SağlıkTıp

ALT ve AST artışı ne bir kan testi gösterir?

Doğru ve zamanında tanı için sıklıkla hasta ve anamnez salt muayene değildir. Hastalığın teşhisinde lider rolü belirlenmesi de dahil olmak üzere araştırma farklı türde oynamak kan biyokimyasal parametreler.

Transaminaz seviyeleri. analiz sonuçları ne?

alanin aminotransferaz (ALT), aspartat amino transferaz (AST) düzeyinin belirlenmesi, karaciğer, kalp, pankreas çalışma için vazgeçilmezdir. tersine, kan transaminaz düşürücü miyopati, gut, tekrarlayan kemik neoplazmaları gibi ciddi hastalıklara gösterebilir, arttırmak ya da. Burns, geniş bir alanı kaplayan, ciddi yaralanmalar yukarıda bahsedilen enzimlerin bir artış meydana gelir.

ALT ve AST karaciğer hastalıklarında önemli bir artış, ve edilmektedir. göstergeler ve eğer Ama timol normalden daha yüksek, karaciğer hastalığı işaret hepatit.

ALT ve AST enzim seviyeleri yükselir , miyokardiyal enfarktüs, miyokardit, kalp yetmezliği. Transferaz AST yükselmiş seviyeleri saldırıdan beri azaltılmış değilse, o hasta için kötü prognoz olasılığını göstermektedir, unutulmamalıdır. AST ve ALT nin artış oranları en az 10 kat gözlenmesi, karaciğer hastalığı yok dışında bir sayısını gösterebilir inanılmaktadır. 10 kat daha seviyesinin arttırılması karaciğer hastalığı söz - hepatit (viral, toksik veya iskemik otoimmün) gepatoze yağ, karaciğer kanseri.

Kan biyokimyası analizleri koleksiyonu Kurallar

AST ve ALT kan testinin düzeylerini belirlemek için sıkı oruç geçmektedir. Akşam, önceki kan örneği 8 saat herhangi bir sıvı da dahil olmak üzere, gıda alımını hariç olması gerekir, daha sonra 18 saat daha da dahil olmak üzere. Genellikle ayakta tedavi kan kimyasının aldıktan 10 saate kadar, sabah meydana gelir. Hastanelerde, genellikle saat.

ALT ve AST artışı olması, oranlar aşan söylemek mümkündür kanın biyokimyasal analiz aşağıdaki göstergelerin:

  • ALT - 0,1-0,68 mol / (ml * sa);
  • AST için - 0,1-0,45 mol / (ml * sa).

transaminaz enzimleri seviyesinin azaltılması halinde vitamini piridoksin (B6) eksiklik şüphelenilebilir.

Ayrıca endeksi Rytis kullanarak doğru tanı için. Normal olarak, bu parametre, 1.3'e eşit olmalıdır. Viral hepatit - Eğer artırırsanız bir azalma ile, miyokard enfarktüsü olasılığı hakkında konuşmak mümkündür.

Gebeliğin ilk üç ayında ALT kritik olmayan aminotransferaz yüksekliği işaretlenmiş olabilir unutulmamalıdır. Analiz doğumdan bir ay sonra tekrarlanmalıdır. düzeyi düşükse - endişeye gerek yoktur.

Ve yine de, ne yapmalı?

İlk olarak, kan seviyesi transferazlar bir artış provoke alım süresi bir önceki analiz, belirli ilaçlar silinmelidir. ALT ve AST düzeylerinin artmış, ikinci olarak, doktor ziyareti gecikme yok. Sadece bir uzmana atayabilmesi tedaviyi unutmayın. Kendinden ilaç trajik sonuçlara yol açabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.