FormasyonÖykü

Antik Mısır Yazma

Yazma Antik Mısır hiyeroglifleri dayanıyordu. Bunlar karmaşık karakterler genellikle sadece basitleştirilmiş ve bir nesne ya da bir canlının stilize görüntü bulundu. Eski Mısır Yazma - Antik çağlarda kanıtı - sütunlar, papirüs sütunlar, heykeller ve mezar kalıntıları tespit yeni bir sürede. Avrupalı araştırmacılar bu gizemli oryantal ülkenin bir çalışma yaptı, bu bir anda meydana geldi.

Adı "hiyeroglif" Rumlar aittir. Onlar 332 M.Ö. işgal öncülüğünde eski topraklarda Aleksandra Makedonskogo. Yunanca kelime "karakter" Kimden "oyulmuş kutsal." Tercüme demektir

araştırmacılara göre, Mısır yazma yeryüzündeki en güzeldir. insanların hiçbirini oluşturamadı iyi. Ama 5. yüzyılda, antik Mısır yazıları unutuldu ve binlerce yıl boyunca, dört karakter bile halk için bir sırdı. Bu durumda, bu ülkede ancak dünyanın herhangi bir yerinde sadece kimse anlayabilirdim. Eski Mısır yazma 16-17 yüzyıllarda çalıştı Decipher. Bu sorun bu yana pek çok bilim adamı çözmeye çalıştı.

medeniyet yok olma ile kaybedildi, ve antik hiyeroglif yazı anlamanın anahtarı. Geçen antik hiyeroglifleri yaklaşık on 394 AD oyulmuştur. Philae Isis Tapınağı. En son bilinen metin demotik yazıt 452 AD oldu.

İri tarihsel dönem (yaklaşık üç buçuk bin) metinlerde somutlaşan edilir. Tabii ki, bu dönem boyunca, antik dil Mısır değişti. Araştırmacılar gelişme beş aşamaları bölmek:

- Eski Krallık döneminde kullanılan eski Mısır dili (28-23 yy ...);

- 22 ila 16 yüzyıllar döneminde. M.Ö. Bu klasik (sredneegipetsky) dili kullanır;

- 16 -13 yüzyıllar boyunca. MÖ. e. - Geç Mısır dili;

- demotic Mısırlılar dilde 8 ile kullanılabilir. MÖ. e. çağımızın 5 yüzyıl.;

- 3-in. n. E Kıpti dili kullanılmaya başlandı.

MS 7. yüzyılda Araplar Kıpti dilinin işgali yavaş yavaş Arapça supplanted başlar sonra.

Mısır Yazma Sümer yazılarında, dünyanın en eski birlikte kabul edilir. O, bu antik ülkenin kültürü ile aynıdır kendi başlarına yeterli oluşturmuştur unutulmamalıdır. hiyeroglif işaretlerin sayısı, en yaygın - bir yerde yedi yüz civarında. Mektubun Bireysel elemanlar farklı şekillerde takip edilebilir. Bu çizici yeteneği ile zamanında ve kısmen büyük ölçüde bağlıdır. Bu özellik, ilk etapta, araştırmacılar hieratic (el yazısı) yazılı olarak anılacaktır.

Sami karakterler görünüşlerine göre sınıflandırılır. Gardiner (İngilizce Egyptologist) sınıflandırılması kabul edilmesi düşünülmektedir.

eski Mısır'da insanlar üç yazı sistemlerini kullandı:

- hieratik,

- hiyeroglif

- ve demotic.

Hiyeroglif sistemi en erken, resim veya grafik sağladı. Dini metinlerin derleme için kullanılmıştır.

Hieratic sistem hiyeroglif sistemin cursive formunu basitleştirilmiştir. Bu iş ve hukuk metinlerinin hazırlanmasında kullanıldı.

Sistemin başka tür stenografi demotik haline gelmiştir.

Mısırlı insanları yazmaya anlayın 2000 yılı aşkın bir süredir bir bilim adamı olamaz. Rosetta yılında İskenderiye yakınlarındaki 1799 yılında küçük bir bazalt taşı tarafından keşfedilmiştir. Bu Firavun Ptolemy Beşinci bir kararname ile yazılmıştır. Hiyeroglifti demotik ve Yunan: kayıt üç sistemlerinde yapıldı. antik mektup anlamanın anahtarı içerdiği Rosetta adlı Taş, bilim adamları, mısırbilimci için en önemli bulgulardan biri haline gelmiştir. Fransız Zh.F.Shampolonu başarılı 1822 yılında hiyeroglif gizemini çözün.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.