FormasyonBilim

Açıklama gökyüzü. gökyüzünün Haritası

Açıklama gökyüzü - tarih boyunca birçok düşünürlerin zihinlerini işgal bir görev. Işığın hareketi mantığını anlamak, rakamlar farklı yıldızlı birleştiren alanda yönlendirme için gerekli olduğunu ve evrenin yasalarını ve yapısını açıklayan bir felsefi sistemin inşası için.

yıldızlı birleştiren

İnsan beyni o dağınık ve bağlantısız noktaların arkasına mantık farkettim çalışan herhangi rastgele dağılmış objeler tanıdık silueti görmeye böylece tasarlanmıştır. Bu özelliğin bir harita olmadan gökyüzü meydana geldiğini hiç olurdu. İlk uygarlıkların ortaya çıkmasından itibaren İnsanlar gece gökyüzünde dikkate hayran ve üzerinde her zamanki şekilde gördük: tanrılar, kahramanlar, nesneler. Yani ilk takımyıldızları çıktı. Belli bir düzende komşu yıldızlı birliği idi. Takımyıldızları ezberleme armatürlerin yerini kolaylaştırmak ve bunun sonucunda arazide oryantasyon bunları kullanarak.

Başlangıçta, Sky açıklama genellikle birbirlerine takımyıldızların bir dizi oldu. dünyanın Parçaları iki semavi rakamlar doğrudan ilişkili olabilir ve ayrı alanlar dışarıda bırakıldığını: çünkü herhangi takımyıldızları bağlı olmadığını topraklarında yıldızlı az sayıda.

yapılandırma

İlk takımyıldızları gösteren haritaların şeklinde gökyüzünün açıklaması M.Ö. II ortaya çıktı. e. İznik İparhos onu Yunan gökbilimciler büyük biri haline getirmiştir. gökyüzünün O'nun haritası 48 takımyıldızları içerir ve 850 yıldız kataloğunda desteklenmiştir. Bir süre sonra, II yüzyılda. e., liste Ptolemies'lerin takviye edilmiştir. Onun ünlü eseri "Almagest" zaten aynı 48 takımyıldızları bölünmüş luminaries 1022, içeriyordu.

Bu dönem boyunca, liste yeni takımyıldızları tarafından desteklenmiş rağmen oldukça uzun bir zaman, XVII yüzyılın başlarına kadar, en azından Avrupa astronomi için Batlamyus çalışması, ana olmuştur. Gök Resimleri Ptolemy izlemek için mevcut değildi gökyüzünün bu alanlarda ağırlıklı olarak ortaya çıktı. XVII yy Yan Gevely, Polonyalı bilim olarak, 1533 yılına kadar yıldızlı listesini genişletmiştir ve güzel resimlerle "Uranographia" ünlü yıldızı atlas yarattı. O da birkaç yeni takımyıldızları ekledi.

İAÜ Genel Kurulu

Ancak, Hevelius tarafından yapılan gökyüzünün açıklama Modern gibi değildi. Ben Uluslararası Astronomi Birliği Genel Kurulu (IAU) tanıştığında Tanıdık özellikler sadece 1922 yılında satın alındı. Bugün kullanılan 88 takımyıldızları listesini onayladı. Ve bu dönem "takımyıldızı" çok anlam değişti. Bugün, belirli bir desen oluşturan yıldızlı belli sayıda, ama bunun üzerine yerleştirilen bütün kozmik nesnelerle gökyüzünün projeksiyon tarafından anlaşılmış değildir. Bu alanların sınırları bazı değişiklikler nihayet 1935 yılında onaylanmıştır uğramıştır.

isimler

gece gökyüzünün Açıklaması takımyıldızları ve bireysel Luminaries atanan isimlerin bilgisi olmadan yapılamaz. uluslararası Uygulamada, gök görüntülerin Latince isimlerini kullanmıştır. Bu bilim adamları farklı ülkelerde birbirini anlamaya olanak tanır. Ancak, ders kitapları ve astronomi üzerinde popüler literatürde her milletin kendi dilinde kaydı tutulmuştur transferler vardır. kesin eşdeğer sıklıkla tercih etmek zordur. Çünkü örneğin, vb farklı orada yıllar Koma ve Koma Berenice, Köpekler köpekler ve tazı ve bizim literatürde.

yıldızlı atama ile ilgili olarak, bunların en parlak çoğunlukla Arap kökenli, kendi adları vardır. İstisnasız, tüm ışık ve bilimsel gösterim vardır. Buna ek olarak, XVI yüzyıldan beri, belirli gök rakam işaretlemek için yıldız yapılan Yunan harflerinin onların parlaklık alfa göre alfabenin - Bu parametreye bir lider, beta vb ikinci ve olduğunu.

iki yarım küreleri

Dünya ikiye böler onun ekvatoru vardır için gök küre benzer. Kuzey yarımkürenin gökyüzü kürenin güney kısmından daha farklıdır: Burada başka bir yıldız var. takımyıldızları yerleştirilir gök ekvator çizgisi üzerinde ekvator denir. Onlar neredeyse dünyanın her yerinde izlenmesi için kullanılabilir olmasıyla ayırt edilir.

Kuzey yarımkürede, Little Dipper özel bir pozisyon içinde gökyüzünde. Her zaman diğer organlar aksine aynı yere sahip Kuzey yıldızı - O parlak noktanın onun küçük takımyıldızı ünlüdür. Kuzeyinde yönünü gösterir. In güney yarımkürede, çok parlak "dondurulmuş" hayır yıldız. direğe pointer rolü bir oynar Southern Cross takımyıldızı.

zodyak

gökyüzü açıklama gezegenlerin görünürdeki yolunu ve ayı ve güneşi geçtiği takımyıldızları söz olmadan eksik olurdu. Bu Zodyak'ın ilgili. Kesin konuşmak gerekirse, 12 ve 13 takımyıldızları tarihinde kabul değil içerir. "Ekstra" göksel çizim - 30 Kasım 17 Aralık Güneş merkezinin içinden geçen Yılancı vardır. İlginçtir, zodyak astroloji kabul olarak büyük ölçüde aynı değildir, bir bütün olarak gökyüzünde. Fark "gereksiz" takımyıldızı, aynı zamanda Güneş'in gök rakamlar her girmesinden yanı sıra onlarda onun kalış süresi zamanı ibaret değildir. Örneğin, Akrep Takımyıldızı bizim yıldız 23'den 29 Kasım'a kadar sadece bir hafta kalıyor.

görünmez

Ancak, parlak yıldız, yakın gezegenler, hem de güneş ve ay gökyüzünde görülebilir hepsi değil. varsa bir teleskop gözlemci olasılığı büyük ölçüde artmış ve o yıldızlar ve kümelerini görmek için bir şansı var gezegenimsi bulutsu. Tabii, resim uzak değildir bu bir göz ünlü "Hubble" nin resimlerde aynı, ama yine de değer.

Ancak, hatta özel ekipman olmadan, sen uzak komşu galaksi görmek deneyebilirsiniz. Andromeda galaksisi Güney - kuzey yarımkürede ve büyük ve küçük Macellan bulutları, gözlem için kullanılabilir.

Gece gökyüzü bize parlak yıldızlar, kozmik sırlarını ve evrensel ölçekte sırlarını çağırmaktadır. Eski zamanlardan göksel rakamlara ve haritalara birleşmiştir gelenlerinden, depolama konumunu yumuşatmaya çalışan beri bir çaba insanlarını çözmek için. bilgisini artırmak ve sadece rafine son ekipman iyileştirilmesi ile, biraz daha farklı bir yapı kazanması. gökyüzünün şimdiki açıklaması daha zor ve Batlamyus zamanında olduğunu daha doğrusu gerçektir, ama biz çocuklar eski bir gök figürlerin arama ile başının üstünde gökyüzü yıldız çizelgeleri ilişkilendirmek öğrenme başlayacağını yüz yıl sonra kesin olarak söyleyebiliriz, daha akıllıca Yunan nitelendirdi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.