Haberler ve ToplumDoğa

Fareler ve sıçanlar arasındaki fark nedir? Ana özellikleri

Herhangi bir safkan için fareler ve sıçanlar gibi kemirgenler neredeyse aynı görünüyor. Ayrıca, farelerin sıçanların küçük bireyleri olduğu görüşünde olan insanlar da var, ancak bu tamamen yanlış. Bu materyalde, farelerin sıçanlardan nasıl farklı olduklarını, aralarındaki ana farklılıkların neler olduğunu ve ayrıca bu hayvanların kemirgen zararlılarının vahşi halindeki davranış özelliklerini açıklamaya çalışacağız.

Hayvan çeşitleri ve özellikleri

Hem tür hem de fareler ve fareler, kemirgenlerle ilgilidir. Ana farklılıklardan biri, hayvanların kendi aralarında geçilememesidir (sıçanın 22 kromozomu vardır ve fare sadece 20'dir). Sıçanlar, kemirgenlerin memeli sınıfına aittir (alt-çizgi bir fare türüdür). Dünya üzerindeki en eski ve yaygın olanlardan biri olarak kabul edilen bu hayvan.

Fareler ve sıçanlar arasındaki fark nedir? Tabii ki, boyut olarak: sıçanlar büyüklüklerin birkaç büyüklük sırasıyla daha büyük ve daha büyük bir kütleye sahiptir. Genellikle, yetişkin bir fare uzunluğu birkaç inç (kuyruk hesaba katılmadan) ulaşır, ancak fareler oldukça etkileyici boyutlara (en fazla bir ayak uzunluğunda) büyür. Siyah fare kuyruğu kalın ve sert saçlarla kaplıdır ve boyu gövde uzunluğuna eşit veya bundan daha büyüktür (ayrıca kısa kuyruklu türler de vardır). Ancak birçok türün kuyrukları nadir villi ve halka şekilli pullarla kaplıdır.

Fareler ve sıçanlar arasındaki fark nedir: ana işaretler

Farenin gövdesi, küçük, yuvarlak, kısa, yuvarlak ağızlı ve büyük boncuk gözlüdür. Farelerdeki işitme organlarının kafayla karşılaştırıldığında önemli boyutları vardır, aksine sıçanın daha ince ve yuvarlak olmasıdır. Sıçanın karakteristik dış farkı namlu ağızlığının ve dikdörtgen sivri kulakların sivri bir biçimidir. Fare kuyruğu, fare kuyruğundan çok daha kalın ve daha uzundur. Görsel olarak karşılaştırmak isteyenler için fare ne fareden farklıysa, fotoğraflar bu konuda mükemmel bir yardımcı olacak.

Fare yünü ipeksi ve yumuşaktır, özellikle çarpıcı bir fark örneği, olgun bir erkek sıçanın kürküdür, daha çok kaba yığın gibi. Tabii ki, kasaba halkının çoğunun farktan emin olmak için bu hayvanları kasıtlı olarak dokunmak istememesi olası ama bu hayvanları tutanlar için de fark barizdir.

Sıçanlardaki çenelerin iki çift yeterince diş vardır. Temel molarlar yiyecekleri öğütmek için tasarlanmıştır, bu nedenle yoğun sıralar halinde büyürler. Sıçanların yırtıcı olarak nitelendirilmesine rağmen, dahili dişleri yoktur. Hayvanların sivri dişlerinin sürekli büyümeleri ile açıklanan dikişlere ihtiyaçları vardır. Sıçan dişleri oldukça güçlüdür, yardımı ile hayvan beton, tuğla, çeşitli metal alaşımları gibi malzemeleri kolaylıkla kemirmektedir.

Farelerin sıçanlardan nasıl farklılaştığına dair bir başka son derece ilginç gerçek şu şekildedir: Sıçanlarda daha fazla meme başı var. Farelerde 10 sıçan var - iki tane daha. Fakat bu farka rağmen, hayvanlar yaklaşık 8-9 yavrulukla aynı ortalama çöp türüne sahipler.

Uyuşmazlık nedenleri

Yukarıda belirtildiği gibi, bu kemirgenler birbirleriyle çiftleşmemiştir. Buna ek olarak, bu hayvanlar doğal doğal düşmanlardır. Sıçanın yakalanan avı yok ettiği (fare) bir sır değil, ancak tehlike yoksa onu yiyebilir. Yetişkin sıçan farenin yaşadığı yere ulaşırsa, büyük olasılıkla enfekte farenin öldürüldüğü veya göreceli olarak kısa sürede ihraç edileceği düşünülür. Bir fare kümesinin bulunduğu yerde sıçanların varlığının büyük endişelerine yol açtığını unutmayın.

Bunun nedeni, bazı bilgilere göre, farelerin sıçanın kokusunu yakalayabilmesidir, ki bu onlar için tehlike kokusu. Bu nedenle, farklı türdeki evcil hayvanlar aynı kafeste olmamalıdır. Bu nedenle farelerin sıçanlardan nasıl farklı olduklarını bilmek önemlidir, belirtiler son derece önemlidir. Sonuçta, bu tür hayvanları kullanmaya karar verirseniz, onları birbirinden uzak tutmak, farklı kafeslerde, farklı odalarda yerleştirmek daha iyidir.

Yiyecek özellikleri

Hem fareler hem de sıçanlar omnivorlardır, bu neredeyse her şeyi yiyebilecekleri anlamına gelir. Ek olarak, bu iki türün farelerde olduğundan daha fazla predatör spesifik içgüdüsü gösterebileceğine dikkat çekmek isterim. Vahşi sıçanlar, kurtlar gibi avlanır, sürülere sapaşırlar, ilk hedeflenen av saldırıya uğrar ve daha sonra öldürüldü. Bu nedenle, farelerin sıçanlardan nasıl farklı oldukları hakkında konuşursak, diyetteki farklılıklar belirleyici faktörlerden biri olacaktır.

Fareler, farelerden farklı olarak, hayvanlarını veya boyutlarını aşan böcekleri nadiren avlarlar. Buna ek olarak, fareler sıçanlar gibi paketlerde avlamazlar. Bunu teker teker yapıyorlar. Aslında farelerin çoğunda vejetaryenler vardır, ancak bir parça et önerilirse reddetmeleri pek olası değildir.

Sıçanların ve farelerin zekası: önemli farklılıklar

Sıçanlar, farelerden daha gelişmiş bir istihbarata sahiptir (bu, evcilleştirilmiş fareler ve fareler için de geçerlidir). Ancak bu, fare kötü bir hayvan olduğu anlamına gelmez. Dekoratif sıçanlar çok akıllı hayvanlardır ve hızlı bir şekilde temas için ulaşırlar ve çabucak sahiplerine bağlanırlar. Eğitime katılırlar ve eğilimlerini ve sevdiklerini ifade edebilirler. Buna ek olarak, dekoratif evcilleştirilmiş sıçan, kendisine çağrıldığında adını biliyor ve ona tepki veriyor, özellikle de sahib bir çeşit cazibe ya da eğlence eğlencesi sunuyorsa.

Aslında, bir yerli sıçanın istihbarat diğer evcil hayvan (kedi ve köpeklerin) entelektüel yetenekleri ile karşılaştırılabilir. Sıçanlar, oyunun sevgisinden de anlaşılacağı üzere insanlara iyi cevap veren iletişimsel hayvanlardır. Yerli kemirgenlerin birçok sahibine göre, bu kemirgenler, eğlencelerini ve oyunlarını ortaya çıkarmaya bile devam edebilir ve daha sonra onları istekli olarak sahiplerine göstererek onları eğlenceye davet etmeye davet eder.

Daha akıllı kimdir - sıçanlar veya fareler?

Doğal yaşam koşullarında sıçanlar küçük farelerden daha akıllıdır - fareler. Örneğin, vahşi bir fare yakalamak kolay değildir, bunun sebebi dikkatli olmasıdır. Yeni geldiği yeni topraklarda asla yabancı bir yiyecek yemiyor. Yani, bu hayvanların tuzak veya zehirlenmesi çok daha zordur.

Sonuç

Sunulan materyalden görülebileceği gibi, kemirgenler arasında belirgin farklılıklar vardır. Tabii ki, fareler ve sıçanlar arasındaki farkı açıklayan başka noktalar da var, yukarıdaki açıklama yine de en temel şeyleri saklamaya çalıştık.

Listelenen hiçbir hayvanın diğerlerinden daha iyi veya daha kötü olmadığını, her türün bireysel olduğunu ve kendi ihtiyaç ve habitatlarına sahip olduğunu unutmayın. Bu makalenin, farelerin sıçanlardan nasıl farklılaştığını anlamanıza yardımcı olduğunu, bu iki türün ana farklılıkları olan görünüş açısından çok benzer olduğunu umuyoruz. Şimdi, eğer bir hayvanı görürseniz, artık kim olduğunu sorunun cevabını aramaya ihtiyacınız yok - bir fare ya da bir fare - bunu zaten bileceksiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.