Sanat ve EğlenceLiteratür

Lermantov diğer şairler hakkında Tablolar. Lermontov'un büyük insanların Tablolar

Tam güvenle Mihail Yurevich Lermontov büyük Rus yazar çağrılabilir. Onun olağanüstü yetenek kısa kesmek kısa, trajik bir hayat ortaya çıkarmak için tam etkisini vermemiştir. En Lermontov'un hakkında ilginç gerçekler ölümcül kaza kanıt, mezarına şairi peşinde sayılabilir. On dört yaşında yazılmıştır erken hangi şiir, nesir ve tiyatro ait türünde eserleri ölümünden sonra kalan, bir dahi iç ve dünya edebiyatına kayboldu ne kadar büyük bir fikir vermek.

Yeni bir dehanın tezahürü

Olağanüstü yetenek Lermontov Aleksandru Sergeevichu Pushkinu ve onun kader ölüm adanmış bir şiir sonra, 1837 yılında kamuya tanındı. O zamandan beri, Lermontov'un neredeyse hiç kimse özelliği Puşkin adını anmadan tamamlanır ve birçok eleştirmen onun halefi olarak genç şair düşünün başlıyor.

Ölen deha Puşkin birinin cenazesinde, yazar ve halk figürü V.f. Odoevsky çaresizlik içinde olduğu da bilinmektedir: "günbatımı Rus şiir" Daha sonra, bu kelimeler onun ölüm ortaya. Orada bir şey değildir ve Puşkin gibi, aynı ikinci usta Rus kelimeler asla gibi görünüyor. Ama çok yakında öyle değil ortaya çıktı.

Luna Rus şiir

az bilinen ardından kornet Mihailom Lermontovym tarafından yazılmış trajik ve öfkeli şiirin görünümü, sadece en yüksek çevrelerde kızgınlığa neden değil, aynı zamanda edebi ufkunda yeni bir ışık yükselir gösterdi. Puşkin zamansız gün batımı Rus şiir olsaydı, o zaman Lermantov yükselen ay oldu değiştirilir. iki büyük şairlerinden Bu alegorik karşılaştırıldığında ilk bakışta göründüğünden daha da fazla anlam yatıyor. Puşkin'in iş, şiir veya düz yazı olsun, güneş ışığı ile nüfuz ve parlak altın parlar. Lermontov'un eserleri gizemli, mistik güzelliği ve asil gümüş ışıltı dolu olan, benzersiz parlak ve saf ışık, yaymak iken.

Lermontov'un ait şiir ve nesir Belinsky sıralaması

özel ilgi bir şairin tüm öğrenciler için Lermontov'un büyük insanların ifadeleri olabilir. Puşkin'in ölümü üzerine şiiri üzerine gönderildi birinci Kafkas bağlantısından dönersek, genç şair Mikhail Lermontov yeni şiir sayısı ve şiir "Şeytan" ve "Mtsyri" okuyucularına ve eleştirenleri tanıtıldı. Yeni yazarların eserleri sıcak okuma halkı değil, aynı zamanda o yılların edebi eleştiri belirgin üyelerini sadece karşıladı. Özellikle denilen dikkate değer görüş Vissariona Grigorevicha Belinskogo, "gençlerin zihinlerinin hükümdarı," XIX yüzyılın ortasında.

Belinsky Lermontov'un hakkında daha değerli sözler ilk birinin ünlü eleştirmen genç şair olağanüstü doğal bir yetenek gördü ki. , "Genç büyük bir yetenek Lermantov ateşli hayranlar, aynı zamanda şiddetli düşmanları sadece buldum, o çok tek gerçek yetenek" - diye 1840 yılında dergisi "Vatan ve Notlar" gazetesinde yayımlanan makalesinde "Şiirler Mihaila Lermontova" de Belinsky vurguladı. nüfuzlu eleştirmeni aynı incelemede genç yazarın büyük yaratıcı potansiyelini kaydetti "ilk deneyler Lermantov müthiş büyük bir şey geleceği olduğunu tahmin." Üstelik Belinsky haklı gözlemler: "Yetenek Lermantov farkında olmadan estetik bir anlayışı var kimseye sürpriz vurur."

Büyük yazar ve dürüst bir adamsın

1839 Yazışmalarda Belinsky hayranlıkla şiir "Üç palmiye ağaçları" bahseder ve notlar bu ürünün yazarı - "Yeni ve güçlü bir yetenek" Belinsky genç Rus şair "lüks" ve hatta "şeytani" yetenek "hangi büyük bir şey pusuda" diye yazmıştı. Böylece yayıncı yine edebi yetenek yüksek derecede Lermantov, yavaş yavaş tezahür deha vurgular.

roman okuduktan sonra "Çağımızın Kahramanı" Belinsky az hevesli söyledi: "Romanın stil - yıldırım parlaklık, kadife İncilerde dağıldı kılıç darbe! Temel fikir bunu kendi kalbinin bir itiraf bakın ... düşünen ve sadece hissediyor herkesin kalbine çok yakın. "

Ünlü eleştirmen Puşkin halefi ile ilk toplantı başarısız olsa da, ancak, ikinci kişisel sohbet ince vardı. Belinsky Lermontov'un çalışmalarından değil, aynı zamanda estetik zevke ve şairin hayatının görüşlerine sadece sevindi. G. Vissarion göre, bir kişinin, bir olduğunu "tam ve bütünsel doğa" Lermantov olduğu gibi "derin ve güçlü ruh." şairin kişiliği nitelendiren eleştirmeni o "onun soğutulmuş, hayata küsmüş ve hayat görüşünde hem onuruna derin inançlı insanların tohumlarını görmek güzel olmuştur." ifadesi kullanıldı

Lermontov'un üzerinde Ünlü insanlar

F. Bodenshtedt Mikhail Yurevich çevirmen biri yaratılması vaktini yansıttığını, bu doğrudur diye olmasına rağmen "sübjektif şair, aynı zamanda her iki amaç olabilir" ve bu nedenle "tüm zamanların en büyük yazarlarından ile ilgisi olduğunu söyledi tüm iyi ve sevimsiz özel ile. "

Mikhail Lermontov edebi deha değil, aynı zamanda o aitti toplumun temsilcisi sadece oldu. Yani, Lermontov'un büyük insanların şairin çeşitli tabloların yaratıcı mirası çalışma için daha değerli. O değil bu adamların hepsi şair aşina olduğunu ve Lermontov'un biyografisi çarlık sansürü yasaklandı olarak anı, ölümünden sonra uzun yıllar yazılı olması dikkat çekicidir. Ancak, ünlü Lermontov'un çağdaşlarının edinilebilir yazılı kaynaklar ilginç ve bilgilendirici materyal bir sürü bulabilirsiniz.

yanı eleştirilerin Vissariona Belinskogo olarak bilinen, ama çok ona adanmış şiirlerin çağdaş harflerle, anılar, makaleler ve bulunabilir diğer şairler Lermantov, hakkında hiç az ilginç ifadeler değil. D.

Lermontov'un üzerinde Apollon Grigoriev

Ünlü şair, çevirmen ve XIX yüzyılın edebiyat eleştirmeni. Apollon Grigoriev Mikhail Lermontov, "üzüntü neslinin gerçek şairi olarak zihinsel fermantasyonu tarihinde önemli bir yere sahip" olduğunu yazdı. onlar "kişilik onların protesto aşırı sınırlarına ulaşmış." Çünkü Grigoriev ayrıca, Lermontov'un şiirlerinin çoğunun devrimci dürtüleri kaydetti eleştiriye göre, değişim için ayet arzusu ifade ve özgürlük ruhu nedeni haline gelmiştir "durgunluk muhalefet ... hemen o büyük Lermantov şey, içinde fark etti."

şiirsel ithaf

, "Bütünlük" "büyük" tanımları "derin" Lermontov'un ilgili birçok ifadeleri eşlik eder. Diğer şairler de, Lermontov'un eserleri tarafından oluşturulan, çok kuvvetli yaratıcı yetenek kaydetti. Onun "çizgi, bir yumruk hançer gibi kalp şey gitti" - büyülenmiş iddia Sovyet şairi çağında Jaroslav Smelyakov. kayıtsız olamayacağı "çevreleyen sosyal çevre Lermantov verdiği sürekli analizinde", - acele küfür etmek ... ilahiden "Rus Sembolizm Valeriy Bryusov kurucusu ve çeşitliliğini ve hatta bazen çelişkili Lermontov'un sözleri belirterek o olduğunu ekliyor" ".

Mikhail Yuryevich hakkında Konstantin Balmont

Lermantov diğer şairler üzerinde benzersiz deneyim ve görüşler ona ithaf birçok şiirlerinde yansıtmıştır. . Örneğin, Konstantin Balmont, XIX ünlü şair - erken XX yüzyıl Mikhail Yurevich aşağıdaki satırları anısına:

hayranlıkla aynı şiirde Balmont yılında Lermantov "egemen deha" ve hatta "insanlık dışı oldu." olduğunu kabul Sayısız çağdaşları bazı kişiler vardı Lermantov diğer şairler tablolar ve diğerleri kendi bütünlüğü içinde Lermontov'un şiir içine güçlü bir kuvvet, farklı dönemler ve nesiller bağlamak yapabiliyor ne bir anlayış sağlamak, on yıl sonra yaşadı.

Lermontov alıntılar, aforizmalar, deyişler, deyimler,

Lermontov Mihail Yurevich geride bitmemiş verin, ama zengin sanatsal miras. Onun hatlarının birçoğu kanatlı sözler, kitabeler ve diğer hatta isimleri haline gelmiştir edebi eserler. Örneğin, hikaye Kataev Lermontov'un şiir "Lone Beyaz Yelken" çizgisini denir.

Mikhail Yurevich nesir alıntılar

Ünlü Rus şair birçok bilge sözleri, tırnak ve deyişleri aittir. Lermantov olabilir ve nesir eserleri şiirsel onun düşüncelerini ifade. N. V. Gogol kez bile "hiç kimse biz böyle hakkına güzel ve hoş kokulu nesir var yazmıştır." Dedi

Lermontov'un ait şiir alıntılar

şair kendini öylesine şiir sanatı hakkında konuştu: "şiir, sonra seslerin basit bir kombinasyon değilse, hiç şüphesiz, insan zihni konabilir hangi en görkemli şeklidir." Bu ayetler ve yaratılan Mihail Yurevich Lermontov vardır. Son iki yüzyılda, eserlerinin çoğunun bir dizi başladı Alıntılar, veciz ve özlü sözler, dil ve düşünce hassasiyet zenginliğini çarptı.

Şair hakkında Olağandışı

Lermontov'un en ilginç gerçekler, ölümcül bir kaza kanıt bulunmaktadır onu mezara kadar takip etti. Batıl Mikhail Yurevich her şeyden önce Lanetlendiği doğduğu inanc tezahür etti. Bazı çağdaşlarının nedenle Lermantov çingene doğal nedenlerle genç yaşta ölümünden bilinip değil doğduğunda gün gibi, onlara bir hikaye anlatmak yol açar. şair ölümünden kısa süre önce bir bozuk para atma kaderini emanet etmek seçti: kartal düşecek olursa - alayına gitme ihtiyacı ve kuyrukları eğer - tatile Pyatigorsk gönderilir. sikke kuyrukları yukarı düştü. İki hafta sonra, Lermontov Pyatigorsk yakın bir düelloda öldürüldü.

Şair ilgili bir başka ilginç gerçek - yani onbeş tüm yaşam boyu portreleri ne onun görünümünü tam bir resmini verir. çağdaşlarının da tekliği yoksun açıklamaları: Bazı Lermantov büyük gözleri ve sahip olduğu yazma yüksek alnı, düşük - - Gözleri küçük ve dar ve alnı olduğunu, tam tersine ve diğerleri.

Birçok benzer belirsizlik şairin ölümüyle ilgili koşullar yatıyor ve özellikle onun kişiliği. Ne diyebiliriz, bir kez bile tanıdık edebi deha Mikhail Lermontov idi ne tür bir insan sorusuna kesin bir cevap veremiyordum. Sadece bir çağdaş yakınsama: şairin kendi açığı ve derin doğa genellikle özenle kötülük alay kisvesi altında gizli çünkü ilk toplantıdan çok az insan, iyi duygularla ona aşılanmış.

Sonuç olarak

Lermontov Mihail Yurevich - "şair nesil" diye Apollon Grigoriev onu aradım olarak. Özellikle Şiirleri ve nesir o gerçekçi yazmış psikolojik portresini zamanının gençlik. Ancak, Lermontov'un eserlerinin kuşku götürmez deha sonradan gerçek ses ve yüzyıllar olmasıdır.

birçok kişi benzer bir sosyal ortamda kendilerini bulduğumuz gibi Lermontov'un şiirleri ve nesir çok yakın okuyucular, zor ikilemleri ele ve aynı testlerden geçti. Ancak, yalnızca Lermantov bu tutum iletmek için yeterli yetenek sahipti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.