Kendini yetiştirmePsikoloji

Çatışma durumları ne? Çatışma durumundaki davranış

Modern insanın yaşamı çatışmadan yapamaz. Kişi, kendileri için en az hazır olduklarında kaçınılmaz olarak ortaya çıkmakta ve özellikle acı verici bir şaşkınlık yaratmaktadırlar. Bu onların sinsi mekanizması. Anlaşmazlıklar ve tartışmalar zaman zaman çok fazla zaman ve çaba harcıyor ve yalnızca şaşırtmaya devam ediyor.

Çatışma durumları - Bu, hayal kırıklığı yaratan ve genellikle ilgisizliğe neden olan olumlu duyguların gerçek bir yıkıcıdır. Çatışma bilimi, insanlar arasındaki etkileşimdeki çeşitli karmaşık anları incelemektedir. Çatışma durumu nedir ve zafer kazanmak için doğru şekilde nasıl davranılması gerektiği? Bu bizim yazımız.

Çatışma durumu ...

Bir çatışmada davranış, çok önemli bir şeydir; bu konuda bir kişinin refahı, tutumuna bağlıdır. Örneğin, sürekli vazgeçmeye alışık olan kişinin, kendi görüşünü ısrarla vurgulamak için karakter göstermesi gerektiğinde önemli zorluklarla karşılaştığı farkedilir. Çoğu durumda, böyle bir kişi, güvenle hareket edilmesi gerektiğinde kaybolur. Bu arada suçluluk, kişinin kurbanın rolünü üstlenmeye hazır olduğunu gösteren ana göstergedir. Bunu yapmak için sadece burada gerekli mi?

Modern psikolojik bilim, çatışmayı iki veya daha fazla rakibin görüş, inanç, görüş çatışması olarak tanımlar. Anlaşmazlığa katılanlar, çelişkili bilgiye sahip olabilirler, belirli bir sorunun çözümünde farklı yaklaşımlara sahip olabilirler. Üçüncü taraf görüşünü dinlemeyi öğrendim değil, çoğu zaman yalnızca bir başkasının yeteneklerini ne kadar etkilediğinden bağımsız olarak kendi çıkarlarını tatmin etmekle ilgilenirler. Duygular bir çıkış noktası bulmadığında durum çok zorlaşır, ancak yalnızca sessizdir. Bir sözde boşluk var ki, birbirinden duymak ve anlamak zordur.

Partilerin çatışması nasıl başlıyor?

Çatışma ve çatışma durumu, bir kural olarak, bir anda ortaya çıkmaz. Negatif duyguların aşırı birikmesi ve dayanılmaz hale gelmesi için yeterince uzun zaman gerekir.

Birinci aşamada hasta bekleyen bir dönemdir. Yıllarca sürebilir. Çatışma durumunun ortaya çıkması kademeli olarak gerçekleşir. Şu anda bir kişi tahrip edici ve olumsuz enerji toplamaktadır. Günün birinde bu fincan taşıyor. Aniden izlenimler, birbirleriyle ilgili yargılamalar dile getirildiğinde sözde atılımın evresi geliyor. Kendiniz hakkında duymak hoş olmayan bir şey değildir ve bu ilişki bir zamanlar ve herkes için harap edilebilir. Bu nedenle, tahriş, kızgınlık ve kızgınlık biriktirmemek çok önemli, ancak tüm farklılıkları gidermek için zamanı geldi. Belki de bunu yapmak kolay değildir, belirli bir cesaret ve kendine güven duymanız gerekir, ancak buna değer. Samimi ve dostça davranın!

Yanlış anlama nedenleri

Gerçek şu ki, her birimizin bu dünyanın nasıl işlediği konusunda kendine has fikirleri var. Başka bir kişi anlayışımızın olağan sınırlarını aniden yok ettiğinde, diğer bir deyişle, onunla etkileşime girdiğinde, etrafındaki her şeyin çökmekte olduğunu hissettiriyor. Kişilik, ayak altında destek kaybeder. Birçok kişinin başka birinin doğruluğunu tanımak gerçek bir testtir. Ve ruhun derinliklerinde bir yerlerde şüphe olsa bile, inatçı kişi kalıcı bir şekilde kendi konumunu savunmaya devam eder. Çatışma yönetimi "Yanlış olabilirim" anlayışıyla başlar. Bir kişi karşıt görüşleri anlayabilir ve duyabilirse, kendisinde bir takım dersler öğrenmek için karmaşık bir sorunun çözümünde yapıcı bir yöntem hakkında konuşabiliriz.

Kişilerarası ve kişilerarası çatışmalar

Uyuşmazlık durumları şunlar: Bizden inanılmaz çabalar isteyen ve kendimize dikkatli davranmamızı ve başkalarının isteklerini dikkate almayı öğreten yaşam koşulları. Çığlık çığlıkları, bir insanda birikebilir (o zaman bu gerçek bir "savaştır") ve sevdikleriyle çatışmalar bulur. Ve bu durumda ve başka bir durumda, kişi en iyi yolu hissetmiyor: uyku bozuklukları, iştahsızlık, ruh hali azalması mümkündür.

Kişisel olarak çatışma kişide kendini geliştirir. Kaynağı, negatif planın tahrip edici düşünceleridir, ki bu da sizi acı çektiriyor. Kişilik, geleceğe yönelik olumlu beklentileri görmeyi reddedebilir, çünkü "I" kapsamının ötesine geçmek zor - başka birinin zorunlu katılımı için gereklidir. Uyuşmazlık çözümü Kişinin kendini konsantrasyonunun sınırları dahilinde mutlaka bir uzman-psikologun etkisi altında olması gerekir. Biriyle bir başa çıkmak çok zordur.

Kişilerarası çatışma , iki kişiden katılım gerektirir. Burada belirli görüş, görüş ve inançlar çatışması var. Çoğu zaman, uyuşmazlığa katılanlar birbirlerini duyamaz ve doğru bir şekilde anlayamazlar, çünkü her biri kendi değerler sistemine sahiptir, bu da rakibin pozisyonuyla ilişkilendirilmez. Bu davadaki çatışma durumlarının yönetimi, bir kişinin kendi gururunu aşıp diğerinin konumunu anlamak için bir şekilde kabul etmeyi öğrenmektir. Bazılarımız yanlışlıkla düşmanın bakış açısı ile anlaşmanın zayıflığın bir tezahürü olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, güçlü bir kişi, gerçeği sıradan insanlardan çok daha fazla görebilme yeteneğine sahip olması bakımından eşsizdir.

Evlilik kavgası

Savaşların büyük çoğunluğu karı koca arasında gerçekleşir. Bu durumda dünya, en yakın ve en sevimli insanların çoğu zaman birbirlerini anlayamayacakları şekilde düzenlenmiştir. Bu, özellikle, eşlerin ikinci yarılarıyla birlikte kendi kimliğini belirleme eğiliminde oldukları ve tamamen farklı arzuları ve görüşleri olduğunu unuttuklarında olur. İki sevimli insanın ilişkisinde en zor şey, tek bir iç bütünlüğün bulunduğu ülkeye gelmektir ve aynı zamanda kendine inanmayı kaybetmemek için kendi kendine yeterli kalmaya devam etmektir.

Uyuşmazlık çözümü Eşler arasında ancak birbirlerinin eylemlerini koordine etmeye başlarlarsa mümkündür. Burada bencillik açısından kimse yalnız hareket edemez. Unutulmamalıdır ki, bir aile kurma kararı aldığınızda, onun bir iyiliği için sorumluluk alırsınız. Karı koca birbirlerini anlamıyorsa, ortaya çıkan çatışma durumu mümkün olan en kısa sürede durumu düzeltmek için bir işarettir. Muhtemelen, her ikisi de yanlıştır ve herkes onun bakış açısını savunmaktadır. Bu tür eylemlerin absürdlüğünü anlamak zamanla görmek çok önemlidir! Çatışma durumundaki davranış yalnızca yanlış anlama derecesine değil, aynı zamanda eşlerin doğasına da bağlıdır. Aile üyelerinden birinin taviz verme ihtimali varsa, o zaman bu zaten harika.

Çocuk-anne-baba ilişkileri

Ebeveynler çocuklarıyla ne kadar memnun oldukları sıklıkta! Anlaşılmazlığın nedenleri farklı olabilir: zayıf okul performansı, ödev istememek, terbiyesizlik ve dikkatsizlik. Uyuşmazlık ve çatışma durumu, karşılıklı anlayışa ulaşmak için tekrarlanan girişimlerin bir kural olarak ortaya çıkmasına neden olur. Ergenler genellikle tam uzlaşmazlık sergilerler ve değerlerini her şeyde kanıtlamak için isteklidirler. Onlara baktığımızda, bazen kendi geleceği hakkında konuşmak için aşırı derecede istekli olduklarını düşünüyoruz, bu yüzden onların başarısına muhteşem bir şekilde inanıyoruz. Gençlik çağında rüyalar ve dürtüler vardır. Onlara bakın: gözler nasıl yanıyor, ne kadar güçlü konuşmalar dudaklarından dökülüyor! Ve bazen kendilerini belirleyen bazı hedeflerin başarısızlığa uğradığı konusunda ne kadar ciddi, bazen çatık, yetişkinler iddia ediyor. Bu gerçeklerdeki farklılıklar ışığında, çocuklar ve yetişkinlerin birbirlerini anlamaları çok zordur.

Bu davada aileme ne tavsiye edebilirim? Çatışma durumundaki davranış Tartışmayı en aza indirgemek ve olumsuz duyguları azaltmak hedeflenmelidir. Çocuklara sevgilerini anlatmak için her fırsata ihtiyaç duyulmaktadır ve yaşamdaki her şeye yalnızca cesur bir tutumla ulaşılamamaktadır - çoğu durumda üretken eylemler gerekmektedir.

Okul ve "dersleri"

Maalesef, her zaman çocuklarımızın nereye gittiği bir eğitim kurumu, onlara sevinç getiriyor. Bazı çocuklar okula bir tür görevle gelirler. Öğrenme sürecine böylesine iyimser olmayan bir yaklaşımla, yüksek sonuçlar beklemek pek mümkün değildir. Çocukta bilişsel bir ilgi geliştirmek, yeni bilgi edinmekten sevinç duymak çok önemlidir. Peki ya öğretmen için karşılıklı hoşnutsuzluk varsa, sınıf arkadaşlarıyla ilişkisi yok mu?

Bu durumda, ebeveynler hemen tepki vermeye hazır olmalı, kurtarmaya gelmelidir. Okuldaki çatışma durumları göz ardı edilemez, zamanında ortadan kaldırılması gerekir. Bu amaçla iyi bir yöntem çocuğun kalbi ile kalbiyle konuşmaktır. Kim olduğunu, eğer onunla yeterince samimi ve sevecen isen, belki de onun okul problemiyle açılacaktır. Çatışma çözme anlayışı ile başlar. Kalpten, samimi bir yardım istemekten gelmelidir. Çocuğun uzun zamandır bayramından yoksun olması ve genelde kötü davrandığı halde, ona ikinci bir şans ver. Duruşma durumunu iyileştirmeye çalışsın. Sonuçta, kendi hatalarınızı tanımak hayatta çok önemlidir. Kişisel büyüme fırsatına odaklanırlar.

Sorun öğretmendeyse ve siz ve çocuğunuz onunla ilişkiler kurmanın farklı yollarını denediyse de, hiçbir şey yardımcı olmadı, belki de çocuğunuzun kaderi hakkında ciddi düşünmeye değer. Alternatif olarak, başka bir sınıfa veya okula aktarın. Çocuk okul arkadaşlarıyla birlikte yer almak istemiyorsa, bir öğretmen değişikliği yapmak gerekebilir. Bir oğlan veya kızın kötü notlarla okulu bitirmesini istemezsiniz! Maalesef, öğretmenler bazen öğrencilerini önyargılı olmaktan çok muamele edebilirler. Çocuğunuzun refahı hakkında düşünmeye değer.

Çalışma günleri

Örgütteki çatışma durumları o kadar nadir değildir. Tüm çalışanların çok tatlı ve samimi görünüyorlar. Aslında, her birinin kendi karakteri vardır. Bu iyi ya da kötü değil, doğanın verdiği bir şey. Çalışma yerindeki meslektaşlarınızla barış içinde biraraya gelebilmek için belli kurallara uymanız gerekir.

Asla başın belaya karışmaz. Çatışma durumları her zaman dedikodu ve kusursuz görüşlerdir, bu nedenle sizi ilgilendirmiyorlarsa daha iyi olur. Çalışanlar arasında gergin bir durumun oluştuğunu gördüğünüzde, duruma müdahale etmemeli ve ağırlaştırmamalısınız. Nötr bir konumda kalmak ve samimi ve gülümseyerek devam etmek daha iyidir. Büro zamanında, işle ilgili konularda uğraşmalısınız. Nitekim, birçok insan bu basit gerçeği unutuyor. Telefonda kişisel konuşmalar yapmak, dikkat çekmek, yüksek sesle gülerek izin vermek imkânsızdır. Sonuçta sizin için neyin vereceğini hayal edemezsiniz.

Nasıl doğru davranılır

Çatışma çözümü, bir takım problemlerin varlığı ile başlar. Bir tartışmaya ne ölçüde dahil olduğunuza bağlı olarak, kendiniz için uygun kararları verin. Suçunuzu zamanında itiraf edebilmeniz gerekir, eğer öyleyse yanılıyorsunuz demek. Unutulmamalıdır ki çözümlenemez problemler yoktur. Çatışma durumlarından her zaman bir çıkış yolu bulabilirsin. Yalnızca kalpten, kalpten gitmek önemlidir - ve sonra kesinlikle duyulacaktır. Eğer samimi bir arzu ile iyi bir başlangıç yaparsanız tüm çelişkiler yenilebilir.

Çatışma durumunun ne tür yıkıcı sonuçlar getirebilir . Bir örnek ve çözüm, sanatta ve özel literatürde bulunabilir. Aslında özür dilemek asla çok geç değildir. Yanılıp gittiğinizi anlarsanız, meslektaşınıza, komşunuza ve kendi çocuğunuza neden kendisine hakaret ettiğinizi söylemek açıklamak kesinlikle gereksiz olurdu. Belki de her şeyin bu kadar korkunç olmadığını anlamış olacak ve sana kötülük tutmayacak. Hem evde hem de iş yerinde çok fazla zaman harcıyoruz ve durumumuzu daha da şiddetlendirmek, acı çekmek, sinirlerimizi bozmak değil. Beğenmediğiniz faaliyetler varsa, sıkıcı donuk gündelik hayatı nasıl daha ilginç hale getireceğinizi düşünün. Duygularınızı renklendirmek için zihinsel olarak renkleri seçin, ev saatinizi anlamlı ve anlamlı bir şeye dönüştürün! Çocuğa oyna, çok memnun olur.

Kısa bir özet

Uyuşmazlık durumları şunlar: İki veya daha fazla insanın duygusal olarak ilgilendiği özel bir durum. Çoğu zaman bu insanlar birbirlerine bağımlıdırlar: örneğin, bir genç oğlu henüz annesinden ayrı yaşayamaz, bu yüzden özerkliğini ispatlamak istediğinden daha savunuyor. Annesi oğlunu anlamıyor, kendisini çocuk olarak görüyor ve bu nedenle önemli görevlere güvenmiyor, müzisyenin kariyerine ilişkin mantığını ciddiye almıyor. Herhangi bir tartışmalı vakanın zamanında çözülmesi gerekir, aksi takdirde uzun sürecek bir çatışmaya dönüşecektir ki bu da üstesinden gelmek kolay değildir.

Ağır negatif duygular biriktirmeden yaşamak daha kolaydır ve daha iyidir. Unutmayın ki bir kişiyi aşırı derecede tüketirler, psikolojiye onarılamayacak zararlara neden olurlar. Sürekli olarak zihinsel stres halindeyken gerçekliği yeterince algılayamayan biri. Böyle bir insan hayattan zevk alamaz, tamamen gelişip fırsatlarını kullanamaz. Herhangi bir çatışma durumu varsa, kendinizi ve başkalarını tüketmenizden önce önceden çözmeniz daha iyi. Sevdiklerinize dikkat edin, onları sevin, ilişkinizle ilgilen. Gerçekten insan iletişimi sevinci benzersiz, çok değerli bir hediye. Sahip olduğunuz şeyi tam olarak değerlendirecekseniz, aniden özel bir sebep olmadan mutlu hissetmeye başlıyorsunuz demektir. Her şey başarılı bir şekilde gelişir, ahenklidir: maaş memnun, kariyer başarıları büyüyor, çocuklar gelişme, sağlık ve refah seviyesinde ilerleme kaydediyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.