KanunDevlet ve hukuk

Borç tahsilatı için talep beyanını uyguluyoruz

Borç kırmızı olarak ödeniyor. Para ödünç almak ve geri dönmek isterseniz, bir kişiden yazılı bir taahhütte bulunun. Böyle bir belgeye makbuz denir.

Makbuz - tarafların yazılı olarak yükümlülükleri, gerektiğinde mahkemede düşünülebilir.

Borcu alındıktan sonra yüzde 100 oranında tahsil etmek için noterden temin edebilirsiniz. Yasaya göre, bu gerekli değildir, ancak belgeli bir belge mahkemeye tercih edilir.

Makbuz, borç alan tarafından elle hazırlanır. Bu kişiyi tanımlamak için imzalarından biri yeterli olmayabilir, bu nedenle belgenin para borçlanmasına ilişkin iki bağımsız şahitin adlarını, soyadlarını ve pasaport bilgilerini listelemesinden daha iyidir. Bir makbuz üzerinde bir borç toplamak için bir iddianame yazmanız gerekiyorsa , bu kişiler mahkemede ifade verecektir.

Makbuz yapmak için bir standart yok. Fakat keyfi bir biçimde hazırlanan bu belgede, içeride görünenler hakkında mutlaka eksiksiz bilgi bulunmalıdır. Adları, soyadları, kimlik belgelerini, gerçek ikamet yerini ve kayıt adreslerini, pasaport verilerini göstermek gerekir. Paranın miktarı rakamlarla harflerle yazılmalıdır. Belgede, borcun ne kadar süreyle ödünç alındığı ve tam dönüşünün ne zaman gerçekleşeceği belirtilmelidir. Makbuz, ayrıca, derleme tarihi, imzalar ve kod çözme işlemlerini de gerektirir.

Kredi belgesinde faiz iade ve geç geri ödeme cezası görünebilir.

Bazı vatandaşlar borçlulara garantörlerin varlığını talep ediyorlar - sorun olması durumunda yerine ödeme yapabilecek insanlar.

Makbuz taslağının hazırlanması sırasında yukarıda belirtilen tavsiyeler dikkate alınırsa, borç yükümlülüklerini ihlal etmesi halinde, borç tahsili için mahkeme aleyhinde açılmış olan talep dikkate alınacak ve yerine getirileceği umulmaktadır.

Borçlu, parayı zamanında geri vermezse, bunu birkaç kez sözlü olarak uyarmalısınız, bunun için sorumluluk öngörülmüştür (Rusya Federasyonu Medeni Kanununun 808 ve 812. maddeleri). Bundan sonra, sözleşme hâlâ ihlal edilmişse, borç verenin yazılı bir talep hazırlaması ve makbuz bildirimi ile borçluya göndermek daha iyidir. Bu belge, borcun vadesinin dolduğunu ve Rusya Federasyonu Medeni Kanununun 395 ve 809. maddeleri uyarınca faiz artırdığını göstermelidir. İddiada yazmanın değeri var ve maddenin barışçıl yollarla çözülmesini reddetme ihtimaline karşı borcun geri kazanılması için mahkemeye bir dava gönderilecek. Talep iki nüsha halinde yapılır ve makbuz esas alınarak bir noter tarafından onaylanır.

Hakim, borç tahsili, makbuz ve talep iddiasını kabul ettikten sonra, borçlu tarafından para iadesine ilişkin yalnızca bir karar verebilir. Buna mahkeme kararı denir (Rusya Federasyonu Hukuk Usul Kanunun 122. Maddesi). Böyle bir çözüm genellikle beş günü aşmamayı gerektirir.

İcra memurları borçluya para karşılığı geldiğinde, hakimin kararı ile anlaşamazlar ve on gün içinde emir üzerine itiraz edebilirler. Bu durumda, borcunu tahsil etmek için borç verenin mahkemeye tekrar dava açması gerekecektir. Mevzuatın tüm nüanslarını hesaba katmak ve bu belgeyi doğru bir şekilde hazırlamak için deneyimli bir avukata başvurulmalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.