BilgisayarlarYazılım

"Android" için analog "Siri": ses asistanlarına genel bakış

2011'de Apple yeni bir devrim gerçekleştirdi; akıllı telefonları konuşmaya başladı. "Siri" nin görünümü gadget yönetiminin yeni bir dönemi oldu. İnsanlar, önemli (ve çok değil) bilgi talep etmeleri için kendi araçlarına gidebilirlerdi. Hava durumu, hatırlatıcılar ve yeni posta şimdi uygulamadan uygulamaya gitmeden öğrenilebilir. Doğal olarak, diğer teknoloji şirketleri ve akıllı telefon üreticileri uzak duramaz ve değişen derecelerde, daha iyi veya kötü "Siri" benzeri çözümler sergilemeye karar verdiler. Bu yazıda Android için Siri'nin en iyi analoglarından, ilerlemenin ne kadar ilerlediğinden ve bu analogların neler yapabileceğinden bahsedeceğiz.

Google Asistan

Google Asistan hizmetinin diğer ses asistanlarından farklı olmasına rağmen, hala Android için Siri'nin analogu olarak kabul edilmektedir. Google Asistan, telefonunuzda yaşayan, çıkarlarınız, işleriniz, en yakın uçuşlarınız ve takvimdeki etkinlikleriniz hakkında her şeyi bilen yapay zekadır. Bir sekreterin işlevine ek olarak Google Asistan, web hakkında bilgi bulma konusunda mükemmel bir iş buluyor. OK ekibi olan Google zaten kült haline gelmiş ve milyonlarca insanın günlük olarak sorularına cevap bulmasına yardımcı oluyor. Google Asistan arama sorgularınızı toplayabilir ve bunlara dayalı olarak alakalı bilgileri görüntüleyebilir. Örneğin, kısa süre önce en sevdiğiniz ekibin eşleşmesi için bilet aradı. Bu durumda, Google Asistan yaklaşmakta olan oyun, diğer takım oyunları ve turnuvadaki başarılarıyla ilgili bilgi veren kartlar göndermeye başlayacaktır.

Google Assistant

"Yardımcı", Google Asistan'ın geliştirilmesinde yeni bir aşamadır. Bu, en iyi performansı gösteren "Android" için Siri'dir. Yardımcı sadece selefinden daha akıllı değil, aynı zamanda daha işlevsel. Bununla, hatırlatıcılar, takvimdeki etkinlikler oluşturabilir ve mesaj gönderebilirsiniz. Çalışmak için yola kaya vermek ister misiniz? "Asistan" 'dan türün en iyi parçalarının en üstüne katmasını isteyin ve size mükemmel bir şarkı listesi hazırlayacaktır.

İşaret üzerindeki sözcüğü ne yazdığını anlamıyor musun? "Asistan" 'dan dilinize çevirmesini isteyin, çünkü o bir dilbilimci kadar güzel ve 100'den fazla dili biliyor.

Bu yeterli değil mi? "Yardımcı", anlık mesajlaşmada iletişim kurmanıza, sözcükleri, tarihleri seçmenize ve bu konuda sorulduğunda sizinle iletişim kurmasına yardımcı olacaktır. Ve "Yardımcı" şaka yapabilir, bir hikaye anlatabilir veya dolabı nereye koyacağınıza dair tavsiye verebilir.

Cortana

Microsoft geçtiğimiz günlerde, rakiplerine yetişmek, rakip cihazlarına ve aygıtlarına benzer işlevler getirmek için verdikleri sonsuz (ve başarısız) girişimleriyle ünlü. Microsoft, "Android" için "Siri" nin belirli bir benzerini yapmakta tereddüt etmedi. Adı Cortana (Halo oyunundaki karakterlerden birine gönderme). Aslında, bu asistan rakiplerinden neredeyse hiç farklı değildir. Microsoft, aynı anda iki sandalyeye oturmaya çalışmış, bu nedenle arabirimde belirli bir kullanıcıya uyan akıllı kartlar ve canlı iletişim duygusu yaratan bir insan kızı-müfettişi var.

Aslında asistan çok akıllı değildir, hemen hemen tüm bilgileri elle göndermek zorundadır. Yalnızca Microsoft hizmetlerini kullanmanız gerektiğinden ve bunun için başka hiçbir şeyin bulunmaması gerekiyorsa, ilgi ve arzularınızı öğrenmenin pek olası değildir. Öte yandan, Cortana ile biraz vakit geçirip ona öğretirseniz, o size çok kullanışlı bildirimler göndermeye başlar, örneğin, şehrinizin sinemalarına gelen en yeni film yenilikleri, ucuz restoranları gösteriyor. Mağazaya gittiğinizde veya önümüzdeki hafta için hava durumunu göstereceğinizde, Cortana size alışveriş listesini hatırlatacaktır.

Bixby

Çok önce rakip fikirlerini kopyalamak zorunda kalmıştı, bu yüzden Samsung budur. 2017'de Galaxy S8 ile birlikte, Koreli mühendisler yapay zeka alanındaki kendi gelişmelerini bize sıradışı Bixby ismiyle gösterdiler. İlginçtir, Bixby sadece Android için Siri'nin bir benzeri değildir. Bu, gün boyunca ipuçları vermeye ve faydalı bilgiler bulmaya hazır, kendi kendine öğrenen hizmetlerin bütün bir kompleksidir. İşlevsellik Google'ın Yardımcısı ve Siri'nin kendisinden çok farklı değildir, bu nedenle önemli farklılıklar hakkında konuşalım.

Birincisi, Bixby bağlamı anlar ve bilişsel hoşgörü gösterir. Yani, ona Marlon Brando'nun kim olduğunu sorduysanız ve o zaman adını söylemeden çektiği filmlerde, diyalogunuzu analiz ettikten sonra Bixby, onun hakkında konuştuğunu anlayacaktır. İkinci olarak, Bixby kamera ile nasıl bilgi arayacağını bilir. Bu, bir şeye veya nesneye işaret etmek için yeterli olduğu anlamına gelir - ve Bixby İnternet'in bildiği her şeyi size hemen söyleyecektir.

"Yandex. Alice »

Rusça "Android" için "Siri" nin son analogu "Alisa" dır. "Yandex", yapay zeka ve konuşma tanıma fikrini geliştirdi, bu yüzden er ya da geç benzer bir projenin çıkacağı açıktı. Alice, diğer yardımcıların yapabileceği her şeyi yapabilir, ancak aynı zamanda Rus pazarına uyarlanır ve Yandex hizmetlerinde bilgi arar. Alice, Bixby gibi, bağlamı anlar, ancak yalnızca bazı konularda anlar. Çoğu durumda, yalnızca bir soruyu cevaplayabilir. Sıkıldıysan Alice, senin için bir şarkı söyleyebilir veya komik bir şaka yapabilir ve Wikipedia'da arama ve makalenin kendisine zorlamadan önemli bilgileri arayabilir. Telaffuzda bazı hatalar vardı, ancak Yandex'in hala yerli bir şirket olduğuna dikkat çekerek, tüm eksikliklerin hızla düzeltileceğinden emin olabilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.