ÇirkinlikBahçıvanlık

Bow-Anzur: yararlı özellikleri, yetiştirme, bakım ve reçete

çekici görünümü ve iyileştirici özellikleri, haklı değerli daha tıbbi antik ile karakterize bitki erken olgunlaşmayı, --Anzur Bow. Yabani olarak böyle harika kültürü aktif gıda kullanılan Orta Asya dağlık alanlarda bulunur. Belki de bu yüzden iyi sağlık ve kıskanılacak uzun ömür özellikleriyle bölgede yaşayan insanlar.

Dağın Soğan çeşitleri

Yay-Anzur yararlı özellikler birden daha fazla kuşak tarafından takdir edilmektedir, bu 3 tür bir araya getirmektedir:

  • Saplı. yuvarlak ile karakterize, biraz yassı ampuller çıkış toplanan geniş yaprak de, bir araya getirilen yassı 4 ila 8 cm arasında çap olarak ince pullar veya grimsi beyaz renk ve bileşenleri kaplanmış .; yüksekliği yaklaşık yarım metre. Kök ince ve esnektir. Çiçek - lavanta rengi şemsiye yaklaşık 10-15 cm küresel çap.
  • Dev. Bir ampul yuvarlak veya yumurta biçiminde, yassı, geniş yaprakları ve güçlü, yaklaşık 150-160 cm yükseklikte, koyu yeşil kök vardır. çiçeklenme güzel mor çiçekleri ile, küresel, oldukça büyük.
  • Suvorov. Ampul, yuvarlak çapı 6-8 cm. Genellikle iki tarafın beyaz ve gümüş renkli pullarla kaplıdır kızı ampuller kurdu. kenarlarında sarımsı, tüylü bırakır. Yükseklik 80-140 cm. Çap salkımına Stem (küresel ve yarım küre) 10 ila 12 cm arasındadır. çiçek yaprakları koyu çizgiler açıkça görülebilir, pembe renkte-mordur.

Bow-Anzur: halk hekimliğinde kullanılan

Soğan-Anzur iyileştirici özellikleri henüz Suvorov ordu denenmiş. Savaşçılar, yüksek çiçeklenme sapları ve mor küresel çiçeklenme ile bu bitkiye iskorbüt kurtulmak için ve mücadele yeteneği korumayı başarmıştır. Bu tür ampuller bir parçası olarak, örneğin, uçucu bir mineral tuzlar, karotenoidler, saponinler, askorbik asit, vitamin E, D, C (ikinci içeriğine ampul soğan birkaç kat daha fazla olan) gibi aktif maddelerin biyolojik olarak bulunmaktadır. Bunun tesisi yaşlanma sürecini yavaşlatmak yapabiliyor ve yaşlı onlara düştü kurtulmak için yardımcı olduğuna inanılmaktadır "hastalıkların bir demet." Bow-Anzur - işitme ve görme iyileştirmede yardımcı olan bir tıbbi bitki, baş dönmesi rahatlatmak olabilir. fırınlanmış, bal ve sütle birlikte, soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıkları problemlerini çözer. Sıkılmış meyve suyu romatizma tedavisinde kullanılır; saç dökülmesi için etkin (kafa derisi içine ovmak gerekir). Tedavi bitki kendi bağışıklık ve zararlı maddelerin temizlenmesini arttırır nokta değil, bütün vücutta değil sadece pozitif bir etkiye sahiptir.

Karakteristik dağ kültürü

Bow-Anzur - yerli dağlık alanları, bahar sezonunda yerleştirilmiştir bir ömrü kısadır, ve dinlenme uzun bir süreye sahip. Genç tüyler bitki neredeyse kar altından, erken ilkbaharda görünür. Bu ilk vitamini yeşillik ve bu nedenle onun tüketim anı kaçırmamak önemlidir. Yaprakları sadece ilk birkaç haftasında yiyecek için uygundur sonra, o zaman sarı olur ve pekiştirmek. sarımsak benzer tat göre; salatalar, mezeler, birinci ve ikinci kurslarda kullandı. Erken ilkbaharda, vitamin bir dizi yokluğunda, çok yararlı ve güzel bir yeşil soğan kalem bir parça ekmek oluşan ve ona koydu bir sandviç.

yemek masasında Anzur

salamura soğan (sarımsak) Anzur sık kebap ve pilavı Shahrisabz, Semerkant ve diğer şehirler Semerkand bölge için hizmet vermektedir. Biz atıştırmalıklar alışkanlıkları sıralamasında böyle kültür turşu karşı karşıya olduğunu söyleyebiliriz. tatmak için bir turşu soğan Anzur, kimin tarifleri de dağ bölgelerinde yaşayan halkı bilinmektedir, bu sarı ve sütlü beyaz tatlı ve tuzlu lahana saplarını hatırlatır. Ve bu ilahi lezzet: narin sarımsak, unutulmaz.

Anzur ev

boyut ampuller ve mavimsi yaprakların kenarlarında kıllı yuvarlak küçük karakterize bir kültür, herhangi bir layık süs olacak bir süs ve şifalı bitkiler, şık mor topları olarak büyümeye kendi arsa, hatta en mütevazı çiçek bahçesi çok çaba olmadan, kolayca olabilir. Bir Kesme noktasında bunlar yaklaşık 2 hafta boyunca ayakta edebiliyoruz olarak. Çiçeklenme yaklaşık 1,5 metre yüksekliğe tutarında, Anzur ok - harika bal bitkiler; bir menekşe balon bazen 20 arılar kadar sayabilir.

Bitki hastalık ve zararlılara karşı çok dirençlidir ve çok kış-dayanıklı olduğu; kışın ekilen, hatta toprağın donma sonrasında uygulanabilir bir şekilde kaydeder ve baharın gelmesiyle birlikte mükemmel büyür. Durgun su ile yerlerde ampuller bitki için gerekli değildir; soğan Anzur acı toprak nemi ile ilgilidir ve ölebilir.

Tohum yayılma yöntemi

tohumlar Anzur soğan ve frenk soğanı ile yayılır. Tüketici aşamasına ampuller Tohum yöntemi yeterince uzun süresi 4 ila 5 yıl kadardır. sığ bir derinliğe, Ekim- Kasım gerçekleştirilen tohum soğan, büyüklüğünde daha büyük olan tohumlar, ekim: 1.5-2 cm. yeşil filizler ortaya çıkması erken ilkbaharda görülebilir: Mart ayı sonlarında - Nisan başında. büyümenin ilk yılında bir Anzur kotiledonar yaprakları ve ampulleri oluşturan, ama onlar çapı 2 cm, çok küçük. dinlenme süresi (Mayıs sonu) onlar sonbahar dikimi kadar, kuru ve mağaza kazmak gerekir. ampuller kazıp ve gelecek sezon kadar bırakın ama sonra bitkinin daha iyi gelişmesi için, daha az sıklıkla oturup emin olamaz. toprağa bitki için gerekli autumn Anzur gelişiyle birlikte, satırlar arasında en az 5 cm bitkiler arasındaki 25-30 cm mesafeyi duruyor. mühür 5-7 cm Derinliği. Orada gerçek yaprakların yeniden büyütülmesi, gelecek yıl ve ampullerin bir artış neredeyse 3 katıdır. tohumdan büyüyen - çok uzun bir süreç: büyük emtia ampul sadece 4 yıl içinde elde edilebilir.

üreme dişler

Bow-Anzur dişleri yayılan olabilir - daha yaygın ve daha az zaman alıcı bir yol. Onları bitkinin yapraklarının tam kuruma ile yapılan kazma. Dikim derinliği 15-20 cm orta büyük örnekler için karanfil :. büyüklüğüne bağlıdır - 10-12 cm, sarımsak aksine 5-7 küçük cm, hemen pay oluşturmak için, bıçak Anzur giderek boyut kazanıyor, her yıl .

Erken ekim de ampuller daha sonraki bir tarihte (Ekim-Kasım) ve bütün ampuller çok daha minimum çıkış bölünmesi de, 4-6 dilim ayrılabilir eğiliminde olduğunu unutmayın. Mayıs ayında, mor balon çiçek şekillendirme, orada bolting edilir; Tohum olgunlaşma Haziran-Temmuz aylarında meydana gelir. Büyük bir soğanı oluşturmak için, oklar koparmaya gerek. vejetasyon dönemi yay Anzur sona ermesinden sonra geri kalan sürenin girer.

bakım Özellikleri

bakım olarak soğan Anzur, tarımı hangi tarımsal işinde bile acemi gücü, bitki tamamen kaprisli. 15-25 ° C Sulama orta önerilen + için yeterli kendi sıcaklığının normal gelişimi için; Su bitkinin herhangi durgunluk olumsuz aittir. nitrojen içerikli gübre topraktan çıkmadan sonra (1-2 kez), iki kez kül ve Bu tür sebze bitkileri düzenli sargılık önerilen potasyum sülfat bir büyüme süresi içinde.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.