedavi edici beden eğitimi rolü

Kas korseası için özel egzersizler, ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda nüksetmeyi önleyici bir rol oynar.

Böyle bir terapötik kompleks, hastanın zayıflamış kaslarının sürekli gelişimine yönlendirilmelidir; bu nedenle, sadece bu alandaki bilgi birikimi ile nitelikli bir uzman tarafından seçilir.

Video dersleri üzerinde bağımsız çalışmaya çalışmak önerilmez, çünkü bu durumda yaralanma riski birkaç kat artmıştır.

Bu patolojiyle mücadele için kanıtlanmış geleneksel tıbbın araçları. Çeşitli losyonlar, ovuşturmak ve doğal içerikler kullanarak sıkıştırmak, acıyı hafifletmeye ve şişmeye karşı yardımcı olur. Halk hekimliği tariflerinin, geleneksel terapi ile birlikte ve doktor tarafından sürekli izlenmesinde en iyi şekilde kullanıldığına dikkat etmek önemlidir.

Sonuç

Bu makalede, bel omurganın dorsopatisinin neden ortaya çıktığı, bunun ne olduğu ve bu patolojinin başlıca tedavi şekilleri nelerdir ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Sağlanan tüm bilgilerin sizin için gerçekten faydalı olacağını umuyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.