Sanat ve EğlenceLiteratür

Bulgakov'la ölüm maskesi, onun ölüm nedeni

Mihail Afanasevich Bulgakov en çok okunan, tartışılan biriydi ve o XX yüzyıl hatırlatır. Eserleri, kişisel yaşam ve hatta ölüm gizemler ve efsaneler ile tamamlanmaktadır ve roman "Usta ve Margarita" Rus ve dünya edebiyatının yıllıklarına altın harflerle yaratıcısının adını yazdı edilir. Ama gizem her zaman onun kişiyi zarflı edilir ve soru: "Neden Bulgakov bir ölüm maskesi yapımı" Ve tam açıklanmadı.

zor yol

Şimdi Bulgakov'la dudakların adı, ama orada onun eserleri yayınlanmış değildi bir zaman oldu ve o makamları ve çılgınca parti destekçileri tarafından yakın gözetim altında idi. Geveze ve iddiaları boşa yol etmemek için sürekli tetikte olmak zorunda sonra bu, bir yazar için can sıkıcı ve sinir bozucu hem de. Bulgakov'la hayat kolay olmamıştı - ne operasyon doktor sırasında veya oyunların yazarı olarak, ne de bir yazar olarak. Ama geçen damga - Bulgakov'la ölümünden sonra maske - yüksek bir toplum önerir ve tüm gücünün üzerinde, yeteneğini takdir.

Kişisel yaşam

Bulgakov büyük ailede Mayıs 3, 1891 doğdu. O buna ek olarak, ebeveynler iki erkek, dört kız kardeş vardı, en büyük çocuğuydu. Yedi yaşındayken, babasının nefroskelorozis'i ile indi ve öldü.

Ortaöğretim iyi Michael Kiev Gymnasium aldı, ancak özellikle gayretli değildi. Bu genç adam İmparatorluk Üniversitesi Tıp Fakültesi girmiş engelleyemedi. Sadece o anda içinde 1914-1918. Savaş, Ve eğitim askeri alanda gerçekleşti. Aynı zamanda, gelecekteki eşi, Tatyanoy Lappoy, sözünün on beş yıl kızla tanıştım. Bunlar dolaba her şeyi ertelemeye değildi ve Bulgakov ikinci sınıfta iken, evlendiler.

Birinci Dünya Savaşı

Bu tarihi olay genç çiftin ölçülen hayatında hiçbir bölünme yaptı. Onlar her şeyi birlikte yaptık. Tatiana cephe hastanelerinde üzerinde kocası ile gitti aktif bir hemşire ve asistan olarak işe katılan kurbanlara sıralama öğeleri ve yardım düzenledi. Bulgakov ön olmak, bir tıp diplomasını aldı. Mart 1916 yılında gelecekteki yazar arka çekildi ve çerçeveli Smolensk ili, tıbbi merkezler yönetmek. Orada, yaptığı resmi tıbbi uygulamaları başlayan. Onun üzerinde mi "Genç doktorun Notlar" ve "Morfin" nin hikayeleri okuyabilir.

bağımlılık

1917 yazında, difteri ile trakeotomi çocuk hasta ediyor, Bay Mikhail yakalayabİldİğİ düşündüm ve önleyici faaliyet reçete morfin gibi kendisi kaşıntı ve ağrıyı hafifletmek için. İlaç yüksek oranda bağımlılık olduğunu bilerek, o alarak devam etti ve sonunda kalıcı senin "hasta" dönüştü. Eşi Tatiana Lappa bu alışkanlık yazar temizleyecektir I. P. Voskresenskim ile birlikte, bu duruma katlanmak değil. morfin bağımlılığı tedavi edilemez bir hastalık olarak kabul Ama tıbbi kariyerinden bitmişti. Daha sonra alışkanlığı üstesinden sahip, o özel bir uygulama başlatmak başardı. Bu Kiev ve varoşlarda kavgalar, güç sürekli değişiyor vardı ve eğitimli sağlık ihtiyacı, bu arada oldu. Bu kez "Beyaz Muhafız" romanında yansır. sadece Orada görünen hayali karakterler, kardeş, kardeş-in-law: aynı zamanda ailesinin üyeleri.

Kuzey Kafkasya

1919 kışında Bulgakov yine askerlik ve nasıl Vladikavkaz kurtarmak için seferber. Orada karısının bir telgraf neden yerleşme ve tedavi olmaya devam etmektedir. askeri operasyonlara katılan, o yerel nüfusu yardımcı hikayeleri yazıyor. Temelde, onun "macera" açıklar alışılmadık bir ortamda yaşıyor. 1920 yılında tıp sonsuza dek bitmişti. Kuzey Kafkasya'nın yerel gazetelerde yayımlandı gazetecilik ve sözde küçük türler (öykü, roman), - Ve yeni bir yaşam dönüm noktası oldu. Bulgakov ün istedi ama eşi onun isteklerini kesmek için değil. Sonra karşılıklı mola başladı. Bir yazar tifüs ile hasta olduğunda Fakat eşi yatağın yanında oturan Onu gece gündüz emzirdi. Vladikavkaz Sovyet iktidara gelir İyileştikten sonra o yeni düzene alışmak zorunda kaldı.

zor dönem

Geçen yüzyılın yirmili ailesi Bulgakovs zor içindi. Biz kalıcı günlük işlerinde onun geçimini zorunda kaldı. Bu onun daha kolay nefes vermedi, çok yorucu bir yazar. Bu dönemde ağırlıklı olarak sevdiği ve sanat çağrılacak layık gördüğünü oynar "ticari" literatürü yazmaya başladı. Daha sonra yakmak için hepsini emretti.

Sovyet gücü giderek baskıcı rejim, ürün, aynı zamanda iftiralarını toplanan ara sıra kopuk ifadeler sadece eleştiri aldı. Doğal olarak, böyle durumlarda, yaşamak zorlaşır ve çift Moskova'da sonra Batum'da ilk gitti ve.

Moskova yaşam

Image Bulgakov birçok onun karakterlerinin sonradan hayatın kendisi kanıtladı aynı işleri ile ilişkili. birkaç daire değiştirilmesi, çift ul evde kaldı. yazarı ünlü romanı ölümsüzleşmiş Bolshaya Sadovaya 10, daire numarası 50, "Master ve Margarita." iş yine kartlarla tarafından verilen depolar ürünlerinde sorunları başladı ve almak beri kağıt bu değerli parçalar son derece zor olmuştur.

1 Şubat 1922 annesini Bulgakov ölür. Bu olay bile cenazesine gitmek bir yazar için özellikle hakaret ona korkunç bir darbe, olur, o şansı yok. İki yıl sonra, Lappi ile son bir mola yoktur. Bulgakov onların boşanma zaman o ikinci eşi oldu Aşk Belozerskaya, bir kasırga romantizm olmuştur. O sosyete kadından, bir dansçı oldu. Böyle Bulgakov yazarın eşi hayal, ama evlilik kısa sürdü.

Perechistenskoe zamanı

Bir yazar ve oyun yazarı olarak kariyer Bulgakov çiçek bir zaman gelir. Onun çalış seyirci olumlu bunları karşılayan, hayat daha iyi oluyor, sahnelenmiştir. Ama aynı zamanda, yazar NKVD bir ilgi alır ve mevcut hükümet, ya da daha kötüsü için kendisine saygısızlık suçlu çıkarmak çalışıyor. itibariyle bereket önünde konuşma üzerine, performansları, baskı ortamını: yasakları dökülür. Sonra tekrar para eksikliği geldi. 1926 yılında yazar bile sorgulama için çağrıda bulundu. 18 Nisan Aynı yıl, yine iyiye Bulgakov'la hayatını değiştirdi Stalin, ünlü telefon görüşmesi. Bu Moskova Sanat Tiyatrosu'nun yönetmeni aldı.

Nürnberg-Shilovskaya-Bulgakov

Bu Moskova Sanat Tiyatrosu'nda, yazar üçüncü eşi Elena Sergeevna buluştu vardı. İlk başta onlar sadece arkadaştık, ama sonra birbirlerini onsuz olamayacağını fark etti ve kimseye işkence karar verdi. Çok uzun ve hoş olmayan ilk kocası ile Shilovskaya mola oldu. O Belozerskaya Bulgakov boşanma evli aşıklar verdi eşler arasında ayrıldı iki çocuk ve hemen sonra vardı. Bu kadın gerçek destek oldu ve hayatının en zor yıllarda onun için destekliyoruz. Hastalığın döneminde en ünlü romanı üzerinde çalışırken.

"Usta ve Margarita" ve geçen yıl

merkez roman üzerindeki çalışmalar tamamen yazar yakalanan, ona da dikkat ve çaba verdi. 1928 yılında kitabın yalnızca fikri muhtemelen ezbere, hepimiz hatırlıyorum metnin ışığı gördü sağlamak için gerekli önemli bir dönüşüm geçirdi hangi bir taslak serbest bırakıldı, 1930 yılında ortaya çıktı. Sayfaların bazıları onlarca kez kopyalanan ve Bulgakov ömrünün son yıllarını hazır parçaları ve nadiktovyvaniem "bitiş" sürüm Elena Sergeevna meşgul düzenleme idi.

Ama dramaturjik çalışma yaptığı son yıllarda Bulgakov boşta değildir. "Masasında", diye yazıyor, Gogol ve Pushkin'i - O sevdiğim yazarların eserleri dayalı oyun koyar. Alexander yazar sevdiğim tek şairdi. Ve çıkarıldığı bu isimlerden biri ölüm maskesi. Bulgakov Stalin hakkında teatral eserleri fikrini ziyaret, ancak genel sekreteri bu girişimleri engelledi.

ölümün eşiğinde

10 Eylül 1939 yazar aniden vizyon kaybetti. Bulgakov (babasının ölüm nedeninin - nefroskleroz) bu hastalığın tüm belirtilerini diyor ve o da aynı hastalık vardı sonuca varıyor. eşi ve sanatoryum tedavisi çabaları sayesinde belirtiler çekilmeye hastalıktır. Hatta ama uzun süre değil, terkedilmiş işe dönüş sağlar.

10 Mart 1940, yirmi beş öğleden sonra - Ölüm Bulgakov tarihi. O stoically bütün ağrı ve kalıcı ve acı, başka bir dünyaya gitti. Zengin bir sanatsal mirasını bırakmak. Mikhail Bulgakov ölüm gizem ve hiç sır değildi: onu öldürdü nefrosklerozis komplikasyonlar sadece babası gibi. O nasıl bittiğini biliyordu. Bulgakov öldüğümde o talihsiz olay olacak Tabii ki, hiç kimse tam olarak söyleyebiliriz. Ölüm nedeni belliydi, ama o hayata tutunmaya yapabiliyor ne kadar - hayır.

Memorial Hizmet ve cenaze çok ciddiyetle gerçekleşti. Geleneklere göre, bir yazar ölüm maskesi kaldırıldı karşı karşıyadır. Bulgakov Vasiyeti göre yakılmak karar verildi. anma töreninde yoldaşlar geldi Bulgakov yazarlar, Moskova Sanat Tiyatrosu'na meslektaşları, Yazarlar Birliği üyeleri. Ben Stalin'in sekreter bile denilen ve sonra büyük bir kitabesi "Edebiyat gazetesi" yayımlandı. O Çehov mezarlarının yakınında, Novodevichy mezarlığına gömüldü.

Söz önem veriyorsanız: "Nerede Bulgakov ölüm maskesi," o zaman Cevap basit: Bu müzede aynı ölümünden sonra alçısına kadar kurtarıldı. Sonra, sadece hayatının tüm zorluklara rağmen yetenekli bir yazar olarak Bulgakov saygı ve hürmet bahseder istisnai durumlarda yapılan bir heykel gibi. yazarın iradesi değildir ve bir ölüm maskesi içine uyabilecek noktaları, olamazdı. Bulgakov özellikle bu tür, boşta züppelik yapan olmadı. o an çalışma arkadaşlarına karar yakalayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.