SeyahatYol tarifi

Tataristan tarihçesi, gelişimi ve doğa

Tataristan adı altında bugün bilinen Cumhuriyeti, zengin bir tarihe sahiptir. Paleolitik döneme kadar bu topraklar tarihte insan yerleşiminin ilk kanıt. O zaman bile, farklı kültürlerin arkeoloji ait ilk anıtlar vardı.

Tataristan Cumhuriyeti Tarihi

el sanatları ve değişen değişen çağ ve insan emeği sonuçlarının gelişmesiyle birlikte. Tunç Çağı'ndan Demir Çağı'na geçiş sırasında ortaya çıkan ve Volga-Kame yerleşmiş olan yaratıcıları olan ananyino kültürünü geliştirdi. Bu topraklarda VII yy VIII döneminde Sarmatya'lı kabileleri ve Gorodets kültürünü ortaya çıktığı kanıtlar vardır.

Tataristan Tarih kültürel anıtların yeni bir dönem geçiş "pyanoborskaya" denilen orada olduğunu göstermektedir. Bunlar Aşağı Kama yoğunlaşmıştır. bu dünyada III-IV yüzyılda sonradan Kama Nehri kıyısına yerli nüfusunu yerinden yönetilen Sibirya, Türki ve Ugor kabileleri nüfuz etmeye başladı. Bu Turayevo höyük tarafından ifade verdi edilir, bu tarihi bir anıtıdır. Onlar savaşçı silahla gömülü bulundu. IV ve Tataristan Yaşayan insanlar Imenkov kültürünün çağdaş cumhuriyetin VII asır ana topraklarında sırasında.

Tataristan gelişme

VIII yüzyıllar Kama gelişmekte olan ülkelerin gunii Volga Bölgesi'nin güçlü etkisini ve Batı Türki ve duygu - Devletin kültür ve ekonomi oldukça belirgin olduğu gerçeğine rağmen, V top Hazar Hanlığı.

XIII yüzyıllarda - Tataristan Tarih süresi VIII'de Volga Bulgar varlığından bahseder.

O zamanlardan korunmuş Yazılı veriler, bu durumu hakkında gerçek ve genişletilmiş bilgi vermemektedir. Zakamye, Predkame, Ön: Ancak, burada Kuzey Volga bölgenin topraklarının bir parçası olduğu varsayılır. Bazı tarihçiler kuzey sınırı olduğunu kabul Volga Bulgar Sviyagi boyunca - Kama ve batı sağ kıyısı boyunca geçti. Nehrin doğu sınırını Shischmu etekli ve güney Samara Bend yakınlarındaki oldu. Bu arada, bazı araştırmacılar Bulgaristan sınırları çok daha geniş olduğunu düşündüren farklı bir görünüme eğimlidir.

Kazan Hanlığı'nın oluşumu - Tataristan Cumhuriyeti'nin tarihindeki sonraki dönem. Ulu Muhammed - Onun kurucusu Kazan Han olduğunu. 1438 yılında Kazan Yakalanan ve Bulgar prensi devrik o hâkanlık ilan etti ve onun hanedan kurdu. Sonuç devlet Bulgaristan'ın yasal halefi oldu oldu. Yakında, 1552 yılında, Kazan Çarı Ivan IV tarafından yakalanan ve fethedilen topraklar Moskova Devleti katıldı. O andan, Tataristan aktif geliştirmeden.

Bugüne kadar, Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Rusya'nın başlıca kültürel, politik ve bilimsel merkezlerinden biridir.

pitoresk cumhuriyet Rusya

Tataristan Doğa bu bölge geliştirdiği gerçeğine katkıda ve turizmi yayıldı. Volga ve Kama - Bu noktada, en büyük iki nehirler birleştirir. hafif ılıman karasal iklimin varlığı ülkemizde hiçbir analogları sahip kayak merkezleri, geliştirmek mümkün kılar. Tataristan Cumhuriyeti'nin Doğa güzelliği ile büyülüyor. Panorama görünümü Nehri Kama, sallar, ve dağ-ova tarifsiz güzelliği tekrar tekrar buraya gelmeye turist zorlayarak, bewitches. Hatta yerliler hayran duramazsınız doğdukları topraklara doğasını. Tataristan kayıtsız kimseyi bırakmaz. Ufukta açık güneşli havalarda çan Hıristiyan kiliselerinin kuleleri, hem de Müslüman camileri Elaburgi minaresi süslüyor. parlak bir parıltı verir ve ünlü Grand Bohr doğal peyzaj gerçek hayranları lütfen kesilmedi nehir ve çok sayıda göllerde, Köpüklü yatak.

Milli sağlık tesisi

Doğa Tataristan da tıbbi özellikleri ile bilinen. Kombinasyon step hava, tedavi edici bir mikro karışık orman, tıbbi maddeler, doymuş - fitontsidami, ve maden suyu kaynakları tüm vücudun hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda. Bu bağlamda, yıllar Sanatoryum ve Tataristan sayfiye çoğu için vardır aktif climatotherapy vardır.

koruma alanları

Tataristan Doğa Rus sanatçıların Shishkin resimlerinin tüm bilinmektedir ünlü zümrüt büyük Bohr, olduğu "Bir çam ormanında sabah." cumhuriyet içinde en çeşitli ve zengin ormanlık olduğunu. Bu küçük Erhov, ahududu, Rich, Büyük gibi ilginç günlükleri içerir. Bu doğal nesneler henüz aktif insan aktivitesi ile etkilenmez. güzellik-köknar, çam, ıhlamur: Burada yüzyıllık devleri saklıyorlar. bor kuzey kısmında derinlik aralıkları bir buçuk yedi metre küçük göller, esnek bir hat bulunur. Böyle rezervuarlar biliminde büyük ilgi görmektedir. Onların mahallede Tataristan Kırmızı Kitap listelenen nadir türler büyür. göl ve onların bankaların sularda misk faresi de kertenkele, şarkı ve su kuşları, geyik ve geyik gibi hayvan dünyasının bu temsilcileri karşılayabilir. Ve bu doğa Tataristan zengin canlılar türlerin, sadece küçük bir parçasıdır. güzelliği ile Fotoğraf alışılmadık canlı ve unutulmaz üretti.

Tataristan Cumhuriyeti'nin doğal mirasını korumak için, yetkililer, 1960 yılında Volga-Kama Reserve kurdu. O Batı Predkamja bulunan, burada Raifa ve Saralovsky alanları girin. Toplam alanı ormanlarla kaplıdır çok hangi sekiz binden fazla hektar olduğunu.

Scenic doğal alan

Kazan - Raif sadece yirmi beş kilometre cumhuriyetin sermayeden Zelenodolsk ilçesinde bulunan, arazi izole. Ağırlıklı olarak düz arazi hakimdir, ancak elli ila yüz kırk metre arasında değişen yüksekliklerde önemli farklılıklar vardır. Büyük ilgi bitkiler gezegenin hemen hemen tüm kıtalardan büyüdüğü Raifa lake ve arboretum vardır. Bu elli beş türün, kuşların neredeyse iki yüz türleri ve sualtı sakinlerinin otuzdan fazla çeşit ev sahipliği yapmaktadır. bulunan sığ kıyı sularında alanında inanılmaz derecede zengin yumurtlama alanları olduğunu.

doğal kaynaklar

doğa Tataristan Cumhuriyeti'nde zengindir Kaynaklar, Rus petrol üretiminin konuları arasında ikinci sırada yer vardı. Devlet dengesi ilk tahminlere göre, doğal kaynakların potansiyel rezervleri 2,7 milyar ton olduğu tahmin ediliyor. 1734000000 ton olduğu tahmin edilmektedir 145 alanlarına ait stoklarının kayıtlarını tutar. Hammadde onsekiz tipleri tarafından temsil edilen iki yüz elli alanlarını kapsayan toplam kaynak tabanı,. Bu Montan, bina ve agromineralny türü içerir. En değerli bentonit, genişletilmiş kil, kum karışımlarıdır. Bunlar bir bütün olarak cumhuriyetin ihtiyaçlarının önemli bir bölümü ve ülkeyi sağlarlar.

doğa anıtlar

cumhuriyet sadece maden rezervi zengindir. Büyük bir ilgi doğası ve Tataristan anıtlar olduğunu. Onlar özel değeri yoktur. Cumhuriyeti devletini biyolojik ve peyzaj çeşitliliğini, benzersiz jeolojik özellikleri ve bitki ve hayvan nadir türlerin habitatları kaydetmek - Bu bakımdan, bölgesel otoritelerin en önemli hedeflerinden biri de. Bu Kırmızı Kitap ve tehlike altındaki listelenen temsilcilerine özellikle geçerlidir.

Tataristan Cumhuriyeti'nin Doğal anıtlar doğal kompleksi korunmuş içerir "Kyrykmas taşkın yatağı nehir." Bu alanda yapılan bilimsel çalışmalar, sonuçları gösterdi: Bu ırmağın suları balık yirmi yedi türler bulunur. Bunlar brook trout, Minnow sıradan, Avrupa Grayling, yayın balığı sıradan sayılabilir. Hepsi Tataristan Cumhuriyeti'nin Kırmızı Kitabı'nda listelenmektedir. Buna ek olarak, nehir armhole Kyrykmaks kıyısında kuşların yetmiş beş tür, on yedi görüldü - "Kırmızı Kitap" İkincisi Harrier alanını, çayır delicesi, ak kuyruklu kartal ve diğerleri dahildir. Anguis kırılgan olarak flora ve fauna tür nadir türlere anıtı ve ev topraklarında toplayıcı, yangın göbekli kurbağalarınız krasnobryuhaya.

Doğa Tataristan zengin ve böylece Krasnoborsky jeolojik bölüm olarak korumak. Bu olay buzlu süresi Dneprovskoe buzlu devrine karşılık gelir. Korunan alanın özel hukuki statüsü, çevre ve bilimsel değere sahip doğal anıt benzersiz jeolojik özelliklerin toprakları saklamanızı sağlar.

doğa rezervleri içinde Kısıtlamalar

jeolojik bölümünde Krasnoborsky ve "taşkın yatağı Kyrykmas" kurulan yasaklara sınırları içinde. Doğanın ve sakinlerini anıtlar üzerindeki potansiyel olumsuz etkisi olan iş faaliyetlerde olamaz. Krasnoborsky jeolojik bölümünde, içindeki maden yatakları gelişiminde herhangi keşif araştırmaları üzerinde tam bir yasağı yüklendi. doğal anıt sınırları içinde "Taşkın Alanı Kyrykmas nehir" su ve bir motorlu araçta herhangi bir hareket arazi, inşaat bina ve yapıların yanı sıra herhangi bir iletişim ve altyapı çiftçilik izin verilmeyecektir mümkündür. Ayrıca, orada zehirli kimyasalların depolanması yasaklanması ve doğal süreçler bozulmasına katkıda bulunabilir herhangi bir faaliyet yürütmek.

Kim doğal mirasını kime ait?

Doğal anıtlar Tataristan tarım arazisi olmayan toprakları. Onlar devlete ait olan ve şu bölgelerde bulunur: Krasnoborsk, Staroslyakovskoe, belediye ilçesinde Agryz Devyaterninskoe kırsal yerleşim.

bu doğal sistemlerin korunması için orada alanlarına (koruma alanları) korunur. Devlet kadastro göre, bunların sayısı 163 olan.

Böylece, Tataristan Cumhuriyeti zengin bir tarihe sahiptir. Avantajlı coğrafi konumu ve eşsiz doğal sitelerin, her zaman alan bir çok insan için özel bir değer taşımaktadır. Şu anda Tataristan aktif gelişme söz konusudur. Her yıl isteyen turist girişi doğa rezervleri ve bu güzel ve şaşırtıcı ülkenin anıtlar hakkında bilgi almak için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.