FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Dağ ortalama yüksekliği ve örnekler. dağlar sınıflandırma

yaşlı ve genç, kayalık ve düz, kupolopodobnymi ve Sivri: Dağ farklıdır. Bazıları, yoğun ormanlarla kaplıdır diğerleri ise - cansız taş placers. Ama bu makalede biz onların yüksekliği bahsedeceğiz. Ne dağlar ortalama ve hangi yüksek olarak kabul edilir?

rahatlama biçimi olarak monte

Her şeyden önce bir soruya cevap vermek gereklidir neyi dağ. Bu keskin ve izole kaldırma alanı ile karakterize kabartma olumlu bir formudur. Herhangi keder içinde açıkça üç ana unsurlarını takip:

  • tepe;
  • taburesine;
  • şev.

Gezegenin Herhangi dağ sistemi - tek tek köşe onlarca oluşan vadiler (oluklar) ve çıkıntıların karmaşık bir sistem başka bir şey değildir. tektonik kabuk hareketleri ve volkanik aktivitenin - Hepsi yerin iç (endojen) güçlerin dış tezahürleri vardır.

Dağlar gezegenimizin en güzel ve eşsiz manzara yüzeyinde oluşturun. Bu toprak örtüsü, eşsiz flora ve fauna bir tür ile karakterize edilir. Ama insanlar dağlarda yerleşmek son derece isteksiz. İstatistiklere göre, dünya nüfusunun yaklaşık% 50'si deniz seviyesinden 200 metre geçmeyen yüksekliklerde yaşar.

jeomorfoloji içinde Sınıflandırma dağlar. Dağ ortalama, düşük ve yüksek

jeomorfolojik bilim vb bir zemin sayısına :. Yaş, boy, coğrafi konum, oluşum, üstleri şeklinde, üzerinde dağlar sınıflandırmak için ..

yaşlı veya genç - kökenlerine göre onlar çağın tektonik, volkaniklerini ve denüdasyonu olabilir. Ve genç az 50 milyon yıldır formasyon hangi biri dağ sistemidir. jeolojik açıdan çok küçük yaşta.

Dağın tepesinde şekli vardır:

  • sivri;
  • kubbe;
  • plato benzeri ( "Tablo").

Deniz seviyesinden yüksekliği, coğrafyacılar dağa ayırt:

  • düşük;
  • ortam;
  • yüksek.

Bazen literatürde bulunabilir ve böyle bir alt-orta veya orta yüksek dağlarda orta yüksek katlı türleri. Hemen o dağlar ortalama yüksekliği dünyanın herhangi bir yerindeki bulunabilir dikkati çekiyor. Ancak, Avrupa ve Asya'da çoğu.

Orta Dağ: örnekler ve yükseklik

8848 metre - bir iz dünyanın en yüksek zirvesine ulaştı - Qomolangma veya Everest. orta dağların mutlak yüksekliği çok daha mütevazı: 1 ila 3 km uzaklıkta, deniz seviyesinden.

Böyle dağ sıraları en ünlü örnekleri - Bu Karpatlar olduğunu Appalachian Dağları, Tatras, Apennines, Doğu, İskandinavya ve Drakensberg Dağları, Avustralya Alpleri, Stara Planina. Orta ve Rusya içindeki dağlar vardır. Bunlar Ural Dağları, Doğu Sayan, Kuznetsk Alatau, Sikhote-Alin (aşağıdaki resim) ve diğerleri.

orta dağların önemli bir özelliği - yükselti bölgelerinin varlığı. Yani, bitki ve yatay yüksekliği ile değişiyor.

Karpat

Karpat - sekiz ülkeyi kapsayan en geniş boyut Avrupa dağ sistemi. Dilbilimciler, adının kökenini açıklamada, burası adı Hint-Avrupa kökleri vardır ve "taş", "kaya" olarak çevirir sonuca geldi.

Karpat bir yay ve Sırbistan'a Çek Cumhuriyeti'nden bir buçuk bin kilometre uzanır. Ve bu dağ silsilesinin en yüksek noktası Slovakya (dağ, Gerlachovsky Peak, 2654 m) topraklarında yer almaktadır. Ilginç bir gerçek: Alpler ve Karpatlar doğu mahmuz arasında - sadece 15 kilometre.

Karpaty - Genç dağlar. Onlar Senozoik kuruldu. Bununla birlikte, bunların dış-çizgiler yaşlılık jeolojik yapıların bu en karakteristik, yumuşak ve nazik. Bu Carpaty avantajlı olarak, yumuşak kaya (tebeşir, kireçtaşı, kil) istiflenmiş olması ile açıklanabilir.

Batı, Doğu (veya Ukrayna) ve Güney Karpatlar: Dağ sistemi üç şartlı bölüme ayrılmıştır. Ayrıca Bileşiminde Transilvanyalı Plateau bulunmaktadır. Karpat Dağları oldukça yüksek sismik farklıdır. İşte 7-8 puan bir deprem "üretir" Vrancea sözde bölge vardır.

Apalaş Dağları

Jeomorfoloji sıklıkla Karpatlar'ın Appalachian'lar özdeş ikiz denir. Görünüşte birbirinden çok farklı değil. Appalachian Dağları iki ülke (ABD ve Kanada) dahilinde, Kuzey Amerika'nın doğu kesiminde yer almaktadır. Onlar streç St. Lawrence Körfezi güneyindeki Meksika Körfezi için. dağ toplam uzunluğu - yaklaşık 2.500 kilometre.

Avrupa Karpatlar ise - daha erken Hersiniyen ve Kaledoniyen Orojenezine bir ürünü - dağlar Amerikan Appalaşlar genç. Bunlar yaklaşık 200-400 milyon yıl önce oluşmuştur.

Appalachian Dağları çeşitli maden kaynakları açısından zengindir. Burada bakır, asbest, petrol, demir cevheri bakımından zengindir. Bu bağlamda, bu dağlık bölge de sık sık ABD'nin tarihsel "endüstriyel kuşak" olarak adlandırılır.

Avustralya Alpleri

Bu Alpler sadece Avrupa'da değil çıkıyor. En küçük ve en kurak kıtanın sakinleri de gerçek Alpleri'nde yürüyüş gidebilir. Ama sadece Australian'ın!

Bu dağ silsilesi kıtanın güney kesiminde yer almaktadır. Bu nerede Avustralya'nın tamamının yüksek noktası - Kosciuszko Dağı (2228 m). Murray - Ve bu dağların eteklerinde kıtasının en uzun nehri kökenli.

peyzaj açısından şaşılacak derecede çeşitli Avustralyalı Alpleri. bu dağlarda bulmak ve karla kaplı zirveler ve derin yeşil vadiler ve göllerin berrak su ile yapabilirsiniz. dağ yamaçları görünüm kayalarda hayali ile dekore edilmiştir. Avustralya Alpleri çeşitli doğal milli parklar ve mükemmel kayak merkezleri bulunmaktadır.

Sonuç olarak

Şimdi ne ortalama dağ biliyor ve ne olduğunu - yüksektir. Jeomorfoloji dağ yüksekliği sistemleri üç tipi vardır. Orta dağlar Deniz seviyesinden 1000 3000 metre arasında bir yüksekliğe sahip. Karpat Dağları, Appalachian Dağları, Avustralya Alpleri - Bu dünyada böyle dağ sıraları en çarpıcı örneklerinden biridir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.