Haberler ve ToplumDoğa

Bir veteriner nedir? Açıklama ve anlam

Yaprak döken ağaçlar doğada çok çeşitli bulunurlar. Onların arasında veterinir, ihtişam ve gümüş kıyafetiyle ayırt edilir. "Vetla" kelimesi "vite", "dal" dan gelmekte ve ünlüler ve ünsüzlerin dönüşümüyle ilişkilendirilmektedir. Benzer kelimeler (tığ işi) Ukrayna'da, Litvanyaca'da, Letonca'da ve hatta Yunanca'da var.

botanik

Bu bilime göre, bir veteriner nedir? Ivovy familyasından veya Iva cinsinden çalılardan çıkan tipik bir yaprak döken ağaç türüdür. Vetla'nın dar, oldukça uzun yaprakları ve çiçekleri vardır, küpelerde toplanır. Örneğin, literatürde buluşuyoruz: "Evin yakınındaki avukatın yanında eski bir söğüt durdu ve yapraklarıyla ay ışığında gümüş renginde."

Açıklayıcı sözlüklerde verilen verilere göre, veteriner neye benziyor, bu nedenle bazı kavak, sedge ve hatta kırpma denilebilir. Bazen bir söğüt, bir asma, söğüt, rakit denilen insanlarda.

Söğüt beyaz ya da söğüt

Muhtemelen, hafif bir gümüş rüzgardan sallanan yaprakları yüzünden böyle bir isim (isteğe bağlı olarak - gümüş bir söğüt) var. Bu, Rusya'nın orta kuşağı için sıradan bir ağaçtır. Ancak tür çeşitliliği çok daha geniş: Avrupa, Küçük Asya, İran, Batı Sibirya. Orta Asya ve Kuzey Amerika'da iyi kurulmuş söğüt.

Veteriner Nedir: Nerede ve nasıl büyür?

Ağaç, çoğunlukla kültürel olarak yetiştirilir, ancak dikim yerlerinde genellikle oldukça vahşidir. Vetla nehirlerin ve göletlerin kıyılarında ve diğer rezervuarlarda yetişir. Kültürel bir bitki olarak evlerin yakınında ve yol boyunca kök salabilir. Vetla - ılık gözleri seven ağaç, donmaya karşı dirençli. Büyümüş olduğu topraklarda çok fazla talep yoktur (ancak ıslak topraklar için tercih edilir). Ehliyet ve kentsel koşulları tolere edebilir. Willow gümüşi dayanıklıdır. Yüz yıl veya daha fazla varlığını sürdürür. Tohum veya kesim ile (kültürde) yayılır. Zemine düşen dallar da kök salabilir.

Görünümün açıklaması

Ağacın yüksekliği otuz metreye ulaşıyor. Taç geniş, yuvarlak, çoğunlukla ağlıyordu. Bagaj güçlüdür, çapı üç metredir (veya zeminden kendisine ayrılan birkaç gövde). Kabuk koyu gri, acı tadı, uzunlamasına çatlaklara sahip. Vurucular yeşilimsi-zeytin veya kahverengi, kırmızı, kabarık filizlerin tonları gümüş rengi ile biten haldedir. Alt dallar çoğunlukla yere eğilir. Kesildikten sonra kanopi bir çalı biçiminde olabilir.

Böbrekler, yapraklar ve çiçekler

Böbrekler kırmızı-sarı, keskin, ipeksi (6 mm'ye kadar uzunlukta). Bir kaçışa bastırılmış gibi görünüyorlar. Sivri uçlu, ince örgülü, kenarları sarılmamış (uzunluk - beş ila onbeş santimetre, genişlik - üç), beyazımsı, aşağıda gümüşi tüyler ve yukarıdan - koyu yeşil ile bırakılır. Sonbaharda yapraklar uzun süre düşmez ve sarı-bronz renk alır.

Çiçekler silindirik küpeler halinde toplanır (uzunluk - en fazla 5 cm). Söğüt, Nisan veya Mayıs aylarında çiçek açıyor. İşlem, ağacın yapraklarının açılmasıyla aynı anda gerçekleşir. Söğüt tohumları Haziran ayına kadar olgunlaşır.

Başvuru ve Faydalar

  1. Ahşap baston süs malzemesi olarak kullanılabilir. Daha önceleri burun, mutfak eşyaları, bir iplik için mekik düzenlendi. Yel değirmeni kabuğunun liflerinden halat ve halat yapılmıştır. Çubuklar, nadiren - köylerde çitler oluştururken - yapı malzemesi olarak kullanılıyordu.
  2. Dikim materyali olarak veteriner nedir? Dekoratif parklarda ve suyun yakınında Iva beyaz dikildi. Vetla aktif olarak büyür, bu da yol kenarı bölgesinin hızlı yeşillendirilmesi için kullanılmasına izin verir.
  3. Yeldeğirmen ağaçlarının kabuğu uzun süredir deri için tabaklama maddesi olarak ve çeşitli doğal kumaşlar (kırmızı-kahverengi) için bir boya olarak kullanılmaktadır.
  4. Vetla da değerli bir erken medonozomdur. Arılarından polen, nektar ve arı tutkal toplar. Bal 1 hektardan 150 kilograma kadar alınabilir. Mükemmel tadı vardır ve çok sağlıklıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.