FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Göz - Volga büyük kollarından biri. Nehrin kaynağı nerede? Oka ve ana konumlar

Göz - Rusya'nın Avrupa bölümünde önemli nehirlerinden biri. şehirlerde bir dizi onun kıyısında büyüdü. Nerede ve nasıl oluşur? o akar ve nehir nereye kaynak nerede?

Göz - bu en büyüğüdür Volga kolu. Nehrin bir buçuk bin kilometre O'nun "ırk" Oryol bölgesinde başlar ve bitirir - Nizhny Novgorod.

Nehir Oka: Kaynak ve ağız. akış doğası

su yolu tam uzunluk - 1498,6 kilometre. 245.000 metrekarelik toplam havza alanı. km. Eğimli Oka küçük: 0.1 m / tam olarak ortaya çıktığı topografik koşullara uygun km. Nehrin kaynağı nerede?

Oka bir alanda Glazunovsky Orel içinde Aleksandrovka küçük köyü eteklerinde kaynaklanır. Oka aynı köyün toprakları üzerinde birçok yapay göletler oluşturdu. 52 ° 21 '45 ", N ve 36 ° 13 '20 "E - Bu noktada kesin koordinatları nerede nehir kaynağı. (Kaynak ve sırasıyla mavi ve kırmızı daire içinde, şekilde gösterildiği su yolu ağzı), aşağıdaki gibi bir haritada bir gözü:

Oka üst kesimlerinde, titiz genç bayan rağmen, sadece kendi çalıştırmak yönünü değiştirir. Bir kez daha, sonra sonra doğuya, kuzey çalışır - kuzeye. bir su sermayesini benimseyerek Moskova Nehri, Oka güneydoğu döner.

Ryazan nehrinin dağlık bölgede gözle görülür zikzak başlar. Kasimov OCA kenti yakınlarındaki bir derin döngü Moksha ile birleşir ve daha sonra ağzına kadar kuzey yönüne kesinlikle akar hale getirir. nehir Onun uzun bir yol eski ve güzel Nizhny Novgorod biter. Ok denilen Oka ve Volga kesiştiği yerde Cape. Şehrin bu bölümü 87 metrelik muhteşem bir tapınak Aleksandra Nevskogo yüksekliği ile bezenmiştir.

Nehir ve önemi ismi

Zaten nehrin kaynağını Oka Nehri'nin uzunluğu akar nerede ne anladım ve burada ettik. Oka - Su büyük, ama aynı zamanda çok ilginç sadece akar. Ve, bu ırmağın adının tüm meraklı kökenli yukarıda.

"Su" anlamına gelen Latince adı aqua, ortak Oka biri sürümü. Diğer araştırmacılar hydronym Mari veya Baltık kökenini inanıyoruz. son teori, özellikle, tanınmış dilbilimci ve dilbilimci Vladimir Toporov tutar. Örneğin, Letonya dilinde sözcük aka ( "Eh") ve Litvanya'da ise - "delik" akis kelimesi, "göz" veya çevirir Dikkat çekici, Letonya, Litvanya kökü olan bir sayı hydronyms vardır.

Şehir, köprü ve Eye turistik

Oka nehri yedi Rus bölgelerin toprakları üzerinden akar. Orel, Kaluga, Serpukhov, Kolomna, Ryazan Dzerzhinsk, Nijni Novgorod ve diğerleri - Üzerinde büyük şehirler vardır. Oka kıyısında birkaç ünlü simge vardır. Aralarında - Staraya Ryazan XII yüzyıl malikanesi Polenovo, Nijni Novgorod ve antik Rus kentinde Ryazan Kremlin.

Oka karşı banka, 31 köprünün toplam bağlar. en önemli ve çoğu güzel - Orel kırmızı köprü, Nizhny Novgorod Muromsky ve Kashira demiryolu köprüleri, Kanavinsky köprü kablo kaldı.

Oka Nehri üzerinde en sıradışı yapı düşünülebilir Shukhov kule Dzerzhinsk kenti yakınında. Bu hiperboloidi çelik yapı ünlü mühendis Vladimirom Shuhovym tarafından 1929 yılında yaptırılmıştır. Kulenin yüksekliği - 128 metre.

Oka Nehri başlangıcı da popüler ve ziyaret edilen turistik olduğunu. Oleksandrivka köyünde Kaynak doğal anıt olarak tanıdı. Bu onun yüzünden ve nehir akar. mütevazı ahşap şapel yanında inşa edilmiş ve oyma heykeller ile süslenmiş birçok kaynağı çevresi oldu. Burası o güçlü "kuvvet yer" düşündüğünü, biyoenerji ve yaratıcı doğasını ziyaret gibidir.

Sonuç olarak ...

Şimdi nehrin nereye kaynağı farkındadır. Oka - Rusya'nın Avrupa kısmında büyük suyolu. Nehir kıyısında böyle Eagle, Kaluga, Moore, Ryazan ve Nijni Novgorod olarak şehirler vardır. Oka su seyahat yapma, sen Ryazan Kremlin kiliselerin kubbeleri hayran güzelce nehir vadisinin Nizhny Novgorod Müjde Manastırı eğimi yazılıdır tanık ve fütüristik Shukhov Kulesi görebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.