FormasyonOrta öğretim ve okullar

Alexander Nevsky Köprüsü - en uzun köprü

St Petersburg gezileri sırasında, rehberler genellikle hangi salıncak köprüsünün en uzun olduğu sorusunu duyuyorlar mı? Ve Alexander Nevsky'nin köprüsünün avuç içi ağacını tuttuğunu öğrenirler. Uzunluğu (kıyıda yer alan binalar olmaksızın) 629 metre, rampalar var - neredeyse bir kilometre (905,7 m). Binanın genişliği otuz beş metre. Unicum, 1965'te inşa edildi, ancak onun yüzyılın eşiğindeydi: Neval Nehri boyunca Zalessky ve Nevsky Beklentileri arasındaki aralıktaki inşaat, aynı zamanda uzak bir devrimci çağın kentinin genel planı (1917) tarafından öngörülüyordu.

Rekabetçi bir temelde

Şehrin sağ kıyısını merkezle bağlayan Alexander Nevsky Köprüsü St. Petersburg'un ana caddesini tamamlar. Burada, eski Peter'ı sona erdirdiği ve 1960'lı yılların tipik binaları olan "stalinkalar" ın (1930-1950 döneminde inşa edilen evler) bulunduğu yere, günlük yolcuları ve yayaları Malaya Okhta'nın tarihi bölgesine kadar eşlik ettiğine inanılıyor.

Demirden ve betondan doğrudan ve kısa yol, okhtintsev'i (ve geniş çevrenin nüfusunu) niteliksel olarak yeni bir varlık düzlüğüne götürdü. Artılar, hattın Nevsky'yi geçtiği gerçeğine atfedilebilir, sonunda, M. Ohta ve Vasilievsky Adası "yakından".

İskender Nevsky Meydanı'nın yakınında bulunan köprünün yapımı ve daha sonraki varlığı, karmaşık, bazen dramatik anlarla doludur.

1960'da Leningrad Şehri Yürütme Komitesi, Peter'in ana su arterindeki üst geçit için en iyi plan için bir yarışma ilan etti. O zamanlar olağandışı olan olay, kapalı bir nitelikteydi (planlanan ekonomi zamanlarında görülmemiş bir durumdu). Köprü tasarımında yer alan Leningrad ve Moskova örgütleri, teknik ve dekoratif projeler yaratma yarışmasına katıldı.

Fikir geçitlerinde, SSCB ASAA Konut ve İnşaat Mühendisliği Enstitüsü "Lenproekt" Leningrad Şubesi (İnşaat ve Mimarlık Akademisi Enstitüsü) katılma hakkına sahiptir.

Tüm ayrıntıları düşünün

Birçok stresli gün ve uykusuz gece yaşadıktan sonra uzmanlar, dünyaya, Alexander Nevsky'nin köprüsünü nasıl gördüklerini gösterdi. Sıkı bir jüri, herhangi bir projenin gerekli şartları yerine getirmediğini dikkate alarak ana ödülü vermeme kararı aldı. İkinci ödül, Lengiprotransmost Enstitüsü tarafından geliştirilen varyantın ödülüne layık görüldü. Toplam kitle içinde, SSCB ASAA'nın Leningrad şubesinin planı da seçildi, ancak akademisyenler "icra için" sinyali almadılar.

Proje atamaları ve çalışma çizimleri Lengiprotransmost tarafından gerçekleştirildi. Çok sayıda plana göre köprüler, tüneller, yollar çok katmanlı bir kompleks kurmak gerekiyordu, gelecekteki trafik akışlarını açık bir şekilde ortaya koydu. Neva'nın sağ ve sol kıyılarında ayrışma dikkatle düşünülmüştür.

Yazarlar, köprü rampaları içindeki çalışma alanlarını zorladı: park arabaları 230 araba için planlandı. Ancak bu Alexander Nevsky Köprüsü'nü etkilemez. Kablolama! İşte göz ve hayal gücü için bir şok. Feribot tekne nehri güzelliği Dvokryly dev kuşun kanat kanatları andırıyor. Bununla birlikte, bütün bu insanlar daha sonra gördüklerini ve daha sonra hazırlıklı olduklarını, sanatçılar bina yapmaya başladığını söyledi.

Bildiğiniz gibi, dünyada hiçbir uyum yok

Ve burada, İsviçreli Nevsky'nin köprüünün yedi yayında Neva'nın üzerine yükseldiği 1965'in dönüm noktasına geldi. Simetri ekseni , farklı bölümün merkezidir (uzunluğu 50 metre idi). Planlandığı gibi, sabit bir dönme eksenine sahip gemiler için "geçit" tam olarak nehrin ortasında bulundu. Yaygınlık yayılımının diğerlerinden daha büyük desteklere dayandığı aşikardı.

Birçoğu, köprünün muazzam "salınan" bölümünün yapının uyumlu algısını engellediğini düşünüyordu. Ana bileşenler - boyutları, renkleri, malzemesi, sabit genişliklerde sürekli yükseklikteki betonarme takviyeli kirişlerle örtülü benzer elemanlara karşı gelir. Ancak uyum iyidir, ancak güvenilirlik daha iyidir.

Köprü çiti, teleskobik direkler (aynı zamanda tramvay ve troleybüs elektrikli lokomotifler), bağlantı ağının destekleyici ve sabitleme cihazlarını sağlamlaştırma yapıları , tüm bu unsurlar sıkı, modern bir tarzda saklanır ve şu anda tarihi "geçiş" in yüzünü mükemmel şekilde tamamlar.

Ve bugün bazı insanlar inşaatın görkemli olduğunu düşünürken, bazıları yoğun saatler boyunca trafik sıkışması dışında, diğerlerinde özel hiçbir şey bulamıyor. Alexander Nevsky'nin köprüsündeki sapma, modern trafik akışlarıyla başa çıkamıyor mu?

Üstte sürüş - köprü "vurgulamak" (eşit mesafede binalar kategorisi). Yapının büyük bölümlerinin yapımının orantılılığına (ana kirişler, sütunlar) uygun olarak tasarlanmış oldukça zarif görünüyorsun. 15 Mayıs 1965'te güç için test edildi (köprüden geçen bir tank sütunu).

Zamanına göre test edildi

Şehrin koruyucusunun adını alan köprünün açılması vesilesiyle kutlama - Rus komutanı Alexander Nevsky, 5 Kasım'da yapıldı. İnşaat devam ederken, nesne Staro-Nevsky olarak adlandırıldı. Kullanılan yeni teknolojiler arasında, 35 metrelik derinlikte gömülü destekler için betonarme kabuklar, havanın sıcaklığına bağlı olarak geriliminin V şekilli yayılma yapılarının cihazları ve yapıları tarafından kontrol edildiği kabloların kullanımı (ayakta duran halat kabloları) var.

Fakat ileri teknolojiler mutlak kaliteyi garanti etmez. O zaman dağıtılan, bitüm adı verilen cam yünü ile çözülen su yalıtımı; Silah yağı ile işlenmiş çocuklar paslanmış; Kablolar patlamaya başladı (iki yıl içinde 56 parça yırtıldı).

1987'de, yayılma körfezine karşı bir karşı ağırlık nehre çöktü (17 ton ağırlığında!). Köprü onarım için kapatıldı. Geçici feribot geçişi çalışmalarını organize etti . Yakında ana hareket devam etti, ancak Pyrralı bir zaferdi. Köprünün bütünlüğünü tehdit eden kusurlar ortadan kaldırılmamıştır.

Yeni bin yılda (2000-2002), arızaları gidermek, aşınmış yapısal unsurları ortadan kaldırmak, köprünün performansını artırmak için eski haline getirmek ve yenilemek için büyük ölçekli çalışmalar gerçekleştirildi. Restore edilmiş yayılma aralığı, geçidin durağan parçaları, yapının yanındaki setin duvarları, su geçirmezlik ve çelikten on iki kilometrelik halat ile değiştirildi.

2003 yılından bu yana "kayıt tutucu uzunluğu" sanatsal aydınlatma ile süslenmiştir. Yarım bin lamba, aynalı ayakları ve reflektörleri (arama ışıkları) içerir. Böyle büyülü aydınlatmayla, Alexander Nevsky Köprüsü'nün boşanması gerçeküstü bir komplodur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.