Spor ve SağlıkEkipman

Av tabancası TOZ-34: açıklama, fotoğraf

TOZ-34 - Bir av tüfeği, hem Sovyet ve modern Rus avcılar cephanelik yerini aldı. Bunlar seri üretim silahlar ile eşit derecede popüler olan tüfekler de gençlik-27. Ve onları avcılar için böyle aşk kuşaktan kuşağa geçer.

Ne tür bir silah?

TOZ-34 çift namlulu av tüfeği olduğunu. Bu alçak duran gövdeleri ışık tipine karşılık gelir. profesyonel ve amatör avcılık için tasarlanan silahlar. Silahın ilk örneği 1964 yılında serbest bırakıldı. Bütün bu süre zarfında, çok popüler hale gelmiştir.

Sandıklar TOZ-34 hammerless av silahlar. 12, 16, 20 ve 28 gauge mevcuttur. Bu düz ve hafif ile karakterize edilir seri bokflinta, yerli üretimin ilk model. Silah kendisine ait modern bir katı formları, beceriklilik, iyi bir denge ve isabet yüksek doğruluk oranı vardır.

Av tüfekleri TOZ-34, kalibre 12 ve 28, sıradan bir performans, hem de hatıra, parça halinde, sadece üretilir. İkincisi avcılar için harika bir hediye vardır. Sınırlı serisi mevcut mayo TOZ-34 20-inci ve 32 kalibrelik. Bu nedenle, onları çok daha az olabilir karşılamak için. Küçük kalibreli tüfek 12. olduğu gibi yastıkları var. Bu ağır silahlar, ama aynı zamanda onu daha güvenilir hale getirir.

tanım

Sandıklar dikey düzlemde bulunan tabanca, sökulmemektedır. Standart boğma vardır. Alt kovan - üst poluchok - jikleyi. pasaportlarına standartlar var olsa da, aslında, onlar belirtilenlerden farklı olabilir.

İç tetikler ve iki kapağa sahip ayrı bir taban tetik mekanizması bulunur. özel vidalarla sabitlenmiş iki parçadan oluşan Ayna neotemny. gövdeleri açıldığında çekiç üretilen tetikte. Kazara tetiklenmesini engellemek amacıyla, interceptors ve diğer otomatik olmayan sigortaları sağlar. silahlar alınan verilerde Kartuş vakası değil otomatik ve ortak bir ejektör kullanılarak yapmak. Bunun bir istisnası, bir fırlatma mekanizması vardır TOZ-34E, bir.

ateş için kullanılır avcılık kartuşları bir kol 70 mm uzunluğa sahip. namlu deliği 18.5 mm, 0.2 mm 'lik bir tolerans bir çapa sahiptir.

bileziğin bir tabanca şeklinde olan Butt, huş ağacı, kayın ya da ceviz yapılır.

gelişim tarihçesi

Tüfek TOZ-34 1964 yılında Sovyet tasarımcı Korovyakovym N. I. tarafından icat edilmiştir. Onunla birlikte çalışanlar geliştirilmesinde tüm katılımcılar S. I. Mosina adını ödülü verildi yepyeni bir silah modellerinin onun buluşu için Tula Armory Ochnev V. P., Ferapontov SS, Paramonov V. A. katıldı. Ve 1965 yılında Leipzig Fuarı buluş bir diploma ve ödüllendirildi altın madalya orijinal tasarımı için.

Bu Korovyakov sadece tüfeği av değil, geliştirme yapan dikkati çekiyor. Ayrıca, teknoloji "promyslovka" TOZ-39 buluşudur. Ancak, bu silah akışına koymak asla, model üretim koymak değildi.

Genel olarak, tasarımcı sadece parlak ve çeşitlendirilmiş oldu. O, ne yazık ki nedeniyle 90'lı devrime olmaya yazgılı değildi plan ve gelişmelerin, bir sürü vardı. Ama TOZ-34 diğer silahlar arasında kargaşaya neden oldu. Belki bazı parçaları pratik olarak benzersiz. diğer birimler standart olmakla birlikte, diğer mekanizmalara bağlı olmadığı şekilde yerleştirin.

Takip TOZ-34

Tesiste üretimin birkaç yıl sonra bir tüfek 34-ka birçok dezavantajları vardır sonucuna vardı ve bu kesinleşmiş olması gerekir. asistan Popikovym yerine eski model geliştirme ile Korovyakov yeni TOZ-84 geliştirdi. Ancak, yeni 84-ka üretime gitmedi. Korovyakov gitmiş ve yeni bir Popikov TOZ-91 geliştirdi. Rougier da iyileştirmeler gerekli, ancak tasarımcı çalışmalar askıya alınmıştı. Kalan personeli daha sonra TOZ-200, yeni bir model TOZ-120 geldi. Ama seri üretime gitmedi. Sonuç olarak, biz 120-ke durdu.

1968 yılında çıkartma mekanizması ile geliştirilmiş TOZ-34E üretimine başladı. Seri üretim 1969 yılında başladı.

operasyonda TOZ-34

avcı göre, en iyi mücadele tabancası Iz-27 ile karşılaştırıldığında farklıdır düşündü. Ne pratikte teyit edilir. Büyük olasılıkla, bunun nedeni - Güçlü bobinleri, mükemmel ergonomi ve konvansiyonel silahlar, Tula gövdeleri taşıma.

Çekim yaparken lastik geri tepme pedi dümdüz oldukça güçlü geri tepmesini hissediyor. Kış aylarında, tabii ki, bu dezavantajı hafifletilir zaman sıcak giysiler içinde avcı. Bu silahı çalıştırırken iyi bir denge ve kullanımı vardır.

yeni basılmış sahipleri TOZ-34 için temel sorun - demonte ve silah montaj. sürecin Uygunsuz davranış genellikle köşelerinden önkol yastıkları çizikler yol açar. Pasaport doğru ve açık bir şekilde silah montaj / sökme için talimatlar belirtilen olsa da, birçok katılamaz veya sandıklar viraj kolu çekiç kaldırılmasına. Bazen süreç bir kişiye yaralanmaya neden olabilir. Yani montaj bloğunun gövde üzerinde bulunan çıkarıcı ve kilit mekanizmasını geri alma hakkını saklı itmek gerektiğini hatırlamak emin olmalıdır.

Genelde, bir av tüfeği TOZ-34 olumlu yorum. Ne sahibi, satın memnun değildi.

özellikle silah

İlk modeller karmaşık silah sökme vardır. Sandıklar kutusundan ayırmak çok zordu. Gelecekte, tasarımcılar dikkate bu dezavantajı aldı ve "M" işareti ile yeni bir model geliştirdi.

TOZ-34 av farklı türleri için kullanılabilir. Silah 100 metre mesafe ile bir yaban domuzu vuruldu iddialar da var. buna karar vermek zordur, doğrudur.

Bu öncesinde, alıcının kesme boşlukları işlemi sırasında ortaya çıkan ortadan sağlayan bir levha bulunmaktadır.

modifikasyonlar

Av tüfeği TOZ-34 çeşitli değişiklikler vardır. maliyetlerin ana türleri arasında aşağıdaki gibidir:

  1. TOZ-34R. Bir lastik dipçik tabanı ve aspiratör ile.
  2. TOZ-34E. ejektör mekanizması ile.
  3. TOZ-34ER. Bir lastik dipçik tabanı ve ejektör ile.
  4. TOZ-34SH. Av tüfeği parça üretimi. krom metal üretimi için benzersiz bir desen ile birlikte kullanılır.

Silah normal ve hatıra yürütme hem de imal edilmiştir. İkinci seçenek genellikle bir hediye olarak kullanılmaktadır. Bu silahlar, dış yüzey veya basıldığı oyulmuş olabilir.

ve özetlemek

Yani sonunda silahlar hakkında söylenecek nedir? Kuşkusuz, bir av tüfeği TOZ-34 benzersiz bir iç buluşun bir türüdür. Başlıca avantajları: hafiflik, mükemmel denge, beceriklilik, kilit gücü, mükemmel mücadele, ve atış mermi. Ve dış silahın tipi çekiciliği ile karakterizedir. Çekime zor büyük bir çalışma kaynağı vardır. Bu özellikle doğrudur amatör olduğunu.

TOZ-34 zayıf noktası Zemberekteki ve onların sık dökümleri. Standart bu yedek parçalar vardır nedeni budur. Silah montaj yetkili fabrika işçisi meşgul Genel olarak, silah mükemmel da torunlarını sadece sahibine değil, ancak hizmet.

küçük kalibreli mayo pratikte artık şimdi ilgilidir. Bunları kullanmak için hiçbir mantıklı. İstisna - Herhangi bir vahşi nerede barut ve atış açığı. Yani küçük kalibreli tüfeğin başka avantajı - yüksek güvenilirlik ve dayanıklılık olduğunu.

Av tüfekleri neredeyse hiç şikayetleri, yüksek kalitede Sovyet dönemini bırakın. Modern silahların ancak pek iyi bir montaj farklıdır, ve bunu uzun ve güvenilir hizmet verecek.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.