Uzmana sorun

Ekonomik değişkenler ve örtük maliyetler

her türlü mal, hizmet, eser üretimi için bazı emek ve gerektirir maddi kaynakları. değeri açısından edinimi ve böyle kullanımı için masraflar, üretim maliyetini denir.

kapsam ve ilk etapta maliyetlerin düzeyi edinilen kaynaklar üzerinde ayarlanmış fiyatına bağlıdır. Amaç herhangi bir şirket, üretken kaynakların en az miktarda kullanmak maliyetleri en aza indirmek ve karınızı maksimize etmektir içindir.

malların üretimi ile ilgili maliyetler ek olarak, şirket piyasada tanıtım ve ürünlerin pazarlaması masraflarını üstlenecektir. Bu maliyetler reklam ve başka faaliyetlerin organizasyon üzerinde pazar araştırması maliyetleri tüketicilere mal taşınmasını içerir. değer açısından, bu maliyetler ürün satışları ticari maliyetler veya giderler denir.

Ayrıca, herhangi bir firma, ücretler, vergilerini öder da işletmenin iç maliyetlerinde dahildir çeşitli vakıf fonları, fon tahsis eder.

Ekonomik teori (muhasebe) ve örtük maliyetler açık, hem de ekonomik düşünmektedir.

etkileyecek veya kar edecek maksimum seçenekleri ile, sermaye yatırması nereye sahipleri karar vermek için bu ayrım özellikle önemlidir.

muhasebe tarafından yalnızca dahil açık maliyetleri, edinilen ve kullanılan kaynaklarla ilişkilidir. Bunlar örgütün muhasebe belgeleri yansır.

Şirket, çalışmalarında kullandığı sermaye, toprak, - Örtülü maliyetler emek ve diğer nepriobretaemyh kaynakların fırsat maliyetini göstermektedir.

bariz maliyetler işçilerinin ücretlerini, ulaşım maliyetlerinin ödenmesi dahil için, nakit maliyetleri ekipman, makine, tesisat ve binaların satın alma ve kiralama ile ilişkili. Bu kategori malzeme kaynakların tedarikçilere ödemeleri içeren kamu hizmetleri, sigorta ve bankacılık hizmetlerinin ödenmesi.

Örtülü maliyetler parasal varlıklardan oluşmaktadır. Polednie kendisine ait kaynakların daha iyi kullanılması halinde Şirket tarafından elde edilebilir. sermaye sahipleri için örtük maliyetler şimdiki zamanda değil yatırım yaparak elde edilebilir kar ve diğer işletmedeki (iş) içerir.

Bir kararın fırsat maliyeti mevcut çözümlerin içinde en iyi seçimi ile belirlenir. Bir kişinin devlet işletmesi baş mühendisi konumunu terk etmeye karar verdi ve onun özel şirket düzenledi varsayalım. Alternatif işçilik maliyetleri terk edilmesi gerekiyordu ücretlerin oluşacaktır. Ve kendi işinde yatırılan sermayenin fırsat maliyeti, para banka veya diğer iş yerleştirilen veya hisse edinimi bir temettü olarak olmuştur durumunda elde edilecek eylemlerin yüzdesi.

ekonomik maliyeti açık ve kapalı oluşur.

Yukarıdaki kavramların yanında ve sabit ve değişken maliyetler gibi kategorilerde çalışırlar. Bu kısa vadede işletmenin analizinde önemlidir. Uzun zamandır bu tanım tüm maliyetler değişiyor beri, anlamını yitirir.

Böylece, sabit maliyetler - bu ürünlerin sayısını etkilemez kısa dönem, mal oluyor. Bunlar üretim sabiti faktörlerinin maliyetleri içerir. Bu grup tahvil, banka kredileri ödemeleri, faiz ödemeleri içeren amortisman, kira, sigorta primleri, yönetim personelinin maaşları.

Değişken maliyetler - bu üretilen malların hacmine bağlı olarak mal olur. Bunlar değişken maliyetler üretim faktörlerinin. Bunlar arasında taşıma maliyetleri, ücretler, malzeme maliyetleri, hammadde ve enerji.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.