BilgisayarlarEmniyet

Antivirüs nedir? Temel kavramlar

Antivirüsler uzun süredir bilinmektedir. Bu programlar hakkında, kesinlikle tüm insanlar duymuş, hatta bilgisayar teknolojisinden uzaktı. İlke olarak, genel terimlerle konuşursak, tüm bilgisayar sisteminin güvenliğini ve verilerin güvenliğini anlamak için antivirüs anahtardır.

Bir antivirüs nedir? Genel kavramlar

Antivirüs yazılımının ne olduğu hakkında konuşursak, kabaca konuşmak gerekirse, bu, sistemi ve bilgileri kötü niyetli programlardan korumak, virüs aramak ve tanımlamak, virüs bulaşmış sistem bileşenlerini virüs bulaştırmak veya tedavi etmek için tasarlanmış bir takım veya bir dizi yazılım aracıdır. Dosyalar veya yüklü uygulamalar.

Dolayısıyla, bir virüsten koruma yazılımının, bir bilgisayar sisteminin Internet'ten, e-postayla veya çıkarılabilir medyayla nüfuz edebilecek dış tehditlere karşı karmaşık bir şekilde korunması için bir yazılım olduğunu söyleyebiliriz.

Antivirüslerin sınıflandırılması

Sınıflandırma ile ilgili olarak, antivirüsler şartlı olarak, analiz edilmek istenen işletim sistemlerinden bahsetmek yerine, amaçlanan kullanım ve teknolojilere ayrılabilir.

Amacıyla, bir antivirüs, kötü niyetli kodları ve uygulamaları analiz etmek, tespit etmek veya kaldırmak için bir program veya yalnızca yukarıdaki işlemleri yapmanın yanı sıra World Wide Web üzerinde çalışma, e-posta alma ve gönderme konusunda kapsamlı koruma sağlayan birleşik bir yazılım paketi , Casus yazılımlara karşı koruma, kullanıcının bile bilmediği durumlarda bilgileri arka planda çalma yeteneği vs. (Bunlar antivirusların sözde sürümleri).

En basit örnek, Eset NOD32 ve Eset Smart Security gibi iki yazılım ürünüdür .

İkinci paket daha fazla özelliğe sahiptir ve yalnızca sistemdeki virüslerin varlığını belirleyebilir , silebilir ve diğer dosyaları işleme alamaz. Burada, bilgisayar sistemini ve verileri İnternet'e sabit bir bağlantı ile korumak için bile yeterince güçlü işlevsellik var ve hatta program "kurtarma için yedek kopyalar oluşturabilen, proaktif" bir işleve sahip ve verileri şifreleyebiliyor ve çok daha fazlasını içeriyor.

Bu tür yazılımların sınıflandırılmasında önemli bir yer analiz yöntemleri tarafından işgal edilmektedir. Bunlar imza ve olasılık ayrılmıştır.

İmza analizi

İmza yöntemi, anti-virüs programının şüpheli dosyaların yapısını imza veritabanında saklananlarla karşılaştırdığına dayanır. Bu nedenle, bir virüsten koruma yazılımının, sürekli olarak güncellenmesini gerektiren bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Zaten açıkça görüldüğü gibi, böyle bir metodoloji yüzde 100 güvenlik garantisi vermez çünkü program yalnızca bilinen virüsü belirleyebilir. Bu tip en basit programlar arasında Avast, ücretsiz bir antivirüs var.

Olasılık analizi

Bu türün analizi için ise sezgisel, davranışsal ve karşılaştırmalı sağlama toplamlarına bölünür.

Kısacası, sezgisel analiz anlamında bir antivirüs, bilinen virüsleri temel alan dosyaların yapısını karşılaştırmanın yanı sıra, çalışmalarında kullandığı algoritmaları belirlemenin bir yoludur.

Davranışsal analiz, belirli eylemlerin olasılığını ima eder. Çoğunlukla, bu, yürütülebilir makrolar, komut dosyaları veya uygulamalar için geçerlidir. Diğer bir deyişle, bu teknik şüpheli bir dosya veya uygulama tarafından hangi eylemin yapılabileceğini önceden tahmin edebiliyor.

Sağlama karşılaştırması, dosya sağlama toplamlarının önbelleğe yazıldığı ve ardından sonraki değerlerle karşılaştırıldığı bir yöntemdir. Bir tehdidin varlığı ile ilgili sonuç, sistem nesnelerinin aynı anda veya kütle modifikasyonuna dayanarak yapılabilir.

Daha önce de bilindiği gibi, hemen hemen tüm yöntemlerde virüs varlığının çok koşullu bir tanımı vardır. Örneğin, "Avast" bazı makro komutların yürütülme tehdidini alabilen bir virüsten koruma yazılımı olmakla birlikte aslında bir virüs veya kötü amaçlı kod değildir. Bir tehdidin olasılığını değerlendiren her yöntemde artı ve eksiler vardır. Ancak bir yazılım ürünündeki kombinasyonu, toplu analiz temelinde virüsleri, kötü amaçlı kodları veya casus yazılımları saptamanıza olanak tanıyan daha somut sonuçlar verir.

En ünlü antivirüsler

Anti-virüs yazılımı gelince, şu anda bilgisayar teknolojisi dünyasında oldukça basit uygulamalar ve çok fonksiyonlu kompleksler var. Belki de en ünlü yazılım paketi, şu anda diğer tüm ürünlere kıyasla en büyük kabiliyete sahip "Kaspersky Anti-Virus" olarak adlandırılabilir.

Doğru, bu paket, sistem performansı açısından oldukça güçlü olacak şekilde tasarlandı, çünkü aktif modda böyle bir yük oluşturuyor, düşük güçlü bilgisayarların ve dizüstü bilgisayarların çalışması sürecinde "boğmak" yeterli. Bununla birlikte, Kaspersky Anti-Virus'ın bilgisayar donanımı için minimum ve önerilen sistem gereksinimleri vardır. Yani yükleyeceğiniz her bilgisayarda değil.

Eset ürünleri de popülerdir. Burada, yukarıda bahsedilen Eset NOD32 ve Eset Smart Security sistemlerine en çok ihtiyaç duyulmaktadır. Kaspersky Lab ve Eset ürünlerinin ücretli veya shareware olduğuna dikkati çeken, bu nedenle onlar için bir toplam ödeme yapmak zorundasınız (lisanslı yazılımı kullanmanız koşuluyla tabii ki). İnternette "kırık" sürümleri de bulabileceğinizi söylemeye gerek yok. Bu sadece tam işlevsellik garantisi bile krakerler kendilerini verebilir değil.

Ücretsiz yazılımlar arasında birçok kullanıcı aynı Avast, Panda antivirüs, AVG, McAffee, Norton Antivirus vb. Ürünlerini tercih etmektedir. İlke olarak, bir sürü antivirüs yazılımı vardır, bu yüzden her kullanıcı ne ile çalışacağını ve sistemi nasıl koruyacağını seçer.

Sonuç

Muhtemelen çoğu kullanıcı, bir virüsten koruma programının yalnızca virüslerden değil, aynı zamanda gizli bilgileri casusluk veya casusluk ile alakalı olarak, işletim sistemini tehdit edecek herhangi bir şeyden çalan çeşitli üçüncü tarafların tehditlerine karşı tam koruma sağlayan bir program olduğunu zaten anladılar. , "Donanım" (ayrıca bu tür virüsler de vardır) ve sabit diskte, çıkarılabilir medyada veya "bulut" depolamada saklanan kullanıcı dosyaları.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.