Uzmana sorun

Doğrusal fonksiyonlu organizasyon yapısı: avantajları ve dezavantajları

Fonksiyonel organizasyon yapısı - bu onların her teknoloji, üretim, mühendislik, finans ve enformasyon fonksiyonları belirli bir aralık uygulanmasını emretti hangi idarenin böyle bir düzen, bu. teslim fonksiyonel vücudunda olan Üretim birimleri, bütün talimatlara uymak zorundadır.

komuta yapısının en yaygın türü - doğrusal fonksiyonel organizasyon yapısı. Bu kontrol devresi, ana iş organizasyonu olarak çalışan doğrusal birimleri, hem de fonksiyonel hizmet birimleri içerir. Onların düzeyinde kararların kabul edilmesi yapan Lineer birimler birimleri ayrıca kararlar ve geliştirmek, hem de onu bilgilendirmek için Yöneticisi yardımcı olur.

Doğrusal fonksiyonlu organizasyon yapısı: Açıklama

bu kontrol şemasının temeli, madeni inşa ettiği uzmanlık yöntemidir yönetim sürecinin fonksiyonel alt sistemlerin (üretim, pazarlama, finans, araştırma ve geliştirme, personel ve diğerleri.). Her alt sistem yukarıdan aşağıya doğru tüm şirketimizce benimsiyoruz bir hiyerarşi oluşturur. Her hizmetin değerlendirilmesi görevlerini performansını karakterize göstergeler aracılığıyla gerçekleştirilir. Düzgün inşa edilmiş ve tüm sistemin teşvik ve çalışanları motive etmek. Sonuçta tüm bölümler bunu başarmak için çalışıyoruz inanılmaktadır aynı (kalite ve bir bütün olarak işletmenin performans), ikincil plana hamle olduğunu.

Doğrusal fonksiyonlu organizasyon yapısı: avantajları ve dezavantajları

Pozitif Puan sistemi birimlerinin etkileşim netlik, komuta birliği (lideri genel yönetim devraldı), sorumluluk hatları (herkes bilir, neden sorumlu olduğunu), talimatları icracı birimlerden hızlı bir tepki olasılığı yukarıdaki alınan olduğunu.

dezavantajı genel çalışma stratejisi üreten yapı birimleri olmamasıdır. ilk etapta hemen hemen her düzeydeki liderleri operasyonel sorunları ziyade stratejik sorunları çözmek için. Birkaç bölümlerin işbirliği gerektiren sorunları çözme kova ve bürokrasiyi geçme önkoşul bulunmamaktadır. Yönetim artık çok az esnekliğe sahiptir ve kötü değişikliklere adapte. Ve organizasyonu birimleri farklı olması değerlendirmek için kriterler verimlilik ve işin kalitesini. Bu parametreleri değerlendirmek formaliteleri mevcut eğilim genellikle atmosfer ve korku parçalanma yol açar.

yapısındaki Kontrol eksiklikleri çalışanlar ve yöneticiler, karar vericiler arasında birden çok ara bağlantılar, içindedir. üst düzey yöneticiler aşırı tabidir. performans ve nitelikleri, iş ve üst düzey yönetim personelinin kişisel nitelikleri arasında artan bağımlılık.

Bu nedenle, koşullarda doğrusal fonksiyonel organizasyon yapısı avantajları daha fazla dezavantajı vardır olduğu sonucuna varılabilir. Bu sistemle, organizasyon işletmenin kaliteli işi başarmak zordur.

Dezavantajları doğrusal personel organizasyon yapısı üstesinden gelmek için tasarlanmış lineer devre. Beni bunun için tasarlanmış birimlerin eksikliği, bağlantısı verilen ana dezavantajı ortadan kaldırmak için izin verir stratejik planlama. Bu yapı, dış uzmanlar ve danışmanlar dahil etmek olasılığı vardır, yük üst düzey yöneticilerin bir azalma sağlar. Ancak, yine de sorumlulukların açıklık eksikliği vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.