SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Burun kan akıyor, ne yapmalıyım? Soruna nedenler ve çözümler

Burun bir kişinin yüzünün çok savunmasız bir parçasıdır. Herhangi bir dikkatsiz hareket veya herhangi bir çarpışma kanamaya neden olabilir. Ayrıca, bu fenomen vücutta bir bozukluk belirtisi olabilir. Bu yazıda neden burundan kan olduğu, bu durumda ne yapılması gerektiği üzerinde duracağız.

Buruk kanamalarının nedenleri

Bu durumun tekrar oluşmasını önlemek için hangi eylemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini anlamadan önce provakatör olanın ne olduğunu bulmanız gerekir. Burun neden kanamasının başlıca sebepleri:

 • Kan damarlarının yapısından sorumlu olan C vitamininin bir eksikliği . Bu sorunla, düzensiz veya yanlış yiyen insanlar ve çocuklarla karşı karşıya kaldık. Burnundan kan mı vardı? Ya yeterli vitaminim yoksa? Dengeli beslenme ve narenciye ile diyet çeşitlendirin.
 • Kanın koagulabilitesi bozuk. Benzer bir rahatsızlığı olan bir kişide, en zararsız yaranın bile kırmızı sıvı kaybına neden olabilir. Bu durumda burnundan kan durdurmak oldukça sorunlu olacaktır.
 • Zehirli maddelerle uzun süre temas. Örneğin, herhangi bir üretim söz konusuysa, iş yerinde. Korozif maddelere maruz kalmanın bir sonucu olarak, mukoza zayıflamaya başlar ve kanama yol açar.
 • Vücudun aşırı ısınması . Doğrudan güneş ışığına uzun süre kalırsanız, bir kişinin durumunda genel bir değişikliğe neden olabilir. Burundan gelen kan, sıcaklık - tüm bunlar termal veya güneş ışınlarına özgüdür.
 • Viral enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı . Önceki durumda olduğu gibi, olumsuz koşullar altında, yani mikroplarla temas halinde burun mukozası patlamaya başlar.
 • Küfür kalıyor. Yakın akrabaların benzer sorunları varsa, başka bir neslin birinden birine geçmiş olabilirler.
 • Hipertansiyon . Yüksek tansiyon, damarları, özellikle de küçük damarları olumsuz şekilde etkiler ve çatlayıp patlar ve kanamalara neden olur.
 • Karaciğer ve böbrek sorunları zayıf kan pıhtılaşmasının temel nedenleri olabilir.
 • Mekanik yaralanmalar, morluklar.

Ne yapayım

Burun kanının olduğu bir durumda , ne yapmalı?

Unutmayın, hiçbir durumda başınızı geri atamazsınız; bu durumda yapmaya alışkın olduğumuz şey budur. Neden soruyorsun Cevap basittir: Burundan gelen kan akışı güçlü ise, geri atılan bir kafa ile sıvının boğazına akacağı için bir kişinin boğulması riski vardır. Bu, kusurlu refleksleri kışkırtabilir ki bu durum hastanın durumunu açıkça önemli ölçüde kötüleştirecektir. Burnundan kan var, ne yapmalıyım?

 1. Burun kanaması olan bir kişi başını hafifçe eğilerek veya yatarken boğazındaki duvarların altındaki kırmızı sıvının akmasını önlemek için başını bir yana çevirmelidir.
 2. Kanama az ise burun kanatlarını parmaklarınızla sıkıştırın ve birkaç dakika bu konumdadır. Aksi takdirde, hidrojen peroksitle nemlendirilmiş pamuklu çubukları kullanmanız gerekir. Burun yollarına koyduk ve 1.5-2 saat bekledik.
 3. Şu anda, örneğin damarın duvarlarını daraltmaya yardımcı olacak olan buz gibi burna soğuk bir şey getirmek de mümkündür.

Kan burundan uzun süre durmazsa, ambulans çağırmaya değer.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.