Haberler ve ToplumDoğa

Doğaçlamalı araçlarla dünyanın porseleni olmayan tarafını nasıl belirleyebilirim?

Navigasyon bilgisi, insanlara uzun bir süre için geldi. Kesinlikle hiçbir teknoloji olmadığında, insanlar dünyanın porsiyonunu belirlemeyi zaten biliyorlardı. Bunu yapabilmek, insanlık ailesinin dolaşması, görevleri yerine getirmek ve direkt olarak yön ile ilgili problemleri çözmek için bir sözcük üretmek için gerekli olduğu zamandan itibaren çok önemli bir prosedür idi. Ve bugün bile, dünyanın taraflarını belirleme yeteneği gereksiz olmayacak çünkü bunu gerektiren bir çok koşul var.

Doğanın yardımıyla dünyanın tarafını belirle

Zaman içinde, GPS'in dahi olsa, alıcı uydulara erişemiyorsa (örneğin yeraltı derinliği) faydasızdır. Ayrıca sıklıkla böyle bir alıcı el altında olmayabilir. Bu durumda, pusula olmadan dünyadaki tarafın nasıl belirleneceği sorunu doğanın kendisi tarafından çözülebilir.

Şartlı olarak pusula denilen bitkiler vardır. Onların özellikleri, yapraklarından meridyen boyunca konumlanabilmeleri yüzlerinin kuzey ve güneyine bakmasıdır. Benzer bir "pusula" bitki Rusya'da büyür. Bu vahşi bir marul, çoğunlukla bahçede bir ot olarak bulunabilir.

Doğal olgular yardımı ile dünyanın pürüzünü belirlemenin en iyi yollarından biri ağaçları, antiloları, kayaları veya gece gökyüzünü incelemektir. Isıyı seven ağaçlarda, dallar ve yapraklar güneyden en çok büyür. Karıncalar, kütüklerini, eğimleri güneyden biraz daha uzun ve kuzeyden daha kısa olacak şekilde inşa edecektir. Moss, taşların veya ağaçların kuzey tarafında büyümeyi tercih eder. Ursa Binbaşı takımyıldızı yakınında bulunan Kuzey Yıldız'ın kuzey tarafında da parladığını herkes bilir. Diğer yıldızlar ve kümeler arasında en aydınlık ve en görünür özelliktir.

Doğaçlama araçlarla dünyanın taraflarını belirlemenin iki yolu

Doğa sık sık hoş olmayan sürprizlerle karşılaşır. Yakınlarda pusula bitkileri, ağaçlar, karıncalar, hatta yosun bile olmayabilir ve gökyüzü hiç bulutlanabilir. Bu durumda bir pusula olmadan dünyanın tarafını nasıl belirleyebilirim? Bu çok basit. Bir ok, iğne ve bir mıknatıs kullanıyoruz.

1. Saatin dünyanın tarafları basitçe tanımlanmıştır. Günün 6'sı günün herhangi bir saatinde, Güneş'teki küçük bir oku hedef alırız (genellikle bulutlarla görülebileceği unutulmamalıdır), o zaman ve saatin 2 saat işareti arasındaki açıyı aklında tutarak yarıya böleriz. Bir bisector buluyoruz. O güneye doğru işaret edecektir.

2. Suya sahip bir kap alın (çanak mükemmel uyum gösterecektir), küçük boyutlu yüzen düz bir nesneyi (bir parça ahşap, bir parça polietilen veya köpük) koyun, bir mıknatısa veya yüne sürtünerek iğneyi mıknatıslayın (saçınızı bile kullanabilirsiniz, ancak bu etkisizdir) ve Yüzen bir nesnenin üstüne koyun. İğne mıknatıslandığı sürece kuzeye yönelir. Yani bir çeşit pusula çıkıyor.

Böylece, yukarıda açıklanan yöntemleri kullanarak dünyanın bir tarafını bulmak için geri kalanı bulmak kolay. Kuzeye baktığımızda doğu sağa, batı sola, güney arkaya doğru olacak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.