SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Bağırsak villi: yapı, fonksiyon, kan temini ve özellikleri

insan vücudunun normal işleyişi için gıda alımı gerekir. temel yaşam maddeler ve bunların parçalanma ürünlerinin emilimi ince bağırsak içinde gerçekleştirilir. Bağırsak villi içine yerleştirilen ve bu işlevi yerine getirir. Onların anatomi, konumu, sitoloji ve ayrıca tartışılacaktır.

ince bağırsak ve fonksiyonlarının yapısı

İnsan anatomisi bölümde 3 tahsis - duodenum, jejunum ve ileum. İlk yaklaşık 30 cm uzunluğunda. İşte bağırsak epitel enzimler, safra ve pankreatik enzimlerin özel geliyor. Aynı bölümde emme işlemi başlar. Su ve bunların tuzları, amino asitler ve vitaminler, yağ asitleri, aktif villuslarda yardımı ile emilir.

jejunum ve ileum arasında hiçbir açık dış sınırları olan ve toplam uzunluğu 4.5-5.5 m'dir. Ama iç farklılıklar elbette mevcuttur. Boş bağırsak :

  • Bu daha büyük bir duvar kalınlığına sahiptir;
  • Bağırsak daha uzun ve daha küçük çaplı onu villi ve sayıları daha büyüktür;
  • o kanla daha iyi sağlanan olduğunu.

Yine de, duodenum ana işlevi - gıda sindirim. Sadece bağırsak lümeninde, bu süreç aynı zamanda duvar (parietal sindirim) yakın yanı sıra hücrelerin (hücre içi) içinde gerçekleştirilir.

mukozasında ikincisi uygulamak için özel taşıma sistemleri her madde için farklıdır vardır. İnce bağırsak ek bir özelliği emilir. Diğerinde - bu ana özelliğidir.

Yerleştirme villi ve onların anatomi

bağırsaktaki Bağırsak villi her üç bulunan ince bağırsak bölümleri ve onlara bir kadifemsi bir görünüm verir. villi, yaklaşık 1 mm ve çok yoğun bir yerleştirme her birinin uzunluğu. Bu mukoza çıkıntılar oluşturulur. İnce bağırsağın yüzey milimetre kare başına birinci ve ikinci kısımlar iliyak içinde, 22 ila 40 adet arasında olabilir - 30.

Dış bütün bağırsak villi epiteli ile kaplıdır. Her bir hücre, mikrovilluslar adlandırılan bir çok uzantıya sahiptir. Bunların miktarı önemli ölçüde yüzey epiteli arttırır epitel hücresinde, Ortalama. 4 th kadar yüksek olabilir, ve bağırsağın bir sonucu olarak, emme yüzeyi olabilir.

insan bağırsağında tüm bağırsak villusların eksenel villi ucu ve stromada yerleştirilmiş kılcal bir çok noktada kaynaklanan lenf kılcal damarlar vardır.

villi hücresel bir bileşim

Bu nasıl bağırsak villusların sorumlu hücrelerin belirli türde bulunmasıdır. Önce Ama her şey:

kolon epitel hücreleri, goblet ve ekzokrin endokrin hücreleri: Her tüy, nerede olursa olsun, üç hücre çeşitleri oluşan epitel tabakası ile astarlanmıştır.

enterositler

En sık villi hücre tipi epiteli karşılaşılır. kolon epitel hücre tiplerinin İkinci başlığı. Hücreler, prizmatik şekli. Bağırsak villusların bir ana işlevi onlar tarafından gerçekleştirilir. Enterositler yemek sırasında kullanılan maddeler gövdesi tarafından ihtiyaç duyulan kan ve lenf sistemlerine mide bağırsak hareket sağlar.

yüzeyde epitel hücrelerinde mikrovilluslar oluşturulmuş özel bir jant var. Mikrovilluslar 60 ile 90 adet 1 mikron 2 arasında değişmektedir. Her hücrenin 30-40 kat emme yüzeyini artırır. bölücü enzimler oluşturur Glikokaliks yüzey mikrovilluslar yer alır.

epitel hücrelerinin bir tür microfold veya sözde M-hücreleri ile hücrelerdir. Onların yeri - yüz lenf folikülleri grup ve bireysel hem. Bunlar daha basık şekil ve mikrovilluslar az sayıda ile ayırt edilir. Ama bu yüzey hücre makromolekül ve bağırsak lümeni yakalama kapasitesine sahip olan ile mikrokıvrımlardan kaplıdır.

Kadehi dış salgı ve endocrinocytes

Tek hücre sayısı, ileum duodenumdan artar. Bunlar tipik mukoza hücreleri bir mukozal yüzeye onun sırrını açığa sonra birikir ve vardır. Bu balçık membran sindirim sürecine dahil aynı anda gut boyunca yiyecek teşvik etmektedir.

hücrelerin hali içinde sekresyon birikimi derecesine bağlıdır, ve mukus oluşması bir Golgi aygıtının yerleştirilmesi oluşur. Boş kafes, tamamen azaltılmış çekirdekli sırrını ve dar vurgulayın.

Bu sentezlemek ve bir sindirim işlevi oynayanlar sadece biyolojik olarak aktif maddeler salgılar, aynı zamanda genel metabolizmasında önemli bir rol oynar endocrinocytes. Bu hücrelerin Birincil yerleşim - onikiparmak bağırsağı.

fonksiyonlar

yapısı, sindirim sürecinde bağırsak çıkıntı tarafından gerçekleştirilen hangi işlevi hemen netleşiyor itibaren yani sadece kısaca sayalım:

  1. karbonhidratlar, proteinler, amino asitler emilimi, ve aynı zamanda bunların bozunma ürünleri. Bunlar villuslarında kılcal içinden geçirilmiş ve karaciğerin portal sistemi içinde gerçekleştirilen kana edilir.
  2. Lipit emme, daha ziyade, kilomikron parçacıkları lipidlerden türetilen. Bunlar karaciğer atlayarak lenfatik lifler içine ve kan dolaşımına geçer.
  3. Bir başka bağırsak villus fonksiyonu - salgı, bağırsak gıda kolay tanıtımı için mukusu salgılar.
  4. Endokrin, villi hücrelerin bazı histamin ve serotonin, sekretin ve diğer birçok hormon ve Bava üretmek için.

Şarkı embriyo ve rejenerasyon yaralanma sonrası

o insan vücudunda ve hangi hücrelerin serilir zaman hangi hücredir ve bağırsak villi, anladık nasıl ama? Bize bu soruyu inceleyelim.

kıvrımlar, villi, kriptler - ikinci ay veya üçüncü intrauterin insan gelişiminin başlangıcında sonunda bağırsak ince bağırsak endoderminden ve fonksiyonel bileşenlerden ortaya çıkmaya başlıyor.

Başlangıçta, epitel hücreleri ayrılır üçüncü ayın sonuna kadar, sıkı bir farklılaşma yoktur. epitel hücreleri ile kaplıdır mikrovillus, üzerinde Glikokaliksin, bebeğin dördüncü ayında serilir.

kas ve bağırsak bağ dokusu - Beşinci haftada, düzgün gebelik sırasında, bağırsak seröz sekmesini ve sekizinci var. Tüm kabukları mezoderm (visseral yaprak) ve bağ dokusu mezenşimden koyulur.

Sindirim sistemi hücreleri ve cenin gelişimi sırasında koydu dokuların, ama zamanla her görevlerini yerine getirebilmeleri için de, bağırsak villi zarar görür. alanların geri kazanımı nerede hücreleri nasıl öldü geliyor? yakın bulunan sağlıklı hücrelerin mitoz bölünme ile. Onlar sadece ölü meslektaşlarının gerçekleşecek ve vazifesini yapmaya başlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.