SağlıkTıp

İnsan beyni: yapı

İnsan beyni koordinasyonu ve normal işleyişi için önemli olan tüm vücut işlevlerinin kontrolünü sağlar ve ayrıca davranışını denetler. Arzular, düşünceler, duygular - herşey ile bağlı beyinde. bu beden çalışmıyorsa, bir kişinin bir "bitki" haline gelir.

İnsan beyni: karakterizasyonu

Beyin - simetrik yapısı, ancak, birçok diğer organlarda gibi. doğumda beyin ağırlığı, yaklaşık üç yüz gram erişkinlikte bunun bir buçuk kilogram ağırlığında. İnsan beyninin yapısını göz önüne alarak, derhal derin oluşumu altında gizlenmiş iki yarım kürede algılayabilir. Yarıküre dış medulladan büyütme, tuhaf, helezonlar kaplı. Arkasında - beyincik, alt - gövde, omuriliğe gider. Ve gövdesinden ve dışarı omurilik sinirleri daldan, bunun insan beyninin kas ve bezlerine sinyaller gönderir onlar için, onun için boşaltılır beyne alıcılardan bilgidir.

beyin içinde vücudun farklı bölümünü bağlayacaktır ve kendi aralarında diğer organlara uzanan sinirleri oluşturan sinir liflerini oluşturan beyaz bir madde ve serebral korteks oluşturan gri maddeye sahip olan ve esas olarak sinir hücresi gövdeden oluşur. Kemik durum - İnsan beyni kafatası tarafından korunur. Üç kabukları ayrılmış bir organ ve kemik duvarları içinde maddeler: Katı (dış), (iç), yumuşak ve ince araknoid. kabukları arasında ortaya çıkan boşluk, kan plazması, CSF (Serebrospinal) sıvı gibi bir bileşimle doldurulur. onun rolü, içindeki boşluklar - - temel besin maddeleri ile insan beynini tedarik Beynin ventriküllerinde çok akışkan üretti.

karotid arterleri beynin farklı bölgelerine uzanan büyük kollarında alt ayrılır, serebral dolaşım sağlar. kişinin toplam ağırlığına organ ağırlığı sadece yüzde 2.5 olduğu halde Şaşırtıcı bir şekilde, beyin sürekli vücutta sirküle olan kan yüzde 20 alır. Birlikte vücudun kendi enerji rezervleri olarak, onları son derece önemli sağlayan oksijen sağlanan beyne kan ile oldukça düşüktür.

Beyin hücreleri

nöronlar adı verilen hücreler, ki, bu merkezi sinir sistemidir. Onlar bilgi işleme sorumludur. İnsan beyni 5 milyar ila 20 nöronlardan içerir. Bunların yanı sıra, organ nöronların yaklaşık 10 kez daha büyüktür glial hücreler, mevcut. Glial hücreler, sinir dokusunun bir iskelet oluşturmak ve nöronlar arasındaki boşluk doldurmak. Diğerleri gibi hücreler, nöronlar plazma zarı ile çevrilidir. (Her nöron çok sayıda dendrit, bunlar kollara ayrılmış ve kısa) aksonlar (genellikle santimetre bir çift ve tek hücre akson uzunluğunda birkaç metreye kadar) ve dendrit - hücre süreçleri uzanır.

İnsan beyni: bölümler

Ön beyin, sapı, beyincik: Geleneksel olarak, beyin üç bölüme ayrılmıştır. önemli bezi - ön beyin iki hemisfer, talamus (duyu çekirdeği organlarından bilgileri alır ve duyusal korteks için verici) (bölge homeostatik işlevini kontrol eden), hipofiz ve hipotalamus ayrılmıştır. Yarım küre - Beyin birbirine KK büyük kısmı - ışın aksonlar. Her hemisfer oksipital, parietal, temporal ve frontal lob vardır. gövde içerir medulla oblongata (serebellum sinir lifleri ile birlikte) (omuriliğe geçen gövde, bir alt kısım), pons ve orta beyin (omurilik üzerine olan motor yol). Beyincik oksipital lob altında bulunur beynin hemisferlerde, o, gövde, bacaklarda, baş pozisyonunu kontrol eden motor becerileri oluşturmada büyük rol oynar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.