Uzmana sorun

Yağsız balina: faydalı özellikler, uygulama

İnsanlar balinaları yüzyıllarca avlıyor. Bu neden oluyor? Ana nedenlerden biri balinaların yağı. İnsan faaliyetinin birçok alanında çokça kullanılır. Makalede, önemli mikro elementleri ve vitaminleri bulunan bu organik madde hakkında ayrıntılı olarak açıklama yapacağız.

balina avcılığı

Balinalar suda yaşayan devasa memelilerdir. Ağırlıkları 150 ton (örneğin, soyu tükenmiş mamutlarda 15'i aşmaz) ulaşabilir ve ortalama uzunluğu 25 metreye ulaşır.

Bu büyük hayvanların insanların dikkatini çektiği oldukça doğal. Tarihsel verilere göre, balinaların avlanması dört bin yıldan fazla süredir var. O zamanlar, bu memelilerin birçoğu vardı. Bazen avcılardan daha fazlası. Şimdi durum kökten değişti. Birçok ülkede, çeşitli balinaların yok edilmesine katı yasaklar getirilmiştir .

1931'de hayvanın üretimini düzenlemeye başladı. Bununla birlikte, balina avcılığı Rusya, Kanada, Grönland, ABD, İzlanda, Norveç ve Japonya gibi ülkelerde çok popüler.

İlk başlarda balina eti çok beğenildi, ancak insanlar hemen hemen bütün memelileri kullanmayı öğrendi. Beyinleri ve bezleri insülin ve adrenokortikotropik hormon kaynaklarıdır ve karaciğer A vitamini bakımından zengindir. Balinaların kan, cilt ve yağları da kullanılır. Geçmişteki kirişlerde yapılan kemiklerden konutlar için veya toprakları gübreleyen unlara sürülür. Balinayı, parfümeri içinde ambre almak için kullandı. Daha da ileri gidiyoruz.

Balinanın yağları

Bu memelilerden elde edilen ürünler arasında en geniş uygulamayı bulan kişi. Balina yağı çıkarmak için Avcılar balinanın içine ağız yoluyla tırmandı. Bu yöntem, cildi kesmek için gerekli olmadığı için en uygun yöntemdir ve daha sonra da kullanılmıştır. Bütün balinaların yeterince büyük bir yağ rezervi var. Bunun nedeni, memelilerin soğuk suda yaşaması, kolayca dondurulabilmesidir. Ayrıca uzun göçler sırasında hayvanlardan kurtulur (uzun süre yiyecek eksikliği, balinalar yağdan uzaklaşır) ve bunlara yüzme sağlar.

VORVAN - Tam da Orta Çağ'ın balinalar ve diğer deniz hayvanlarının yağı dediği şey budur. Memelileri eriterek üretildi. Ortaya çıkan madde, sarımsı bir renk ve hoş olmayan bir koku ile karakterize edildi.

Balinaların en büyük türü mavi, kalınlığı 30 santimetreye kadar çıkan yağlı bir tabaka var. Genellikle vücut ağırlığının% 25-30'udur (yaklaşık 30 ton). Bireysel bireylerde bu rakam% 50'ye ulaşmaktadır. Subkütan katmana ek olarak yağ, diğer dokularda, etlerde ve hatta kemiklerde bulunabilir. Parlaklık kazanmak için bütün parçaları sindirdiler.

Ekstraksiyon ve uygulama

Yağları tedavi etmek için pek çok yöntem yok. En eskileri sindirimdir. Gemi üzerinde fırında balina yağ ve et parçaları atıldı ve daha sonra alınan sıvıları fıçılara döküldü. Ayrıca, kabakulak Ortaçağ'da güneş boğulduktan sonra elde edildi.

Neden bir balinanın yağını kullanıyorsun? Eskiden, jüt bundan yapıldı, sabun imal edildi ve yağlayıcı olarak kullanıldı. Zamanla, fenil fenerlere ve lambalara doldurmaya başladı ve aynı zamanda makine için yakıt olarak kullanıldı. Örneğin, Japonya'da bu organik madde, çekirgelerini iten bir böcek öldürücü olarak kullanılıyordu.

Balina yağının nerelerde kullanıldığını öğrendik. Ayıklama yöntemini anlatmak için kalmıştır. Yirminci yüzyılın başından beri bu hidrojenasyon. Bu tedavi yöntemini uygularken, yağ sertleşir ve kesinlikle kokusuz olur. O zamandan beri, margarinler ve yağlar yapmak için kullanılmıştır. Balinaların yağları ağırlıklı olarak ilaç ve kozmetik endüstrilerinde kullanılmaktadır. Kuzey bölgelerinde yaşayan insanlar hala yiyecek için kullanıyor.

yapı

Balina yağı, kişinin sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu değerli maddelerin kaynağıdır. Antioksidan özelliklere sahip ve bağışıklık sistemini uyaran oldukça yüksek miktarda A vitamini içeriği vardır. Balinanın karaciğerindeki bir yağ, D vitamini bakımından zengindir. İkincisi, hücrelerin büyümesinden ve birkaç hormonun üretilmesinden sorumludur.

Bununla birlikte, diğer ürünlerden alamayacağınız bir takım maddeler vardır. Yağ asitleri insanlar için birincil değerdedir. Makalede açıklanan ürün, bunların birçoğunu içerir: arakin, palmitik, zeytin, laronik ve diğerleri.

Ayrıca, en önemli maddeler olan çoklu doymamış asitlerin varlığının da farkına varmak gerekir. Balina yaginda, içerikleri% 30 ila% 40 arasinda degisir. İnsan vücudu, çeşitli vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde (kolesterol birikimi vb.) Katılan çoklu doymamış asitleri bağımsız olarak üretememektedir. Bu nedenle, stoklarını dışardan doldurmak gerekiyor.

Faydalı özellikler

Böylece, ürünün bileşimini açıkladık. Peki neden balina yagina ihtiyacımız var? İçinde bulunan çoklu doymamış asitler omega-3'tür. Kan damarlarındaki kan basıncının düşmesine yardımcı olurlar ve kan pıhtılarının oluşmasını önlerler. Buna ek olarak, omega-3 iyi görme ve hafızayı teşvik eder.

Ve balinanın yağları artrit, şeker hastalığı, astım, osteokondroz ve siyatik gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı oluyor. Bileşimi nedeniyle vücudun tüm dokularını güçlendirir. Balina yağı bağışıklığı arttırır, onkolojiyi önler ve metabolizmayı hızlandırır.

Ürün vücudu canlandırıyor ve kişiye daha fazla enerji ve güç kazandırıyor ve depresyondan kurtulmaya yardımcı oluyor. Farmasötik endüstrisinde balinanın yağları yanıkların tedavisi olarak kullanılır. Aynı zamanda dokuların iyileşmesini de teşvik eder. Ve kozmetoloji alanında, balina yağı cildi nemlendirerek esneklik ve elastikiyet kazandırır.

kilo Kaybı

Kulağa garip geliyor, balina yağı ile kilo verebilirsiniz. Ancak bu, paketlerini yemeniz ve eski yaşam biçiminize bağlı kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Kendi içinde çok kaloriktir ve eğer onu büyük miktarlarda emerseniz, o narinlik oluşturmaz. Başka birinde sır vardır - aktif kilo kaybı olan bir kişi için bir balinanın yağına ihtiyaç vardır. Gerekli maddeleri temin eder ve makul bir diyet ile birlikte spor yaparken kas kütlesi alımını teşvik eder.

Kilo verildiğinde vücut ağır stres yaşar ve balinanın yağı en aza indirgemeye yardımcı olur ve en düzgün geçiş sağlar. Ürün vücudun tüm önemli süreçlerinin normalleştirilmesine katkıda bulunur. Toksin atılımı ve besinlerden elde edilen besinlerin asimilasyonuna yardım balin yağıyla vücutta yapılan diğer iki işlevdir. Kaliningrad ve diğer Rus şehirlerinde eczanelerde özgürce satın alınabilir.

Balinaların yok edilmesi

İnsanların bu hayvanlardan sağladığı tüm faydalara rağmen, memelilerin kendileri zor anlarlar. Bin yıl önce, insanlar sadece karaya atılan balinaları kullandı. Ancak, zamanla, birçok memelinin sonsuza dek kaybolabileceği kadar büyük bir miktara ulaşan hedefli avlanmaya başlandı.

Soyu tükenmiş türler, finwala, mavi, Grönland ve kuzey düz balina içerir. Üzücü bir sonuç önlemek için avcılık yasakları düzenli olarak görünür. Ancak memelilerin değeri bundan böyle düşmemiştir. Japonya, İzlanda ve Norveç getirilen moratoryumları düzenli olarak ihlal ediyor. Bu arada MMORPG türünde balinalar avına adamış bir oyun bile var. Adı Black Desert. Balina yağı, simyada kullanılan kaynaklardan biridir.

Birçok kozmetik ve ilaç firması kurulu moratoryumları desteklemektedir. Balin yağında bulunanlardan farksız, sentetik asitler nasıl hazırlanacağını öğrendiler. Onlardan gelen etki aynıdır ve hatta memeliler ondan zarar görmez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.