SağlıkTıp

Bir çocuk fontanelin önceye ya da sonraya beklenenden daha büyüdüğünde olsun ya da olmasın alarm çalması için?

Normal yenidoğanda değil yumuşak bir nokta ve olduğu kadar 6 olduğu ortaya çıktı! Yaklaşık iki ay çağında - Başlangıçta, dördü kapanış yaşamın ilk haftasında, sonra beşinci yetişir. büyük - - bir zaman yeterince uzun süre açık kalır O altıncı sadece idi. Bir çocuk fontaneli büyüdüğünde? en bu soruya bir yanıt bulmaya çalışalım.

Neden FONTANELLE ihtiyacım var?

İlk başta, bu mekanizmanın varlığını sağlamıştır doğanın anlamak zorundadır. Bu fontanel birçok önemli işlevleri gerçekleştirir çıkıyor:

  • Bu doğum kanalından geçmesine bebeği yardımcı olur;
  • Bu beynini aktif büyüme ve gelişmelerine doğumdan sonra ilk kez izin verir;
  • 38 ° C'nin üzerinde olan bir artış konvülsiyonlar ve beyin ödemi yol açabilir, çünkü meninkslerin sıcaklık artışı önler.

Büyümüş fontanelle aşamalı bir süreçtir - kafatası kemikleri sitesinde bağ dokusunun kapanmasına neden dört tarafı ile birlikte büyümeye başlar. Birçok anneler bunun nasıl çabuk önemsiyorum. Bu çıkıyor o "kaç büyümüş fontanelle çocuklarda" sorusuna basit bir cevap olamaz. Normalde bu iki yıla kadar 3 ay yaşları arasında ve en fazla olabilir, bu nedenle bebeğinizin kapanış bu dönemde ortaya çıkar, biz yaşayamaz. Fontanelle bazen azaltmak, ancak artıramazsınız - bunun nedeni beynin güçlü büyüme aynı zamanda.

fontanellerde Erken kapatma: İlgili olmalıdır?

kapanış bir çocukta son yıllarda çocuk hekimlerinin gözlemlere göre "yumuşak taç" yeterince erken gelir. Bu annelerin vitamin ve kalsiyum içeren minerallerin hamilelik kompleksleri sırasında aldı çocuklarda hızla büyümüş fontanelin varsayılmaktadır. Çocuğun vücudunda bu eser elementin fazlalığı ve erken kapanmasına katkıda bulunabilir "yumuşak taç."

Yaş üç aya kadar - çocuk erken fontaneli büyür bir dönem, ancak bu durumda, çocuk doktorları anksiyete yenmek için gerekli olmadığını söylüyorlar. bebek böyle hidrosefali önlemek için baş çevresi büyüklüğü gibi özel, göstergelerde, gelişimini izleyecek doktor gözlemlemek ve olmalıdır.

çocuk 3 ayın altındaki fontaneli büyür Ama çoğu durumda, hatta, herhangi bir gelişimsel yetersizlik vardır anlamına gelmez. İstatistiklere göre, hayatın üçüncü ay o rakam% 45 olduğunu ve açık "yumuşak taç" İki yıl sonra çocukların% 5'tir, bir yaşından küçük çocukların% 1-2 zaten kapalıdır. Bu da etkileyemez çocuğun sağlığını.

şekli ve fontanelin boyutları

Ebeveynler genellikle umurumda başka soru - bu şekli ve fontanellerde boyutudur. herşey yolunda olduğundan emin olmak için, belli bir figür vardır. Bu, aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanır: fontanelden uzunlamasına ve enine boyutları toplamı Bu değer, 0,6-3,6 cm formu darbeli "yumuşak taç" içinde olmalıdır 2 ile bölünmüş olan bir konveks ya da konkav elmas benzer ..

Böylece, bir çocuk fontaneli büyüdükçe zamanı kesin olarak yok, sonucuna varabiliriz. Bu nedenle, endişe ve buna değmez, sadece düzenli çocuk doktoru ziyaret edip bebekle iletişim neşeli anın tadını dert.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.