Kendini yetiştirmePsikoloji

Gayri iletişim. Tipleri ve iletişim şekilleri

Gayri iletişim - bu resmi ilişki dışında meydana kişisel temaslar, her türlü var. Basitçe söylemek gerekirse, bu kurallara herhangi bir kısıtlama ve uyum olmayan kişiler arasındaki bir konuşmayı ifade eder. Bir daha gayri iletişim genellikle kendiliğinden ortaya çıkar. biriyle iletişime geçmek için, bir önceden formüle edilmiş ifadeler ihtiyacı yoktur, konu gelip düşüncelerini hazırlamak. Bu durumda, her şey çok daha kolaydır. Ama psikoloji açısından, konu büyük bir avantaj oluşturur. onun çalışma defterleri gerek bırakmıyor.

İletişimin çeşitleri

Birincisi, genel kavramlara dikkat etmek istiyorum. türlerini ve iletişim formlarını düşünün, tam olarak. Sen en yaygın sınıflandırma ile başlamalıdır.

Malzeme ilişki yoktur. o faaliyetleri veya nesnelerin ürünlerin değişimini içerir çünkü Onunla, biz düzenli olarak karşılaşıyoruz. Bilişsel iletişim de nadir değildir. çerçevede bilgi ve bilgi alışverişini geçer. Ve biz öğretmen ve öğrenciler, öğretim görevlisi ile kitle, baş ve astlarına arasındaki teması sadece anlamına gelir. bir arkadaş ziyarete gelmeden önce onun şehrin hava durumu hakkında bilgi almak için başka çağırırsa, o da bilişsel bir iletişimdir. gayri Gerçi.

Ayrıca, hepimiz de tanışmış KLİMA iletişimdir. yaşıtları ile, daha sık uygulanmaktadır. Sonuçta, duygu ve düşüncelerini paylaşma anlamına geliyordu. Bir kişinin arkadaşı üzgün tezahürat çalıştığında bu çarpıcı örneğidir.

türleri ve iletişim şekilleri hakkında konuşmak, bir kez daha kategoriyi ayırmak gereklidir. O motivasyon denir. iması değişimi amaçları, arzuları, ilgi alanları, motifler ve ilgi alanları. Bu gayrı ve iş iletişimi hem kendini gösteren. Girişimleri yürüyüş gitmek için başka ikna etmek - en fırsatları imzalamıştır bir çalışan tarafından vaat aynı motivasyon unsuru, hem de ödül.

Dejatelnostno denilen geleneksel sistemde iletişimin ikinci türü. Bu beceri ve yeteneklerini alışverişidir. Bu ortak faaliyetler esnasında ve genellikle resmi bir ortamda gerçekleştirilir.

yakınlık birinci basamak

Şimdi ana konuya gidebilirsiniz. Psikologlar samimiyet iki düzeyde temelinde gayri kişiler olduğuna inanıyoruz. Temel birincil denir.

Bu ilk temas daha oluşturulur. Şüphesiz herkes yeni arkadaşlar o uzun zamandır iyi bir arkadaş olduğunu izlenim iletişimin bir saat sonra buna kullanılır. Uzun tanıdık yüksek spontan duygusal algı, sevinç bilinçsiz bir duygu sergileyen gerektirmez.

Durumun İstemli düzenleme yalnızca ne insanların istediği çoğu durumda olduğu gibi, elverişli değildir - sohbete devam etmek. Şaşırtıcı değil, birinci basamak olağanüstü kolaylığı, anlayış ve güven, dürüstlük yüksek derecede ile karakterizedir çünkü. Bu durum olduğunda keşfedilmiş arkadaşı toplantı ruh ikizi denilen sonradan bir saat sonra.

rasyonel düzeyde

Bu insanlar arasında iletişimin başlangıcından itibaren zaman geçtikten sonra oluşur. Akılcı seviye normlar, değerler, yaşam deneyimleri ve tutumları benzerliğini temas kişilik bir farkındalık dayanmaktadır. Gayri etkileşim daha kararlı olduğuna inanılmaktadır.

Orada bile geleneksel olarak sık sık gruplar halinde bulunurlar gruplara tahsis edilir. Tek bir büyük tutarlı iş yapısı içinde küçük bir gayri birlik vardır.

tür gruplan

birbirine karşılıklı olarak sempatik iki kişinin birliği - Kabul "çift" sağlar. Çoğu zaman, bir tek takviyeleri veya başka eşlik eder.

Ayrıca "üçgenler" vardır. Zaten tahmin etmek mümkün olduğu gibi, bu üç kişi karşılıklı sempati duyguları var. Onlar iş içinde kendi çekirdek informal iletişim tutun ve bir takım kurar - küçük, ama yakın ve tutarlı.

Daha izole edilmiş "kareler". Çoğu zaman bu çiftleri kümesidir. Ve aralarındaki ilişki, aynı şiddette her zaman değil.

"Zincirler" çoğu dedikodu, söylentiler kaynağıdır ve tanınmış "bozuk telefon" da gruplar halinde bulunur.

Son resmi olmayan grup "yıldız" denir. Onun çekirdeği araya diğerlerini getiren geleneksel liderdir.

çelişkiler

Işgücünün üyeleri arasında gözlenen gayrı iletişim daima istihdam üzerinde olumlu bir etkisi olmadığı düşünülmektedir.

Özel çelişkilerin durumlara sebep olan dost ilişkiler müdürü ve bağlı en. diğer meslektaşları adına Dedikodu, spekülasyon, haset ve şüphe kaçınılmazdır. bir çalışanın her türlü eylem neredeyse mikroskobik inceledi olacaktır. Alınan olarak bile haklı bir övgü veya ödül bakacağız "bağlantıları sayesinde." Bazı insanlar çok kızgın olacak, yetkilileri lehine işaretlenmemiş, çok agresif arsa başlatmak için tereddüt.

Ve liderlik çalışanın kendisi, yaklaştırma, ciddiyetsizlik gevşeme göstermeye başlıyor olur. Profesyonel sorumluluklar arka plana çekilmeye. patron - Neden çalışmaları yaparken Arkadaşını odaklanmak? Sonunda, her şey kötü biter. Gayri iletişim ve dostluğu aniden kısa kesti. can sıkıcı bu davranışın baş ve o değil arkadaş olarak ancak bir işe yaramaz sorumsuz çalışan olarak, bir arkadaş eğilmeye başlar. Yani, tabii ki, kırgın ve daha fazla iletişim isteklerini kaybederler. Bu - canlı ve kişisel ve iş ilişkileri karıştırmak gerekli olmadığını kanıtlar genellikle bir örnek a.

Örnek Arkadaşlıkla

kişilerarası ilişkilerin farklı türleri vardır. Ama dostluk gayri iletişimin tezahür iyi örneğidir. Bu sempati, ortak çıkarlar ve duygularına dayanan ve henüz konuşmanın iş tarzı yeri vardır.

arkadaşlar arasında diyalog ve monolog kolay, gevşek bir karakterdir. Çoğu zaman, onlar kendi dillerinde şey görüşmek, onların konuşma "özel" neologisms doludur. Onlar sahip güven ilişkisi, ve daha birbirlerini neredeyse herşeyi biliyorum.

Ne tür bir diyalog sağlanmasını mümkün kılan nedir? Hatta çoğu zaman insanların farkında değildir İletişim becerileri. Bu alanlar dikkate kendi temsilcisi sistemini, aynı zamanda muhatap sadece almaya yeteneğini içerir. Aynı zamanda önemli ve olumlu diyalog sürecinde esnek olması dikkate rakibin çıkarlarını ve değerlerini alarak iletişimin amacını formüle etmek yeteneğidir. Daha ihtiyaç muhatap duygu durumundaki ve gerektiğinde onun "dalgalanma", giriş ayarlamak için değişikliklere dikkatli olmak. Ve ne sadece küçük bir kısmını listede insanlarla iletişim sanatı.

konuşma tarzı

Ayrıca dikkat edilmesi dikkat çekicidir. Şüphesiz herkes haberleşme çocukları nasıl aktığını gördü. Bu eğlenceli ve mümkün olduğunca kolay. düşündüklerini olarak Çocuk konuşur. Gayri diyalog aynı ima eder. Bu ahlaki bir kişilik için gerçek bir tatil. o kadar kuralcı kuralları istediği değil, tüm sonra, bir kişinin düşüncelerini ifade edebilir. Ne konuşmanın konuşma tarzı denir.

Konuşma Dili ve konuşma kelime, mahalli, jargon, argo, deyimler, expressively boyalı ya da küçücük kelime kesme substantivization - tüm bunları ve daha bir konuşma tarzında tasarlanmış diyalog ve monolog içerebilir.

Konuşma "parazit"

Yukarıdan anlaşılacağı gibi, genel olarak, bir iletişim gayri tarzında bir kişinin konuşma tam serbestlik verilir. Ancak, herkes bunu kullanabilirsiniz. Neden? Tüm ilkokulu. Birçok kişi bile olmayan bir ortamda, onlar resmi bir tarzda konuşmaya devam işletme şeklinde öylesine alışılmış iletişim haline gelir.

Prensip olarak, bunda yanlış bir şey, ama o zaman, uygunsuz, görünüyor. Sonuçta, konuşma doğasında kompakt ve sunum, spesifik terminoloji, otymonnyh edat, karmaşık ittifaklar ve sözlü isimlerin kullanımının özlü iş stili. Ama en önemlisi ifadesinin duygusal ve sözel anlamı olmaması nedeniyle ilgi gördü.

mesafe

Yani, iletişimin karakteristik stilleri verildi, artık yarışın önemini belirtmek isteriz. belli bir mesafede olmak birbirleri ile temas halinde bütün insanlar. Geleneksel olarak, iletişimin dört alanları vardır.

İlk - yakın (yaklaşık 15 cm). Sadece en yakın insanlar genellikle bu bölgeye düşer. Bu özel bir somut mülkiyet ile karşılaştırıldığında, çünkü bu - bu çok kişisel bir alandır. Kötü ya da garip adam girmeye çalışırken, o zaman rahatsızlık hissi vardır.

İkinci bölge, bir kişisel (50 cm) olarak adlandırılır. iş ve informal iletişim ikisi için karakteristiktir. Yaklaşık yarım metre ve hisse gelişigüzel barda veya masada kafede konuşurken, genellikle arkadaşlar. Yani muhatap görmek daha uygun olur.

Üçüncü ve dördüncü bölge, sosyal olarak adlandırılan (1,2 m) ve açık (m, 1,2) üzerinden. Bunlar resmi iletişim karakteristiğidir.

İletişimin Kuralları: Don'ts

Bu tema da dikkat çekiyor. Erken çocukluk itibaren akranlarıyla iletişim görüşlerini, bir diyalog kurmak başkalarıyla işbirliği, paylaşma bize öğretir. Yıllar içinde, ilkel beceriler yeni ile güncel, zenginleştirilmiş geliştirilir. Ancak, diğerleri ile bir dil bulmak çok zor olan insanlar var. Bazen iş ilişkileri gündelik, gayri daha kolay kendilerine sunulmuştur. önem verdikleri budur insanlarla iletişim, nasıl ve daha sonra işlem kaçınılmalıdır.

Eğer olumlu ve üretken bir diyalog oluşturmak istiyorsanız, kişisel soruları ve Kaba sormak gerekli değildir. Ayrıca yağcılık kaçının. hoş arkadaşı olun ve bir sohbet için kurmak mümkün Gizli iltifat ama aşırı hayranlık, sadece dikkatli, fanatizm sınırındaki.

Daha "seğirme" gerekli değildir. Onun vücudunun kontrol altında tutmak için önemlidir. daha Biraz yalnız konuşma geliştirmek için, eğer kesmek bağırmak, yalan ve bir şey icat, kendileri hakkında konuşmak için. Ayrıca cevap hakkında çok uzun düşünmek ve muhatap geçmiş bakmaya gerek yoktur - biz baskıyla mücadele etmeyi öğrenmelidir.

İyi diyalog İlkeleri

Düzgün nasıl iletişim konusunda, teması devam, bu gayri ilişkilerin temelini oluşturur haklarına dikkat unutulmamalıdır.

Bunlardan en önemlisi - diğer tarafın ilgi göstermeye korkmamalı. Hiçbir fikrim nasıl bir görüşme başlatmak için? Sadece ilginç kişiyi sorabilirsiniz. Ona bir şey kendisi söyleyecektir hakkında edelim. sorusu şey ile ilgili olabilir. Favori film, müzik türü, yerler şehirde kalmak. konuya konuşma Let etmeyin, erkek bazıları yurtdışında olup olmadığını sorabilirsiniz. Evet? Sonra tam olarak nerede ve ne ilginç belirtmek gereksiz olma. Hayır? Yani, gördüğünüz üzere bir yere gitmek için arzu ve bir şey olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bu tema geliştirmek çok kolaydır.

Daha tartışmak-şey olabilir topikal. Dünyadaki her gün sayısız olaylar vardır. Kimse çoğu önemli vurgulamak ve bu konuda düşünmesi onu muhatap sormak yasaklamaktadır. Sonra çoğu durumda, konuşma sırasında, tartışma için bir kaç daha fazla konu uygun "çıkar".

yazışma

Bu insanlarla iletişim onların sanatını geliştirmek için harika bir yoldur. Günümüzde sosyal ağlar bu için sınırsız olanaklar sunuyoruz. Buna ek olarak, gayri iletişimin yazılı çok daha kolay ağızdan.

Birincisi, kişinin düşüncelerini formüle etmek şansına sahiptir. O pencerede arayabilir, tekrar okudum düzeltildi. Ya silip farklı bir şekilde tekrar yazın. Başka bir deyişle, doğru bir diyalog nasıl oluşturulacağını öğrenme yeteneğine sosyal ağlarda insanlar.

diyalog kültürü oluşturmanın yanı sıra, daha duygusal ve bireyin "açıklama" yaptı. Adam daha önce, iletişim bilen ürkeklik, kararsızlık ve kompleksleri muzdarip vermedi toplumun varlığı için gerekli olan becerileri kazanır. En önemli şey - daha sonra bunları öğrenmek ve gerçeğe transfer oldu.

sonunda

Özetle, ben gayri ilişkiler insan sosyal etkileşimin en iyi örnek olduğunu söylemek istiyorum. manifestolarında her kişinin bireysel tekliği, benzersiz tarzı, konuşma ve iletişim özgüllük sırasında. Bu gayrı, gündelik, basit mobilyalar büyük harfle olan bir kişi olarak, bir bireyin bildiren olduğunu. Çünkü iletişimin başka formları ve türleri kendi kurallarını ve sınırlarını vardır. Ve ancak gayri alanda değil.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.