SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Erkeklerdeki damlalık testisleri - tehlikeli bir hastalık

Hidrosel (testisin ödemi), testisin iki (parietal ve viseral) kabukları arasında sıvı birikimi ile karakterize bir hastalıktır ve bu da organı arttırır. Erkeklerde testislerden bir damlalık, konjenital bir hastalık gibi oldukça yaygındır ve hidrosel de cinsel olgun erkeklerde (yaklaşık% 1) kaydedilir. Bu hastalığa karşı en duyarlı olan çocuklar iki yaşına kadar olan çocuklardır.

Bebeğe testislerin düşmesi çoğu durumda doğuştan. Yenidoğan çocuklarında sıklıkla (yaklaşık% 80) peritonun vajinal apendiksiyonu açıktır, bir buçuk yaşına kadar nadiren değil, kendiliğinden büyür.

Hidrosel akut ve kronik formlarda ortaya çıkabilir. Genellikle hastalığın gelişimi ağrısız gerçekleşir ve testisin kabukları arasında önemli miktarda sıvı birikimi ile ilişkilendirilir. Bu kabuklar, skrotumun iç yüzeyini yağlamak için gereken özel bir sıvıyı sentezler. Bu sıvı testislerin skrotumda serbest dolaşımını sağlar. Normalde, bu sıvının sentezi ve adsorpsiyonu arasında tuhaf bir denge vardır. Bu işlemler ihlal edildiğinde, testislerin fizyolojik düşmesi oluşur. Bu hastalık yeni doğmuş bebeklerin% 10'undan fazlasında görülür, bu hidrosel hayatın ilk yılına kadar geçer. Bunun nedeni, testislerin adsorpsiyon özelliklerinde bir artış olmasıdır. Hidroselin şekli ve boyutu farklı olabilir ve skrotumda biriken sıvı miktarına bağlıdır. Hastalar 3 litreden fazla sıvı toplarken, skrotum aynı anda bir futbol topuna benzedi .

Hastalığın nedenleri skrotum, orşit, oreepidimit, ayrıca enfeksiyöz (tüberküloz) ve onkolojik hastalıklar, varikosel, inguinal herni vb. Travma olabilir.

Erkeklerdeki damlalık testisleri - komplikasyonlar.

Hidroselin önemli boyutları testislerde kan dolaşımının ihlaline neden olur. Bütün bunlar testislerde atrofik süreçlerin gelişimine neden olabilir ve zamanla infertiliteye yol açabilir.

Bebeğin içindeki testisin bir damla damlası, peritonun vajinal kanalını aşırı büyütme süreciyle ilişkilidir. Bazı durumlarda, kanül bağırsak ilmekleri skrotuma girebilecek boyutlarda olabilir ve bir kasık fıtısı oluşur. Normal koşullarda, yenidoğanlarda damla damar, tıbbi müdahale gerektirmez. Prematüre bebeklerde hidrosel çoğu kez kaydedilir. Hidroselin nedeni şunlar olabilir: bebeğin sürekli kaygısı, yanlış fiziksel egzersizler.

Testislerin erkek çocuklarda düşmesi test ve palpasyon ile konur. Prob alırken, genişlemiş yoğun bir skrotum ortaya çıkar. Hidrosel herni, kistten ayırt edilmelidir. Bunun için enstrümantal teşhis (UI), diaphanoskopi, skrotal ponksiyon veya testis biyopsisi sıklıkla kullanılır.

Erkeklerde Dropsy testisleri: tedavi yöntemleri. Hastalığın erken evrelerinde konservatif tedavi yöntemleri kullanılır, ancak çoğunlukla radikal yöntemlere başvururlar - cerrahi müdahale. Konservatif tedavi yöntemleri altta yatan nedeni ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Testis ve apendikatörlerinin iltihap reaksiyonları olan bir hidrosel ile antibiyotik tedavisi, süspansiyonun dinlenmesi ve giyilmesi önerilir. Ponksiyon yöntemi hidrosel boşluğundan sıvıyı uzaklaştırır. Ancak çoğu uzman, aynı radikal tedavi yöntemlerini kullanır. Ameliyatlar genellikle lokal anestezi altında yapılır. Hidrosel operasyonunun maliyeti ameliyatın karmaşıklığına, büzülme kabının ebadına, anestezi türüne vb. Bağlıdır. Uzmanlara erişmek, testisin atrofi ve hatta nekrozuna neden olmakta ve orchidektomiye neden olmaktadır. Bu nedenle, bu teşhis ile, uzmanları ziyareti ertelememelisiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.