Spor ve FitnessFutbol

Dmitry Khomukha ve futbol kariyeri

Dmitri Khomukha, eski bir Sovyet ve Türkmen futbol oyuncusu ve şimdi bir sözleşme yapmayan bir antrenör. 47 yaşındaki bir uzman tarafından yönetilen son kulüp - Letonya'daki "Riga". Dmitry Khomukha, halen futbol oyuncusuyken saldıran bir orta saha oyuncusu gibi davrandı.

Kulüp kariyeri

Dmitry Khomukha, 23 Ağustos 1969'da Türkmen SSR'nin Aşkabat şehrinde dünyaya geldi. Orada bir çocuk spor okulunda futbol oynamaya başladı. 16 yaşındayken iki yıl boyunca 47 maça sahip olan "Kolkhozchi" adlı Türkmen kulübüne katıldı ve kariyerinde kazandığı ilk golü attı. 1988'de Moskova kulübü "Seagull-CSKA" ya taşındı ve 45 maç oynadı ve yıl boyunca üç gol attı. Daha sonra kısaca "SKA Carpathians" adlı kulübe taşındı ve burada 17 oyun ve bir golünü kaydetti. 1989'da Metalist'e katılmış ve önümüzdeki beş yıl boyunca burada çalışmıştır.

Sovyet kulübünde, tek bir gol atmaksızın 37 maç oynadı ve Ukrayna'da - zaten üç gol atmış 54 maçta gol attı. 1994 yılında 25 yaşındaki orta saha oyuncusu kulübü Erzu'ya taşındı. Bu kulüpte sadece 14 maç oynadı ve iki gol attı. Hemen ardından iki yıl boyunca kaldığı St. Petersburg Zenit'e taşındıktan sonra 61 yeni kulüp oynadı. Maç ve dört gol attı. 1997 yılında oyuncu Moskova CSKA'ya katıldı ve uzun süre oynamaya başladı. Ordu ekibi, Dmitry Khomukha'nın sırasıyla 1998 ve 1999 yıllarında sırasıyla ikinci ve üçüncü sıradaki Lig'de daha iyi sonuçlar elde edebildiğini belirtti. Toplamda, 116 maç oynamış ve 27 gol atarak kulübünde dört mevsimi geçirmiştir - önceki kulüplerin iki katıdır - bir araya getirilmiştir. Ancak 2001 yılında Khomukha, CSKA Moskova'yı terk ederek Shinnik'e katıldı ve onunla üç yıl daha oynadı. 69 kere sahaya çıktı, 16 gol attı ve 2001'de kulübün Premier Lig'e gitmesine yardımcı oldu. Ve 2004'te son kulübü olan "Terek" e katıldı. Orada hemen Binbaşı Ligi'ne gitmeyi başardı ve kariyeri boyunca hemen kupasını kazandı - Rusya Kupası. İki yıl boyunca "Terek" e geçti, Khomukha 36 maç oynadı ve dört gol attı. 2006 kışında, 36 yaşındaki futbolcu emekliliğini ilan etti.

Milli takım karşılaşmaları

Dmitry Khomukha, Sovyetler Birliği genç takımında oynamaya başlayan futbol oyuncusudur, ancak SSCB'nin dağılmasına kadar yetişkin bir ekibe çağrı yapılmadı. Bundan sonra, futbolcu 15 maçı tutmayı başardı ve Türkmenistan milli takımı için iki gol attı.

Koçluk faaliyetleri

Spor kariyeri bittikten hemen sonra Khomukha, CSKA'ya geri döndü ve burada gençlik antrenörlüğü görevine atandı. Bu görev için dört buçuk yıl çalıştı, daha sonra Rusya Futbol Birliği'nden teklif aldı ve 2009 sonbaharında 15 yaşın altındaki Rus genç takımının antrenörlüğünü yaptı. Sonraki yıl, bir sonraki yaş kategorisine yükseltildi ve 2015 yılında zaten gençlik ekibiyle 21 yıl çalışmıştı. Ve sadece Nisan 2016'da Letonya'daki "Riga" kulübünde antrenörlük pozisyonunu aldı ve burada sadece dört ay çalıştı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.