SağlıkTıp

Leptin (hormon) terfi - bu ne anlama geliyor? Leptin - bir hormon doygunluğu: işlev ve rolü

2011 civarında, Dünya Sağlık Örgütü, araştırmacılar obezite potansiyel tehlikelerine dikkat etmek başlamışlardır. O zamandan beri, zaten salgının daha fazla özellik elde etmek başladı ve obezite hatta çocuklara tabi hale gelmiştir. Tokluk hissi sorumludur ve bu hastalığın tedavisinde kullanılabilecek bir hormon - Sadece birkaç yıl önce, bilim adamları leptin keşfetmişti.

parabiyoz araştırma bir yan etkisi

Bu keşif tarihi hormonu bağlantılıdır Amerikan bilim adamı Hervey ait araştırma ile, süreçler parabiyoz ilgileniyordu. Bu süreç iki, bazen üç hayvanların vitro dilinmesine biyolojik olduğunu. Aynı zamanda ortak bir dolaşım sistemi ve lenf kurdu. Bu tür bir araştırma, bir hormon ve eklenmiş doku arasındaki etkileşimi incelemek için gerekli idi.

Bilim adamı hipotalamusun tüm işlevlerin ayrıntılı bir açıklama ilgilendi. sık sık araştırma tokluk hormonu leptinin sırasında harf arasında, bilimde olduğu gibi keşfedildi. Zaten 1998 tarafından, bu madde yaklaşık 600 makaleler yayımlandı.

Vücutta leptin fonksiyonları nelerdir?

Adının anlamı Yunan dilinde çeviren "ince, zayıf." Ancak, bunun son sözü denilen edilemez. Sonuçta, vücutta onun rolü çok yüksektir. Leptin - adipokinler denilen maddelerin özel bir kategoriye ait bir hormon. Diğer hormon farklı olarak, onlar endokrin sistemi organları, ve adipoz dokusu üretilmiştir. Vücutta Adipokinler bilgilendirme işlevi vardır. Örneğin, leptin yutma sonra vücutta ne kadar az ya da çok yağdan daha hakkında hipotalamusa bilgi iletimi yapabiliyor. artar veya iştah azalır - Buna karşılık, hipotalamus gıda alımını düzenler.

Leptin fonksiyonları küçümsenemez. Bu enerjiye ve tersi termogenez işlemleri, yani için yağ arttırır, iştah bastırma teşvik etmektedir. Leptin dopamin üretiminde katılır. Kadın organizma leptin adet döngüsünün düzenliliğini etkilemektedir. Aynı zamanda bir bütün olarak tüm kadın üreme sisteminin işleyişi geliştirir. Buna ek olarak, bu peptidin bağışıklık artırıcı rol oynar.

Leptin hipotalamus ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Bir kişinin yiyecek tüketir zaman tokluk hissi neden sinyaller alır ile bu hipotalamus içindedir. leptinin ilişki ve dopamin değil çok uzun zaman önce bilim adamları tarafından keşfedildi. Şimdi heyecan ve hem yiyecek bir şeyler arzu öneri mevcuttur, aynı anda dopamin ve leptin eksikliği nedeniyle vardır.

Leptin seviyeleri ve bireysel normlar

Leptin değerleri, belirli bir yaş grubunda bağlı olarak farklı olabilir. Ayrıca, üretilen leptin miktarı cinsiyet bağlıdır. erkek ve leptinin aynı miktarda kızlarda ergenliğin başlangıcından önce. Sonra durum büyük ölçüde değişir. Kadın vücudu her zaman daha olmadığı için yağ dokusunun, leptin seviyeleri ve kızlarda ergenliğin başlangıcı ile daha yüksektir. Ayrıca, bu gösterge üzerinde östrojen etkiler.

hormon kompozisyonu

Leptin - tasarımı bir peptit olan bir hormon. amino asit kalıntıları - O 167 maddeler içerir. doğrudan yağ hücreleri tarafından üretilen bu hormon çoğu. Ancak bu yanında bu hücrelerin diğer türleri üretebilir. Yani, plasenta, meme epitel, mide mukozası, iskelet kası.

Koroner arter hastalığının bir faktör olarak leptin düzeylerindeki yükselme

Ancak, tüm hormonların düşük ve yüksek hem seviyeleri vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Aynı leptin geçerlidir. Hormon yükseltilmiş - ne anlama geldiğini ve vücut üzerinde numarasını nasıl etkileyebileceği? İlk olarak, leptin yüksek düzeylerde çeşitli hastalıklar için risk faktörüdür. Örneğin, artmış leptin CHD neden kan damarlarında uzunlamasına doku ve çeşitli tuzların birikmesi, bir artış sebep olmaktadır.

Leptin ve diyabet

leptinin bir dengesizlik birçok hastalığın ilişkilidir. eserinde başka başarısızlık tehlikeli sonucu diyabettir. Bu hastalık doktorlar, leptin hormonunun üzerinde doğrudan bir alakası yakın zamanda tespit edilmiştir. O, bu durumda peptid neden sorumlu olduğunu? Sağlıklı insanlarda leptin dış organları tarafından glikoz çıkış miktarını artırır. Ayrıca pankreasın insülin sentezini azaltır. Vücut leptin büyük miktarda olduğunda, insülin büyük miktarlarda üretilmesi için bir neden olur. İnsülin ve leptin vücudun hassasiyetini güçlendirir. Hormon genetik diyabetin neden diğer risk faktörlerine yatkın veya duyarlı olanlar yükselir.

Başka bir peptid hormonu ile etkileşim

yeme davranışının düzenlenmesinde leptinin ana "arkadaş" biri "açlık hormonu" dur. Leptin ve ghrelin (sözde hormon) ters işlevini yerine birbirleri ile etkileşime girer. Ghrelin açlık hissi neden olur ve yemekten hemen sonra bastırıldı. Yakın zamanda bu peptit da uzun vadede kilo alımını uyarır tanındı. o stresli bir durumda sırasında yüksek miktarlarda üretilir gibi. Uzun bir konuşmadan sonra öylesine bir şey yemek istiyorum nedeni budur.

Nasıl diyet leptin davranmasını. Hormon ve doluluk hissi

Ne yazık ki, diyetler hayranları çok sayıda vücut için tüm olası risklerin doğru değerlendirilmesi olmadan bu yönetmelik belirtilmelidir. diyetler çoğu aktif bir parçası leptin hormonu alır karşılığında karbonhidrat ve yağ tüketimi azaltılmış seviyede reçete. O düşüncesizce, tanınmış örneğin bir katı diyet oturmak için karar kim her kıza veya kadının önünde ne için sorumludur "Kremlin?" temel risk metabolik bozukluklar ile ilişkilidir. Sonuçta bu diyet karbonhidrat tüketiminde önemli bir sınırlama içerir. Buna ek olarak, pratikte yağların yasak ve ne zaman o da endokrin bozukluklar çeşitli yol açabilir.

Birçok diyet sonrası kilo geri gelmek ve hatta daha büyük ölçüde olduğunu duymuş. Bu beyin çok daha az leptin tepki vermeye başladığı gerçeğine kaynaklanmaktadır. Başka bir deyişle, hipotalamik leptin bu reaksiyondan sonra alt birkaç kez olur. Son zamanlarda, bir deri bir kemik kadın hala daha kilo sonucunda açlık sabit bir duyguydu. Buna ek olarak, beyin "aç zamanlarda" nin oluşma sinyallerinin bir diyet yeterli sayıda başında alınan mümkün olduğunca az enerji tüketmek komutunu verir. Bu nedenle, spor ve egzersiz gerçek bir meydan okuma - ya da daha büyük olasılıkla bir kızın sedanter yaşam tarzı neden başlayacaktır.

diyet duygusu var mı?

Tabii ki, kilo kaybetme sürecinde, vücut yağ büyük miktarlarda kaybeder ve zaman oldukça kısa bir süre içinde aynı anda olabilir. Ancak, düşme ve leptin. Hormon yükseltilmiş - bir diyet gidecek birisi için ne anlama geliyor? Büyük olasılıkla, onun seviyesi önemli ölçüde ilk haftasında indirilir. Bırakın ve yağ - ama beyin açlığı hissetme kabiliyetini kaybeder ve "acil" bir halde sürekli ise mantıklı geliyor? leptin'e izleyen direniş de diyet sonrası ilk günlerde kilo çok kolaydır.

kilo vermek giderek daha zor hale gelir zamanı ile, aşırı kilolu veya obezite muzdarip insanlar. Sonuçta, kendi vücut leptin daha az duyarlı hale gelir. beyinleri zaten neredeyse vücut açlıktan emin doygunluk hormonu tepki olmadığı için her yemekten ile onlar, daha fazla yemek gerekiyor. Leptin - bir hormon doygunluk - gibi onlar için olmaktan çıkar.

Yöntem denge leptin ve ghrelin

aerobik egzersiz yapmak - tek yolu bu kısır döngüden çıkmak için. Bu kademeli olarak hipotalamik leptin duyarlılığını yeniden kazanmanızı sağlar. Buna karşılık, açlık hormonu ghrelin normal geliyor. Çalışmalar bile yarım saatlik aerobik egzersiz önemli ölçüde kandaki grelin konsantrasyonunu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Böylece, yoğun egzersiz aşırı yağ kurtulmak ve iştahı azaltmaya yardımcı olur.

Vücutta leptin ve ghrelin dengesinin daha iyi kontrol için, araştırmacılar şu tavsiyelerde. Öncelikle, sıkı bir günlük rutin uymak zorundadır - Gece saat ondan etrafında yatmak ve sabah altıda kalkarım. İkinci olarak, gerek her sabah, ya da diğer fiziksel egzersizler şarj başa. Hatta aç karnına küçük egzersiz, çalışmalar göstermiştir olarak, insülin ve glukoz duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olur. Ve bu - diyabeti önlemek için iyi bir yoldur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.