Kendini yetiştirmePsikoloji

Dil sürçmesi: şans veya düzenlilik

Sigmund Freud duymamış insan bulmak zordur. uzun yıllar büyük bir ilgi psikanaliz nedeni babanın eserler. Başkaları diyoruz Bazıları, onun öğretilerini hayran "entelektüel şarlatan." Yine de, hayatı boyunca o tıp doktoru unvanı verildi, o bir profesör, Amerika Psikanaliz Birliği, İngiliz ve Fransız Psikolojik Derneği'nin fahri üyesi oldu. Bu belki de psikoloji en ünlü kuramcı.

Bir dil sürçmesi nedir

kişi ve psikanalistin çalışma tartışma ve müzakere bir sürü sebep olmasına rağmen, bilinçsiz teorisi bu güne kadar oldukça popüler. Ona göre, çeşitli bilinçsiz arzularını bile zihinsel sorunlara neden olabilir. Buradan olup terimi "dil sürçmesi" gitti. Basit bir ifadeyle, herhangi bir hatalı eylem - gizli arzuları dışında bir çıkış. Bir kişinin o şey istediği değil farkında olsa bile, rastgele rezervasyonları veya yazılmalar aracılığıyla bilinçaltı gerçek tabloyu netleştirmek için yardımcı olur. Önemli olan görüp gönderilen işaretleri anlamak öğrenmektir.

Dil sürçmesi - anlamlı sadece önemsiz bir şey değildir hatadır çıkış gizli arzuları. Hatta bazen deneyimli analist görünüşlerine doğasını anlamak zordur, ancak süreç içinde onu bulmak için deneyebilirsiniz.

sınıflandırma hataları

Bu sadece rezervasyonları ve yazım hatalarından üzerinde, söz konusu Sigmund Freud'un kendi analizlerinde dikkati çekiyor. O bir sınıflandırma hatası yarattı. Yani, onun görüşüne göre, tüm eylemler çeşitli gruplara ayrılabilir.

Bunlardan her şeyden önce rezervasyonları stonecrops, mondegreen ve ifade hatalarının olacak. İkinci bellek ile tüm sorunları isnat edilebilir: planlarını, deneyimleri, kulaktan dolma, zapryatyvanie şeyler ve diğer yanlış adımlardan isimlerini unutmadan. Bu gerçeklerin her biri belirli konular hakkında gösterir. Ve kendi arzularını itmeye çalışıyor uzağa insanlar, daha açıkça onlar dışında görünür, ihtiyacı vardır.

En net ve ortak grup ilk. Çoğu zaman, insanlar Freudyen bir kayma ne demek olduğunu ilgileniyor. Ama bu bile cümlenin anlamını kavramaktan o bilinçaltı söylemek istediklerini başa her zaman mümkün değildir.

rezervasyonları nedenleri

Birçok onlar kesinlikle hiçbir şey ifade yok, herhangi bir kasıtsız hatalar nedeniyle yorgunluk veya zihinsel aşırı uyarılmaya oluşabilir söylüyorlar. Ama Sigmund Freud farklı düşünüyor. O ilk kişi böyle bir hata yapılmış neden sorusunu sorar. Bu şans eseri olmadığını anlayabilir, bunu yanıtlamaya çalışmak her eylem belli bir gizli anlamı vardır. Bu terim "dil sürçmesi" ortaya çıkması sebebi oldu. Onun değer ve bilinçaltına derinliklerine bakmak gerektiğinin nedeni.

Eğer isim, adres veya telefon numarasını karıştırmış, çoğu durumda cevap yüzeyinde olduğunu. Büyük olasılıkla, hatırladı bir yer veya kişinin şansını kaçırmayın. Ama düşünmek gerekir hangi anlamı hakkında rezervasyonları vardır. gizlemek arzusu - Önemli olan her hatanın olduğunu hatırlamaktır. Yani gerçekten aynı cümleyi söylemek planlıyordu bile "ziyaretinin kendilerini mutlu değil" olduğunu görmek istemiyorum misafirler için söylemek şaşırtıcı olurdu ama parçacığın olmadan "hayır" yoktur.

olası hatalar

En yaygın örnek arasında genellikle modern politikacılar ve TV sunum yapan alıntılanan. ifadelerin bazıları gerçek seyir vardır. siyasetçilerinden biri için "onlar ruble yüzlerce mal" ve ardından psikanaliz olmadan hoparlör aklında ne olduğunu anladığını "insanlar" son sözü düzeltilmiş söyledi edin. Bu bir Freudyen kayma çok parlak sürümüdür.

Örnekler elbette burada bitmiyor. Bir başka düzenleme isimleri unutmadan popüler bir hatadır. kocası başka bir görüşme olduğunda iyi bilinen bir psikanalist olarak, şaşılacak eşi rahatsız olduğunu. Hatta bu raporun farkında değilse o başka ne düşündüğünü tam olarak söylüyor. Eğer kadın sonları "pohuzhela" yerine önerilen "ince" bir iltifat anlatmaya çalışırsanız, o zaman hiçbir nokta yapma bahane yoktur.

bilinçsizlik nedenleri

Freud göre, diğerlerinde ilkel içgüdüleri koydu. Medeniyet tüm doğal dürtüleri bastırılmış gerekiyordu şekilde inşa edilmiştir. Bunlar bilinçaltına derinden mümkün olduğunca gizlendi. ufak zayıf koruyucu güçleri haline de Ama dışarı kazmaya başla. dile getirecek bir slip kulağa eğer, kendini haklı çıkarmak için acele etme. belki de bu iç sansür korkunç bir şey uzun bir süre arzusu gizleme izin olduğunu düşünün.

gerçekleştikten nedeni oldukça basit. bilinçaltının Atalarımızın kafasında ne benzer. Onlar nüansları tahsis analiz Mantıksal analiz nasıl bağlanacağını bilmiyordum. Onlar gerçeklik fragmanları, parçalar, onların düşünme denilebilir algılamak eğiliminde olacaktır "abartı". Aynı süreç, modern insanlarda meydana gelir, ancak bilinçaltının derinliklerinde gizli. Ve kelimeler, harfler, anlam değişikliği herhangi istemsiz kombinasyonu ve "dil sürçmesi" olarak adlandırılır.

meslektaş, eş, baba, patron - Burada kim olacak diye söylemek bunu imkansız kime yaklaşık bir adam görüyorum aldığı herhangi rüya hatırlarsanız en kolay yolu, bunu anlamak. Toplu görüntü özelliklerinin hepsi var, ama aynı zamanda, hiç kimse özellikle gibi değil. Bu bilinçaltı sözde "kalınlaşma" açık bir örneğidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.