FormasyonBilim

Telif hakkı nedir?

«Telif» Birçok ülkede tarafından tanınan yasal bir kavramdır. İngilizce'den edebi çeviri kelime "telif hakkı" anlamına gelmektedir. Hemen konuyla ilgili çalışma bittikten sonra ortaya çıkar. «Telif» orijinal bir eser yaratıcısı verir münhasır haklar sınırlı bir süre için kendisine (her yerde farklıdır: Buluş 20 yıl sürer ve edebi çalışmalarına içinde - 70 yaş). Ama soruya: devlet tarafından kurulan bütünlük ve kendi kuralları ve fikri mülkiyet alanında toplumda insanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen ahlaki normları korumalı - "Telif Hakkı - yani," Cevap basit. Bunlar kabul edilen mevzuat sadece kamu değil, aynı zamanda yayınlanmamış orijinal eserler hakkında kaplayabilir.

Telif hakkının diğer anlamı - bir daire içine alınmış Latince "C" harfi olan bir işarettir. Bu yazarın adını (veya yanındaki konur işletme adı) ve yayın yılı. Bu temelde 1952 yılında kurulmuş uyarmak için bir yoldur Cenevre Sözleşmesi ile (UCC) telif hakları. Bugün tanımı genellikle bilgilendirici bir karakter ve yazar hakkında yanlış bilgi için kanun ihlal peşinde, ABD gibi ülkelerden çok sayıda, besler. korumayı amaç edinen küresel organizasyon - 1996 yılında Cenevre'de, 160 ülkenin temsilcileri WIPO kurulmasıyla ilgili belgeleri imzaladığı fikri mülkiyet. Böylece, işaret © ürünü değildir sahibinin izni olan korunur ve (kopyasını) yeniden olamayacağını söylüyor.

Ancak, okuyucu eğlenceli olabilir kalmaz, bir şey telif hakkı doğal olarak, ama aynı zamanda bilgisayarda kendi türü olarak. Alt tuşunu bırakmadan, aşağıdaki dört basamak basarsanız © Bu işaret metne eklenen ve yazarın imzası yapıştırmak edilebilir (kendi benzersiz içerik tarafından oluşturulan): 0, 1, 6, 9 (sayısal tuş takımında). Bir başka yolu - bu Word 2007 yılında ise sekmesine gidin renkli "Ekle" ve "Sembol" i seçin. levha, tabela © bulmak üzerine tıklayın ve ardından "Kapat" komutu "Yapıştır" ve açılmalıdır. İmleç istenen karakteri gömmek istediğiniz tam noktada olmalıdır.

Telif hakkı nedir? Bu genellikle herhangi bir şekilde oluşturmak yoktu olanların kullanımına (kopyalanması veya çoğaltılması) orijinal eserin sınırlıdır. Bu nedenle, benzersiz bir varlık kritik bilimsel araştırma ya da eğitim materyalleri, hem de haber raporlarında yorum, söz edilebilir. Ama bütün bu durumlarda kaynağına doğru bağlantıyı yapmak gereklidir. Aktaran izin verilir, ancak bunun miktarı iki paragraf ile sınırlıdır. Yani orijinal verilerin veya ürünün kullanımı kendi yaratıcıları adil olmalıdır vardır.

Ancak, konuyla bağlantılı olarak, telif hakkı ürün telif kavramının kapsamına hangi ne sorunun cevabını düşünmelidir? Bu oluşturma ve kullanımı (yayın, performans, ekran, vs.) edebi eserler, bilim, sanat, veri tabanları, yazılım ve bu alanlarda diğer yaratıcı faaliyetler ile ilgilidir. o anlamda düşünülürse «Telif» kavramı, kopyalama sadece izin ima dardır. Yani, sadece yazarın kendi yaratılış meyvelerin tadına anlamına gelir. Bu telif hakkı koruma kapsamı sınırsız olduğu ortaya çıktı ve bazı durumlarda, saçma gelir (mimari eserlerini fotoğrafını onları yaratan mimarların izni olmadan mümkün değildir bu nedenle kitabın kahramanları üzerinde çizgi film, internetten yazıcı sayfalarında baskı çizim yasaktır ve benzeri) .

Ne telif aydınlatmak için yardımcı olacak bir dezavantajı vardır. Bugün o emeklerinin meyvelerini zevk verebilir sırayla eşsiz içeriği oluşturan haklarının korunması konusunda birçok konuşma. Ancak, «Telif» haklarını koruyabilecek büyük organizasyonlara daha faydalıdır. Aynı zamanda, çünkü basit hale kompleksinin tekelleşme bir çok şey,: örneğin, sıradan web kullanıcıları yalnızca karmaşık ve her zaman uygun bir program indirme ile ilgili faaliyetler, film izlemek yoluyla bilgi alabilir, hem de haber vermek. Başka bir örnek, bu yana, çünkü tekrar tekrar aynı sırada yeniden oluşur kopyalama yasaklanması, bilginin aşırı olduğunu. çağdaş, sosyal ve kültürel durumun gelişmesine ayak uydurmak değil nedenle, telif hakkı sorunları, yasal olarak karmaşıktır ve telif hakkı gibi şartlarla tüm benzersiz değil.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.