FormasyonÖykü

Batı Rusya: açıklama, ilginç gerçekler ve tarih. Batı ve Doğu Rusya - Tarih

Orta çağlarda, Batı Rusya Macaristan, Polonya ve Litvanya ile sınır bölgeleri kapsamaktadır. bölgedeki siyasi parçalanmanın başlangıcı birkaç beylikleri sahip olduğundan, kurşun için birbiriyle çekişen.

Kiev Rus Bölüm

Batı Rusya topraklarında tek antik Rus devletinin kuruluşundan önce ikamet : Doğu Slavların aşiret birlikler Dregovichi, drevlyans, Volhynians, Ulichi Beyaz Hırvatlar. IX-X yüzyıllarda. Onlar Kiev bağlandı. Bu süreç saltanatı Vladimira Svyatoslavicha (980-1015) döneminde tamamlanmıştır.

Litvanya, Prusya ve Zhmud: Bir Baltık kabileleri yanında kuzeyde Batı Rusya. Baltık kıyılarının Bu sakinleri Slavlar bal ve kehribar ile ticaret yapmak. Bir süre onlar Rusya'ya tehlike teşkil etmedi. Çok daha güçlü batı komşusu oldu - Polonya Krallık. Slav insanlar Romalı özel göre vaftiz edildi. Katolikler ve Ortodokslar arasındaki farklar Rusya ve Polonya arasındaki gerilimin nedenlerinden biri olmuştur. 981 yılında Vladimir Kızıl Güneş Prens Mieszko I savaş açmış ve Przemysl ana şehriydi Cherven sözde araziyi, kazandı.

güney batı olarak Rusya Türkçe konuşan göçebe ev vardı bozkırları, sona erdi. İlk Peçenekler vardı. X yüzyılda Polovtsy oyuna dahil oluyor. ikisi de Bozkır sivillere karşı yağma ve şiddet eşliğinde Rusya düzenli seyahatler, düzenlenmiş olduğunu Eşit aralarında idi.

siyasi parçalanmanın dönemi

1054 birleşik Eski Rus devlet Yaroslava Mudrogo ölümünden sonra beyliklere bölündü. Bu süreç kademeli olmuştur. Böyle Vladimir Monomakh olarak Kiev prenslerin, bazılarında, ülke tekrar bütünsel hale gelir. Ancak, kavga ve soydaş kıdem nihayet Rusya'yı bölünmüş. XI yüzyılda batı Rusya'da ana prenslik Vladimir-Volyn kentinde kendi sermaye ile Volyn oldu.

Rostislav hanedanı

İşte yerleşik hanedanı Rostislav Vladimirovich soyundan - torunu kıdemli hattın Yaroslava Mudrogo. Teorik olarak, yavru temsilcileri bile Kiev'e yasal haklar vardı, ama "Rus şehirlerin anası" diğer Rurik'in yerleşik. İlk başta çocuklar Rostislav Jaropolk Izyaslavich sarayında yaşıyordu - Kiev vali. ve 1084 Rurik Volodar peygamberçiçekleriyle yılında Prens Vladimir çıkartılmamış ve bir süreliğine tüm bölgeyi işgal etti.

Nihayet Rostislavichi sonra Volyn ele geçirildi Lyubech Kongresi'nde 1097'de ve ardından gelen iç savaş. Aynı zamanda (ayrı Vladimir ve Przemysl itibaren) bölgedeki diğer küçük kasabalara siyasi tanıma - Terebovlya ve Dorogobuzh. 1140 yılında torunu Rostislav Vladimir Volodarevich, bunları birleştirerek Galiçya yılında sermaye ile yeni beyliğini yarattı. Onun sakinleri komşularıyla tuz ticaretinin zengin büyüdü. Batı Rusya Slavlar Fin kabileler yakınındaki ormanda yaşayan yoğun kuzey-doğudan çarpıcı farklıydı.

Jaroslav Osmomysl

Vladimir oğlu zaman Yaroslav Osmomysl (1153-1187 gg hükmetti.) Galiçya prenslik parlak devrini yaşadı. Tüm süren saltanat Kiev hegemonyasını ve Vladimir-Volyn ile ittifak direnmeye çalıştı. Bu mücadele başarıya sona erdi. 1168 yılında prensler Andreya Bogolyubskogo koalisyonunun öncülüğünde Kiev'i yakalanır ve şehir kurtarıldı asla bundan sonra onun yağmayı, ihanet etti. Onun siyasi önemi azaldı ve Galich, tam tersine, Batı Rusya merkeziydi.

Jaroslav ittifaklar içine giren ve Macaristan ve Polonya mücadele, aktif bir dış politika açtı. Ancak, Osmomysl Galicia üzerinde ölümle çekişme başladı. Oğlu ve halefi Vladimir Yaroslavich Rostov Prens Vsevolod üstünlüğünü Büyük Nest kabul etti. O Boyar muhalefetle mücadele ve sonunda kendi şehir dışına sürüldü. Onun yerine güçlü bir merkezi prenslik iki porsiyon araya getirerek, Volyn Prens Roman Mstislavovich adlandırıldı.

Galiçya ve Volyn Derneği

Roman Mstislavovich - Bir önceki Galich prensler aksine - doğrudan soyundan Vladimira Monomaha oldu. Annesine göre, Polonyalı iktidar hanedanının bir akrabasıydı. Bir çocuk Krakow yetişmiş olması şaşırtıcı değildir.

Onun müttefiki - Vladimir Yaroslavich Roman ölümünden sonra bir araya kral tarafından kendisine verildi Polonya Ordusu ile, Galich geldi. Bu 1199 yılında oldu. Bu tarih, tek Galiçya-Volyn prenslik oluşturulması günü olarak kabul edilir. Batı Rusya Tarihi bu süre ortaçağ Slav politikasının ilginç bir iç içe olduğunu.

Roma Mstislavovich iki kez Kiev yakalanan, ancak onun prens alamadım ve ona bağlı poluvassalnoy buldular yerel inançlıinsanların tahtına koydu. Galiçya valinin büyük bir liyakat hem Batı hem Doğu Rusya etkiler Polovtsian karşı kampanyalar bir dizi organizasyondu. göçebe ile Mücadele, Roma gelen tüm yakınlarının yardımına başvurmuştur Rurik hanedanının. doğrulanmamış teori 1204 yılında, kendisine Konstantinopolis'in düşüşünden sonra İmparator Aleksios III Angelos sürgün kaçtı olmasıdır vardır.

babası Daniel miras Mücadele

Roman Mstislavovich bir av kazası sonrası 1205 yılında öldü. Oğlu Daniel sadece yeni doğmuş bir bebekti. Galiçya Boyarlar taht mahrum bu yararlandı. hayatı boyunca Daniel babasının miras dönmek hakkı için asi aristokrasi, Rus prenslerinin ve batı komşuları ile mücadele etti. Bu olayların her türlü dolu aydınlık bir dönem oldu. Bu Batı Rus ekonomik ve politik refah ulaştı Daniel Romanovich döneminde oldu.

Direk Güç prens asker sınıfı ve peacemaker cetvel desteklenen kentsel sakinleri oldu. barış ve refah yıllarda, Daniel girişimci tüccar ve becerikli sanatçılar çekmek için, yeni kaleler ve alışveriş merkezleri büyümesini sağladı. kuruluşundan ve Lviv Tepesi zaman.

Batı Rusya'da altın çağı

ergenliğe ulaşıldığında, 1215 yılında bir çocuk Volyn Prensi oldu. Bu miras ve ana mirası haline geldi. 1238 yılında nihayet Galich prenslik ve Kiev yakalanan birkaç ay döndü. Yeni güçlerin gelişmekte Moğol istilasını önlemiştir. Geri 1223 yılında Slav prens koalisyonunun kurulmasına genç Daniel Kalka Savaşı katıldı. Sonra Moğollar deneme baskını düzenledi Polovtsian bozkır. müttefik kuvvetleri yenerek, emekli, ama geri geç 30-ler geldi. İlk başta, Kuzey-Doğu Rusya harap oldu. Sonra Daniel'in miras dönüş geldi. Ancak, Moğollar belirgin ordusunu poistrepali sahip olması, o Oka ve Klyazma havuzuna böyle büyük yıkımı önlemek başardı.

Daniel Katolik ülkeleri ile ittifaklar içine girerek Moğol tehdidi ile karşı koymaya çalıştı. Ne zaman Galiçya Rus ve Batı Avrupa işbirliği ve birbirleri ile işlem gördü. yardım umuduyla, Daniel bile Papa kraliyet ünvanı kabul kabul etti ve 1254 yılında Rusya'nın kral oldu.

Onun gücü, güçlü Polonya ve Macaristan ile eşit oldu. Kuzey-Batı Rusya Haçlılar muzdarip bir süre ve Moğolların kuzey doğusunda anda, Daniel onların eşyalarını içinde barışı korumak başardı. O yavrularına büyük bir miras bırakarak 1264 yılında öldü.

düşüş ve bağımsızlık kaybı

Çocuklar ve Daniel'in torunları Batı'dan siyasi bağımsızlığını korumak koyamadık. Galich ve Volyn kara hanedan evlilikleri ile eski Rus knezliklerinde aldı ve Moğolların korunma bahanesiyle Polonya ve Litvanya arasında ikiye bölündü. bölgede kurulmuş Konstantinopolis Patriği doğrudan bağımlı olan 1303 kendi archdiocese, In.

batı komşuları konusunda Rusya ile mücadele Polonya ve Litvanya Galiçya-Volyn miras arasında bölünmüş zaman. Bu 1392 yılında oldu. Yakında, iki ülke bir birlik imzalanmış ve tek Rzeczpospolita oluştururlar. dönem "Batı Rusya" yavaş yavaş arkaik hale gelmiştir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.