Haber ve ToplumDoğa

Gri hamsteri: açıklamalar ve türlerin özellikleri

Gri Hamster - küçük hayvan kemirgen. Hayvan habitatı çok geniş olduğunu, ancak içindeki bireylerin sayısı giderek azalır. Gri bir hamster gibi görünüyor? Bu kemirgen görünüm ve yaşam tarzı açıklaması aşağıda okuyun.

Hayvanın görünümü

Gri hamsteri - 13 santimetre geçmeyen boyutu olan küçük bir kemirgen. Hayvan ağırlığı yaklaşık üç yüz gram. O kolayca bir yetişkinin avuç sığar.

İlk bakışta, kulakları ve hafif sivri ağzını yuvarlamak nedeniyle vole ile karıştırmayın kolaydır. Fare grisi hamsteri farklı kısa kuyruk (2-3 cm), ve yoğun havların kaplıdır bacaklar,. Ama kulakları ve yanak boşluğu boyutu büyüktür.

Yırtıcı düşman duramazlar küçük bir hayvan, bu yüzden onun boyama işlevini maskeleme gerçekleştirir. bazen kırmızı gri tonları, renkli Hamster kürk. baş-kuyruk, omurga boyunca Çizgili, orada kararan edilir. Karın, bacak ve kuyruk lambası, neredeyse beyaz.

yaşam biçimi

onların "alışkanlık" göre Gri Hamster hatırlatır Hamster zamanki. O çalılıkları ve alanların kenarlarında yerleşmek sever. geliştirilen arazi artmasıyla birlikte türün bazı üyeleri insanların evlerine yerleşmeye başladılar.

Nora hayvan kendisini inşa etmeyi tercih ediyordu. o köstebek, fare veya başka bir hayvan tarafından sol boş "boşluk" bulursa, götürün emin olun. Başka bir şey değil seçtiğinizde, hamster inşa etmeye başladı.

Derin delik kazar, giriş olan hafif eğimli olduğu. deliklerin 30-40 santimetre derinliği. Kural olarak, birkaç bölmesi bulunur: Biri otlar, diğer saklamak için kullanılır - Tahıl için ve üçüncü - çok hayvan için.

Gri hamsteri çok gece olup. Daha evden 300 metreden daha o yola sevmez. Eğer ayrılmak zorunda bile Ama eğer herhangi bir sorun olmadan evini bulur.

Baharda aktif üreme sezonu. En fazla 10 hayvanlara, bir kural olarak döl ilk geçtiği, sonra, bir hamster yavrularını ya da iki tekrar elde edebilir. Kışın, hayvan sığ bir uykuya düşer. o elverişli koşullar girerse Ancak, hatta soğuk sezonunda çarpabilirsiniz.

Hamster yiyor?

bitkisel gıdalar itibaren cüce hamster çimenler, ayak otlarının, pelin tohumlarını tercih eder. Ayrıca Böyle vb .. ailenin diğer üyelerine aksine kiraz, ayçiçeği, kiraz, karpuz, ve gibi uygun tohumlar ve kültür bitkilerinin çukurlar, sık sık bitkilerin yumuşak yeşil kısımlarını kullanır. Kaba Yem, örneğin yabani ot olarak, artık ayakta kalamaz.

Hayvan ve hayvan yemi çekinmeyenler. O özgürce solucanlar, salyangoz, kurtçukları, tırtılları, böcekleri ve hatta küçük memelileri kullanır. Gıda ararken çok agresif ve fareler ve sincapları saldırabilir. Bazen hayvan, kendi deliklerinde alınan ana öldürme ve yavaş yavaş yiyor edilir.

evinin yılında dener birkaç depo, kış için iyi skor. Soğuk hava Hamster zaman gelişi 3-4 kere kendi ağırlığı yiyecek toplamak için önce.

Gri Hamster: Kırmızı Kitap

Tipik bir hayvan habitat Bozkır, orman, alan, çöl ve yarı çöl vardır. Islak alanlar diye önler. türler Batı Çin'e Doğu Avrupa'dan dağıtılır. Yüzölçümünün Kuzey Hindistan, İran, Pakistan, Ürdün, kuzey orman-bozkır gelen alanı bulunmaktadır.

Geniş dağıtım alanında rağmen, hamster türleri nispeten azdır. zoologlarından gözlemlere göre, hayvanın önce yarım yüzyıl bozkır başlıca sakinlerinin biriydi. Şimdi hayvan nadirdir. Orada onların numaraları Doğru verileri.

Bölgesel Kırmızı Kitabı Rusya'nın bir hamster de ağırlıklı olarak üçüncü kategoriye atanmış. Bu sporadik geniş bir alana dağıtılır nüfusu az olan nadir türler aittir. Hayvan Tula, Lipetsk, Chelyabinsk, Samara, Ryazan ve diğer bölgelerde Kitabı'nda kaydedilir.

Ukrayna Kırmızı Kitap da cüce hamsterım bulundu. Aynı neslinin tükenme yanı sıra steplerinden ve alanların diğer birçok sakinleri için nedeni: insan faaliyetleri sonucunda doğal manzara değişiyor. Olumsuz tarlalarda ilaç ve gübre kullanımı ve hayvanın aralığının sınırlarına yakın yaşayan gerçeğini etkiler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.