FormasyonBilim

Doğal gaz patlaması sınırı. gazın fiziksel özellikleri

Doğal gaz altında organik maddelerin toprak daha sonra anaerobik ayrışmasının bağırsaklarda oluşan tüm karışım gazları kavrar. O en önemli minerallerden biridir. Doğalgaz gezegenin bağırsakları yatıyor. Bu münferit veya yağ alanında gaz kapağın kümeleri olabilir, ancak gaz hidratların, kristal halde şeklinde ifade edilebilir.

tehlikeli özellikleri

Doğalgaz Gelişmiş ülkelerin hemen hemen tüm sakinleri bilinmektedir ve hatta okulda, çocukların evde gaz kullanımının kurallarını öğrenirler. Bu arada, doğalgaz patlamalar - nadir değildir. Ama bunun dışında, doğalgaz ile çalışan bu tür elverişli cihazlardan tehditlerin bir dizi vardır.

Doğalgaz toksiktir. etan ve metan boğulma deneyimi olan bir kişinin doyma bir hava ile, en saf halinde zehirli değildir bağlı oksijen eksikliği olmasına rağmen. Bu uyku sırasında, geceleri özellikle tehlikelidir.

Patlayıcı Sınırı doğalgaz

hava ya da daha doğrusu bileşeni ile temas halinde - oksijen, doğal gaz, kablo ile eşleşir, mum bir kıvılcım veya alev olarak büyük gücü en ufak bir alev kaynağı, bir patlamaya neden olabilir yanıcı karışım infilaklı oluşturabilir. Doğal gazın kütle, nispeten düşük olan ve tutuşma sıcaklığı yüksek olmayacaktır, ancak patlama kuvveti daha yüksek basınçlı hava-gaz bileşiminin elde edilen karışımın basıncına bağlıdır, daha fazla güç patlar.

Ancak, hemen hemen herkes en az bir kez hayatında karakteristik kokusu tarafından algılanan, gaz sızıntısı ile karşı karşıya ve henüz hiçbir patlamalar meydana geldi. Doğal gaz oksijen ile sadece belirli oranlarda patlayabilir bir gerçektir. alt ve üst patlama sınırı vardır.

Bir kez (metan% 5) Alt doğal gaz elde yani başlatmak için yeterli bir konsantrasyon yanma reaksiyonunun, patlama olabilir. konsantrasyonunu azaltmak ateşleme ihtimalini ortadan kaldırır. Oksijen - Fazla yüksek işareti (% 15, metan) eksikliği, daha doğrusu bir görünümünde, yanma reaksiyonu başlatmak için de mümkün değildir.

Patlayıcı Sınır gaz karışımının basıncı arttıkça artar, ve bu karışım, örneğin azot, asal gazların içeriyorsa.

2 до 12 кгс/см 2 . boru hattı gaz basıncı 12 kgf / cm 2-0,05 kgf / cm2 arasında değişebilir.

patlama ve yanma arasındaki fark

Birkaç farklı şeyler, aslında, bu süreçler benzerdir - ilk bakışta patlamanın ve yanma gibi görünüyor rağmen. aralarındaki tek fark - reaksiyonun yoğunluğudur. Oda ya da Reaksiyon son derece hızlı bir şekilde ortaya çıkan herhangi bir başka kapalı alanda patlama esnasında. 900 ila 3000 m / s: patlatma dalga ses hızı bir kaç kat daha yüksek bir hızda ilerler.

Metan yerli gaz boru hattı kullanıldığından - doğal gaz, ateşleme için gerekli oksijen miktarı, aynı zamanda genel kurala tabidir.

Maksimum kuvveti tam yanma için oksijen mevcut teorik yeterli ise, patlama ile elde edilir. Aynı zamanda, bu ve diğer koşullar olabilir: Doğal gaz konsantrasyonu (fakat en yüksek altında, yukarıda alt sınır) ateşleme haddine tekabül eden ve yangın kaynağı mevcuttur.

sabit alev yanacak hava giren üst sınır ateşleme aşan oksijen yabancı maddelerden olmayan gaz jiklesinin, yani, yanma cephesinin 0,2-2,4 m / s normal atmosfer basıncında bir hızda ilerler.

Gazların özellikleri

Patlatma özellikleri metandan heksan parafin serisi hidrokarbonlar görünür. Molekül yapısı ve belirlenen moleküler ağırlık oktan sayısı: patlatma özellikleri molekül ağırlığını azaltarak ve oktan sayısı arttıkça düşer.

Doğal gazın terkibi bazı hidrokarbonlar içerir. Birincisi - metan (kimyasal formülü CH4). Havadan daha hafif, renksiz ve hiç bir kokusu vardır: gazın fiziksel özellikleri aşağıdaki gibidir. Tam emniyet uyulması eğer, oldukça yanıcı, ama yine de depolamada oldukça güvenlidir. Etan (C2-H6), aynı zamanda, renksiz ve kokusuz, ama biraz havadan daha ağırdır. Bu yanıcı, ama yakıt olarak kullanılmaz.

Propan (C3-H8) - zehirli gaz düşük bir basınçta sıvılaştırılmış renksiz ve kokusuz, yeteneğine sahiptir. Bu yararlı özelliği sadece güvenli bir şekilde propan taşıma sağlar, ancak aynı zamanda diğer hidrokarbonlar ile karışımdan ayırır.

Bütan (Cı-4H 10): Fiziksel özellikler propan gazı benzer, ancak, yoğunluğu yüksek ve havadan daha iki kez daha ağır bütan ile.

tanıdık

Karbon dioksit (CO2), aynı zamanda, doğal bir parçasıdır. gazın fiziksel özellikleri belki, her şey kokmuyor, farkında fakat karakteristik ekşi tat. Çok az toksisite ile gazların bir dizi dahildir ve (helyum hariç) doğal oluşan yanmayan gaz benzersizdir.

Helyum (He), - çok hafif gaz, ikinci hidrojen, renksiz ve kokusuz sonra. Bu çok atıl olan ve normal olarak yanma işlemi katılmayan herhangi bir madde ile reaksiyona girmek üzere mümkün değildir. Helyum başka atıl gazlarla birlikte anestezi durumuna kişi girer, yüksek basınçlarda, toksik olmayan, güvenlidir.

çürük yumurta özel bir kokuya sahip renk olmadan gaz - Hidrojen sülfit (H2S). ağır ve çok zehirli, bu düşük konsantrasyonlarda bile koku sinir felce neden olabilir. Doğal gazın patlama sınırının yanında% 4,5 ilâ% 45, çok geniştir.

Benzer gazlar

Doğal gaza yakın uygulanması, ancak üyelerinin üzerinde yer almaz iki hidrokarbon vardır. Etilen (C2 H4) - özelliklerinde benzer bir hoş koku sahip, etan ve bu renksiz bir gazdır için. O daha küçük bir yoğunluğa ve alev alma özellikleri etan.

Asetilen (C2-H2) - Renksiz patlayıcı gaz. Güçlü bir daralma var mı diye, çok yanıcı patlar olduğunu. günlük yaşamda kullanımı tehlikeli bu asetilen ışığında, temelde kaynak için kullanılan aynıdır.

Hidrokarbonların kullanımı içerikleri

Yerli gaz aletleri yakıt metan kullanıldığı şekliyle.

Propan ve bütan otomobil (örneğin, hibrid) için yakıt olarak kullanılır ve sıvılaştırılmış propan bir çakmak ile şarj edilir.

Ancak etan nadiren yakıt olarak kullanılabilir, sanayide ana amacı - etilen hazırlanması, büyük miktarlarda dünyada üretilir, bu polietilen için bir hammadde olarak aslında.

Asetilen endüstrisinin ihtiyaçlarını kullanılır, bu kaynak ve metaller için yüksek bir sıcaklık elde edilebilir. o derece yanıcı olduğundan, yakıt ve koşullarla gaz gerekli sıkı uyum deposu olarak kullanılamaz.

Çok küçük miktarlarda hidrojen sülfit ve toksik Her ne kadar ilaç kullanılır. olan işlem olarak adlandırılan bu hidrojen sülfit banyoları, hidrojen sülfür antiseptik özelliklerine dayanır.

Ana yararlı helyum mülkiyet - düşük yoğunluklu. çocuklar arasında popüler, balonlar doldurmak için onları uçan, balon ve hava gemileri üzerinde uçarken Bu atıl gaz kullandı. O yanmıyor, bu nedenle açık ateşte ısı bunu korkmadan yapabilirsiniz: doğalgaz Enflamasyon olamaz. daha kolay periyodik tablonun, helyum ile sınırdaş Hidrojen, ancak yanıcıdır. Helyum her türlü şartlar altında katı olmayan tek bir gazdır.

Evde gazın kullanım şartları

Gaz aletleri kullanan her kişi, güvenlik eğitimden yükümlüdür. İlk kural - Cihazda yanma ürünlerinin saptırma için sağlanan eğer periyodik cihazların servis kolaylığı izlemek baca taslak kontrol ve. gaz cihaz kapattıktan sonra valflar kapatılabilir gerekir ve bu varsa, tank valfi kapatır. aniden gaz arzı kesildi ve Derhal zaman giderme gaz tedarikçisi çağırırsanız.

Bir daire ya da başka bir odaya gaz kokusu içinde, hemen durdurmak gerekir herhangi sıralama, aletleri içermez cihazlar kullanan pencere veya havalandırma için pencere açmak ve sonra binayı terk ve (telefon 04) acil hizmetleri aramak oldu.

en ufak arıza feci sonuçlara yol açabilir çünkü evde gaz Kullanım koşulları, gözlemlemek önemlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.