Haber ve ToplumEkonomi

EGP Güney Afrika: açıklama, özellikleri, temel özellikleri ve ilginç gerçekler

Güney Afrika zengin biridir Afrika ülkeleri. Üç - İlkel ve modern ve sermaye birinin yerini birleştirir. Aşağıdaki makalede EGP Güney Afrika, coğrafya ve bu şaşırtıcı devletin özellikler açıklanmaktadır.

genel bakış

Güney Afrika gibi dünyanın bilinen bir devlet, yerel halkın Ezan derdik. Bu isim ayrımı politikaları günlerde geldi ve bir koloni alternatif olarak yerli Afrikalı nüfusu kullandı. ulusal adlandırma ek olarak, devlet çeşitli dillerde ile ilişkilidir 11 resmi ülke adları vardır.

EGP Güney Afrika çok daha olumlu kıtada birçok ülkede fazla. Bu bir parçası olan tek Afrika ülkesi büyük yirmi. Onlar elmas ve gösterimler için buraya gel. Güney Afrika dokuz eyaletin her biri turist sayıda çeken, kendi manzara, doğal çevreyi ve etnik bileşimi vardır. ülke on bir milli parklar ve çok sayıda tatil vardır.

Üç başkentleri varlığı, belki de Güney Afrika benzersizliğini ekler. Çeşitli devlet kurumları arasında bölünür. Pretoria ülkenin hükümeti, bu nedenle şehir öncelikle sermaye olarak kabul edilir. Yargıtay tarafından temsil yargı, Bloemfontein olduğunu. Cape Town, bu Parlamento yapıdır.

EGP Güney Afrika: kısaca

devlet Hint ve Atlantik okyanusları sınırındaki Güney Afrika'da yer almaktadır. Botswana ve Zimbabwe ile Namibya'nın kuzey sınır ülke payları - Güney Afrika'nın komşuları kuzey doğusunda ise Mozambik ve Svaziland, kuzeybatıda bulunmaktadır. Drakensberg Dağları bulunan yerleşim Lesoto Krallığı yakınında.

bölgede (1.221.912 sq. Km) tarafından dünyanın SAR 24 olduğunu. Boyut olarak yaklaşık beş kat İngiltere'ye üstündür. Özellikleri EGP Güney Afrika sahil şeridi, 2798 km toplam uzunluğunun bir açıklama olmadan tam olmaz. Ülkenin dağlık sahil çok parçalara değildir. Koyun doğu kısmında Aziz Helina ve olan Ümit Burnu. koylar ve St. Francis, Falsbey, Algoa, Walker, Yemek odası koylar da vardır. Cape Agulhas kıtasının en güney noktasıdır.

İki okyanuslara Geniş erişim Güney Afrika EGP önemli bir rol oynar. Devletin sahillerinde Avrupa'dan Güney-Doğu Asya ve Uzak Doğu'ya nizyoludur.

öykü

EGP Güney Afrika her zaman aynı olmamıştır. onun değişiklikleri eyaletin çeşitli tarihi olayları etkiler. İlk yerleşim çağımızın başında burada ortaya çıktı rağmen, zaman içinde Güney Afrika EGP en önemli değişiklik XX yüzyıla XVII arasında gerçekleşti.

Hollandalı, Alman ve Fransız Huguenots tarafından temsil edilen Avrupa nüfusu, 1650'lerde Güney Afrika Cumhuriyeti'nin topraklarında yerleşmeye başladılar. Bundan önce, bu topraklar Bantu Coy sikke, Bushman'ların ve diğerleri yaşadı. koloniciler gelişi yerel nüfusla savaşçı bir dizi yol açtı.

1795 yılından bu yana ana colonizer UK olur. İngiliz hükümeti Free State Boerler (Hollandalı çiftçiler) ve Transvaal iter, köleliği kaldırdı. Sondaların ve İngiliz arasındaki XIX yüzyıl başlangıç savaşlarında.

1910 yılında İngiliz kolonilerinin bir parçası olarak Güney Afrika Birliği'ni oluşturdu. 1948 yılında Ulusal Parti (Boer) seçimlerini kazanması ve siyah-beyaz içine nüfus böler apartheid rejimini belirler. Apartheid neredeyse tüm hakları, hatta vatandaşlık siyah nüfusu mahrum. 1961 yılında ülke Güney Afrika bağımsız Cumhuriyet oldu ve sonunda apartheid rejimini ortadan kaldırır.

nüfus

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yaklaşık 52 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. EGP Güney Afrika büyük ölçüde nüfusun etnik kompozisyonunu etkilemiştir. Konumu ve devlet topraklarının zengin doğal kaynakları ile Avrupalıları çekti.

sömürgeci yerleşimcilerin torunları Afrikanerler ve İngiliz-Afrikalılar - Şimdi nüfusunun neredeyse% 10 Güney Afrika'da etnik beyaz Avrupalıyız. Zenci ırkı Zulu, Tsonga, Sotho, Setsvana, Xhosa vardır. melezler, Hintli ve Asyalı - Bunlar yaklaşık% 80, geri kalan 10% 'dir. Birçok Hindistanlı işçilerin torunları baston büyümeye Afrika'ya getirilen bulunmaktadır.

Nüfus farklı dini inançlara sahip olduklarını. sakinlerinin çoğu Hristiyanlardır. Onlar Siyonist kilise, Pentekostal, Hollandalı reformcuları, Katolikler, metodistleri destekler. Müslümanlar - yaklaşık% 15, ancak% 1 ateistiz.

ülkedeki eylemlerin 11 resmi dilleri. Bunların arasında en popüler İngilizce ve Afrikaans vardır. : Erkek okuryazarlık% 87, kadınlar -% 85.5. Ülkenin dünyasında bu eğitim açısından 143 yer kaplar.

Doğal koşulları ve kaynakları

subtropikal gelen çöl: Güney Afrika Cumhuriyeti'nde farklı manzara ve iklim bölgeleri her türlü sundu. plato içine düzgün hareket ederek doğu kesiminde yer alan Drakensberg Dağları,. İşte muson ve subtropikal ormanlar büyür. Güneyde olan Cape Dağlar. Turuncu Nehri kuzey kıyıları Kalahari Çölü'nün uzanıyor boyunca Atlantik kıyısında, Namib Çölü olduğunu.

Ülke genelinde maden kaynaklarının önemli rezervleri bulunmaktadır. İşte maden altın, zirkonyum, krom, elmas. Güney Afrika'da, demir, platinyum ve uranyum cevherleri, fosforitlerin, kömür rezervleri. çinko, kalay, bakır birikintileri ve titanyum, antimon ve vanadyum gibi seyrek metaller bulunmaktadır.

ekonomi

Özellikler EGP Güney Afrika ulusal ekonominin gelişmesi için önemli bir faktör haline gelmiştir. kıtada üretilen çelik ürün 80,% 60,% madencilik sektöründe gelir. Güney Afrika kıtasının en gelişmiş ülke olduğunu, buna rağmen, işsizlik oranı 23% 'dir.

Nüfusun çoğu hizmet sektöründe istihdam edilmektedir. sanayi sektörü nüfusun yaklaşık% 25'ini istihdam etmektedir,% 10 tarımdır. Güney Afrika iyi gelişmiş mali sektör, telekomünikasyon, elektrik var. Orada doğal kaynakların büyük rezervleri vardır iyi madencilik ve kömür ihracatını geliştirilmektedir.

tarımın Ana sektörler hayvancılık olan (devekuşu, damızlık , bağcılık, ormancılık, balıkçılık (hake, levrek, hamsi, mokrel, uskumru, morina, vs.), Ekin keçi, koyun, kümes hayvanları, sığır). Cumhuriyet meyve ve sebzelerin fazla 140 çeşit ihraç ediyor.

Ana ticaret ortaklarının Çin, ABD, Almanya, İngiltere, Hollanda, Hindistan ve İsviçre bulunmaktadır. Mozambik, Nijerya ve Zimbabwe - Afrika ekonomik ortaklar arasında.

ülke bankacılık ve sigorta işinin iyi gelişmiş ulaşım sistemi, set elverişli vergi politikası, geliştirme vardır.

ilginç gerçekler

  • Cape Town dünyanın ilk başarılı kalp nakli 1967 yılında cerrah Christiaan Barnard yaptı.
  • dünyanın en büyük havzası Güney Afrika'da Vaal Nehri üzerindedir. Bu dev göktaşı bırakarak kuruldu.
  • 621 g ağırlığında Cullinan elmas Güney Afrikalı madenlerde 1905 yılında bulunmuştur. O gezegen gem büyüğüdür.

  • Bu Üçüncü Dünya ait olmayan tek Afrika ülkesidir.
  • İlk kez kömürden benzin var buradaydı.
  • Ülkenin topraklarında yaklaşık 18 000 yerli bitkileri yetişir ve kuşların 900 türüne ev sahipliği yapar.
  • Güney Afrika gönüllü nükleer silah mevcut feragat ilk ülkedir.
  • fosil fazla sayıda Güney Afrika Karoo bölgesinde yer almaktadır.

Sonuç

Kompakt toprakları, okyanusa geniş çıkışı, Asya ve Uzak Doğu ile Avrupa'yı bağlayan deniz yolu yanındaki konumu - EGP Güney Afrika temel özellikleri. sakinlerinin çoğu hizmet sektöründe istihdam edilmektedir. Nedeniyle Güney Afrikalı madencilik sektöründe doğal kaynakların büyük rezervlerine iyi gelişmiştir. nüfus sadece% 5'tir , Afrika'nın nüfusu ancak kıtadaki en gelişmiş ülkedir. Nedeniyle ekonomik duruma, Güney Afrika dünyada güçlü bir pozisyon alır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.