SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Elektrik çarpması türleri, ilk yardım, sonuçları

İstatistikler elektrik şoku yaygın evde ve işyerinde bulunduğunu göstermektedir. Nasıl kendinizi korumak için ve mevcut maruz kalma durumunda ne yapmalı?

bir elektrik kazası nedir?

Elektrik çarpması vakaları nadir olmakla birlikte, aynı zamanda, onlar en tehlikeli yaralanmalar arasındadır. Bu tür bir lezyon olarak muhtemelen öldürücü - istatistik ortalamada bu yaralanmaların 10% 'unda görülür göstermektedir. Bu fenomen elektrik akımının vücutta etkilerinden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak risk grubu elektrikçi ilgili mesleklerin temsilcileri yer alıyor, ancak göz ardı edilemez kazaları yanlışlıkla evde şimdiki işlemine ya da elektrik telleri hatların sitelerinde çarpıştı insanlar arasında. Genellikle, bu tür lezyonların nedeni güvenlik düzenlemelerine uymak teknik sorunlar ya da başarısızlık vardır.

elektrik çarpması türleri,

organizma ve değişebilir derecesi ile karakter etkisi. Sınıflandırma yenmek elektrik akımı bu özelliklere dayalı.

Flaş-yanık

En oluşan lezyonlar arasında elektrik akımı kavrulma. Böyle yaralanma için çeşitli seçenekler belirleyin. bir elektrik akımı kaynağı ile temas halinde gövde geçtiğinde Öncelikle bu iletişim şeklini belirtmek gerekir. Ayrıca akım vücuda kendisi doğrudan geçmez ki yay yetmezliği, yayarlar. elektrik arkı ile ilişkili Patolojik etkileri. durumunda belirgin bir kombinasyon formları, bir kayıp karışık olarak adlandırılır, yukarıda tarif edildiği.

Elektrooftalmiya

Ark sonuçları sadece yanık değil, aynı zamanda (UV ışınlarının bir kaynak) gözleri ışınlanmış. Böyle maruziyet sonucunda uzun zaman alabilir tedavi olan konjunktiva, bir iltihap vardır. Böyle bir fenomen önlemek için, onun kaynaklarıyla elektrik şoku ve uyum karşı özel bir korumaya gerek.

metallization

deri lezyonlarının türleri arasında bir elektrik akımı tarafından erimiş metal partiküllerinin penetrasyon nedeniyle meydana klinik özellikleri deri kaplama, tahsis edilir. Bunlar açık alanların epitelyum yüzeyi katmanlarına nüfuz boyutu küçüktür. Patoloji ölümcül değildir. Klinik belirtiler yakında cilt fizyolojik bir renk alır, boşa çıkacaktır ve ağrı durdu.

elektrik işaretleri

termal ve kimyasal etki belirli karakterlerin oluşmasına yol açar. Onlar griden sarıya keskin hatlarını ve renk var. işaretleri şekli oval ya da yuvarlak olabilir, hem de doğru ve noktalar hatırlatabilir. Bu alanda deri nekrozu meydana gelmesi ile karakterize edilir. O, yüzey tabakalarındaki nekroza sertleşmiş olur. Nedeniyle hiçbir şikayetleri arasında travma sonrası dönem ağrı hücre ölümüne. rejenerasyon işlemi nedeniyle bir süre, deri, doğal bir renk ve elastikiyet alır sonra lezyonlardır. Bu yaralanma çok yaygındır ve genellikle ölümcül değildir.

mekanik hasar

Onlar akıma uzun süre maruz kalmayla ortaya çıkar. kas zorlanma nedeniyle süreksizlikler kas ve bağların ile karakterize Mekanik hasarı,. Buna ek olarak, ayrıca, nörovasküler demeti ve bu kırıklar ve tam çıkıklar mümkün ciddi yaralanmalara hasar. bir kliniğe elektrik çarpması ile daha ciddi ve yüksek nitelikli yardım. Gecikmiş yardım veya çok uzun süre maruz kalma durumunda ölüme yol açabilir.

Kural olarak, bu tür tek başına meydana gelmez ama birleştirilir. Bu faktör zor ilkyardım ve daha fazla tedavi sağlanmasını mümkün kılar.

Ne elektrik çarpması riski derecesini belirler?

Bu oran sadece gücü, süresi ve akım niteliği değil, aynı zamanda vücudun direnci üzerinde değil bağlıdır. deri bir kemik düşük tersine karaciğer ve dalakta direnci yüksek indeksi, var. yorulma direncini azaltın ve katkı vücudun tükenmesi, böylece bu durumlarda büyük olasılıkla ölümcüldür. aynı ıslak deri ve ıslak giysi katkıda bulunur. Onlar bir yalıtkan olarak hareket edecek şekilde, giyim ve deri ayakkabı, ipek, yün ve kauçuk yardımcı olacaktır zararlı etkilerinden vücudu korumak. Bu faktörler elektrik çarpması riskini etkiler.

etkileri

Elektrik akımı birden hasara yol açar. Her şeyden önce, bu yolla fiziksel aktivite ve hassasiyetini bozar sinir sistemi üzerinde etki eder. Buna ek olarak, orada patolojik refleksler. Örneğin, konvülsiyon ifade bilinç kaybı nedeniyle, solunum durması için ölüme neden olabilir. mağdurun kurtarılması sonra bazen merkezi sinir sisteminin derin lezyonlar gözlenir. Bu ilan için elektrik çarpması ana türü.

Geçerli kasılmasının bozulmasına ve fibrilasyona neden yol açar olarak kalp üzerindeki etkileri de ölüme yol açabilir. Kardiyomiyositler kayıp pompalama fonksiyonu sonuçlanan bir koordinasyonsuz çalışmaya başlıyor ve doku kana oksijen gerekli miktarda almaz. Bu hipoksi gelişmesine yol açar. Başka ciddi bir komplikasyon - damar yırtıkları, kan kaybından ölüme yol açabilir.

Kas kasılması çoğunlukla mümkündür omurganın kırığı ve dolayısıyla, omurilik, böylesi bir gücün ulaşır. duyular dokunma hassasiyeti, kulak çınlaması, işitme kaybı, kulak zarı ve orta kulak elemanlarının lezyonlar bozukluk vardı itibaren.

Komplikasyonlar hep hemen görünmez. Hatta kısaca kendisi gelecekte hissettirebilir elektrik kaza maruz kalmaktadır. Uzun dönem sonuçları - aritmi, tıkayıcı hastalığı, ateroskleroz. sinir sisteminden nevrit, otonom bozuklukları ve ensefalopati oluşabilir. Buna ek olarak, kontraktürü olabilir. Bu elektrik çarpmasına karşı koruma neden en önemli araçtır.

nedenleri

ana etyolojik faktör - Geçerli eylem. Ek şartları gövde ve herhangi bir koruma varlığında ya da yokluğunda durumu vardır. kablo ile çalışırken elektrik şok, genellikle, uygun olmayan kullanım veya koruma eksikliği meydana gelir. Risk grubu akımla çalışması ile ilgili meslekleri kapsamaktadır. Ancak, elektrik kazası herkesin başına gelebilir. Evde nadir lezyon değil, ama çoğunlukla olumlu sonunda. Bundan başka, bu gibi lezyonlardan arasında sık sık bölüm ile temas çıplak tel. Bakım ve güvenlik önlemleri hakkında bilgi tür olaylara karşı koruyacaktır.

elektrikle klinik belirtileri

Belirtiler lezyonların türüne bağlıdır ve bunların alanı yaralanma tarif edildiği gibi bir belirtileri kombinasyonuna dayanmaktadır. Ayrıca, klinik şiddetine bağlıdır. Bu solunum ki en tehlikeli fonksiyonel anormallikler, sinir ve kalp-damar sistemleri unutulmamalıdır. Kurban şiddetli ağrılar yaşanıyor. Yüz karakteristik ifade üzgün görünür ve cilt soluk hale gelir. Geçerli kas kasılması işlem gerçekleşinceye altında, süresi kendi bütünlüğünün korunmasına bağlıdır. Bütün bu bilinç kaybına neden ve daha şiddetli vakalarda olabilir - ölüm. Bir devlet elektrik çarpmasına karşı korumak için yardımcı olacaktır tür oluşumunu engeller.

vücut üzerinde akım etkisi

akımının etkisi altında organizmada meydana gelen değişiklikler, etkisi çok yönlülüğünü ilgili. Bu nedeniyle doku direncine termal enerji içine elektrik enerjisi dönüştürülmesiyle, bir ısıtma etkisi vardır. Bu yanık ve işaretlerin oluşumu nedeniyle. kaçınılmaz doku yıkımına yol açacak şekilde Termal etkisi olumsuz, vücudu etkiler.

Elektrokimyasal etki özellikle dolaşım sistemini etkiler. Bu birçok moleküllerin sorumlu değişikliği, hem de yapıştırıcılar, kan hücreleri, kan kalınlaşması ve kan pıhtılarının oluşmasını teşvik yol açar.

Biyolojik etki organları ve sistemleri ihlal ile ilişkili - kas dokusu, solunum sistemi, sinir hücreleri üzerindeki etkisi.

Kurbanın durumuna akım etkilerinin Çoklu etkisi ölüm riskini artıran, kötüleşir. elektrik çarpması birleştirilmiş etkenler, farklı sonuçlara yol açabilir. vücut üzerinde bile eylem 220 volt geri dönüşümsüz hasara neden olur.

ilk yardım

Elektrik çarpması Her türlü hızlı acil veya olası ölüm gerektirir. Her şeyden önce, sen, yani kurban geçerli etkisini durdurmak zincirinden kapatmanız gerekir. Bu amaçla, kurtarıcı mutlaka kaynağından kurbanı sürüklemek için ancak o zaman yalıtkan malzeme ile kendilerini korumak ve olmalıdır. Sonra ambulans çağırın ve ilk yardım başlamak gerekir. Bu faaliyetler uzmanlar gelmeden önce yürütülmektedir. Geçerli maruz Kişi, soğuk duramaz, bu yüzden sıcak ve kuru yüzeye taşınması gerekiyor. solunum ve kan dolaşımını - İlk yardım yaşamsal fonksiyonlarını geri amaçlamaktadır. Bu kardiyopulmoner resüsitasyon gerektirir. Her kişi kendisine eğitimli veya en ufak temsil hakkına sahip olması gerekir. katı bir yüzey üzerinde taşınan canlandırma. Cankurtaran suni teneffüs ve kalp masajı birleştirir. oranı uymak zorundadır - 2 nefes ve 30 presler. Kurtuluş kan akımı restorasyon öncelik beri, masaj ile başlar. (Sternum alt kısmında basınç bilek alanı altında) birbirlerine atma Bu faaliyet, düz kollar, avuç içi. tavsiye edilen frekans - dakikada 100 vuruş (göğüs kafesi 5 cm yerinden olmalıdır). ağız boşluğuna sonra salgılarından saflaştırılmış ve yapay solunum yaparlar. Bu kurtarıcımı korumak için bir mendil ile manipülasyon için önerilir. 2 nefes 15 musluklar - Canlandırma iki kurtarma ekipleri, gözlenen oranı olabilir. Bir kişinin bir nefes, göğüs ikinci kontra-touch gerçekleştirdiğinde. mağdurun inspiratuar göğüs uygulanması zorunlu kaldırılmalıdır - bu prosedürün doğruluğu hakkında diyor.

tedavi

Elektrik çarpması erken resüsitasyon ve sonraki tedaviyi gerektirir. Terapi bir hastanede yapılır. Kurban iyi hissediyor, ama hasar minör olsa bile, bu komplikasyonları önlemek için proaktif izlenmesi gerekir.

Tedavi zararlı etki akımı ile ilişkili diğer rahatsızlıkların erken cilt lezyonlarının iyileşme yanı sıra eliminasyon odaklanmıştır. onlar tedavi edilene kadar gözlem hastanede yaptı.

önleme

güvenlik yönetmeliklerine uyulmasını yardımcı olmak için elektrik çarpması her türlü engelle. arızalı elektrikli aletler kullanmayın. Bu tutma akımını artıracak Belge bununla birlikte ıslak ellerle dokunmak kontrendikedir. elektrik kabloları ile çalışma ve elektrik çarpmasına karşı koruma kullanılmasını gerektirir. Bunlar izolasyon paspaslar, eldiven, özel astar. Araçlar kolu yalıtımlı olmalı. Ayrıca önlenmesi için bu tür yaralanma olasılığı kamuoyuna bildirilmelidir. Bu medyayı bilgilendirmek, hem de öğrencilerle görüşmeler özel bir rol oynar. Bu elektrik çarpması riskini azaltacaktır.

Elektrik çarpması çok tehlikelidir ve sonuç birçok faktöre bağlıdır. Mevcut parametreler (voltaj, süre), aynı zamanda vücudun savunma sadece etkilenir. Örneğin, AC 220 volt, maruz kalma koşullarına bağlı olarak ölümcül olmayan yaralanma ve ölüme yol açabilir. Güvenlik önlemlerine riayet etmek önemlidir - bu tür yaralanmaları önlemek olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.