Haber ve ToplumDoğa

ABD'de kasırga. ABD'de hortum en ünlü

ABD - müreffeh ülkesi. Hangi birçok canlı ya da sadece ziyaret etmek istiyorum. Ancak, kılık değiştirmiş bir lütuf olarak, kalmak için hiçbir mükemmel bir yer olmadığından. Amerika'da, genellikle doğal afetler meydana gelir: genellikle güçlü hortum ve hortum süpürme üzerinde düzenli şiddetli yağışların su basmış. Bunlar doğal fenomenler onlar tam anlamıyla küçük bir kasaba süpürüp böylece güçlü.

Ama belki de en sefalet ABD'de bir kasırga oldu getir. Her yıl barınak olmadan sakinleri terk edip yüzlerce kişinin hayatını mahrum.

Özellikle ilgi çekici olan doğal bir fenomen heyecan arayanlar içindir. tornado avcılar hakkında duymamıştır bir kişinin hemen hemen yok. Onlar bu yürürlükte davranmaya ve ondan ne beklediğiniz bilen, içeriden inceleyin.

Bir kasırga doğuşu

İki hava cepheleri karşılaştığında bu doğal afet meydana - Soğuk ve sıcak. Bu çok güçlü bir girdap olduğunu. Sözde ebeveyn bulutun ABD'de bir kasırga vardır. Bu fırtına öncesi dolu zamanki kara bulut vardır. Sıradan insanlar nadiren sorun tahmin edebiliyoruz çünkü görünüşe göre her zamanki gibi aynı görünüyor çünkü, bu.

soğuk hava, aşağıya düşme eğilimindedir ve sıcak yükselir, çünkü bu bulut, huni oluşturulur. Atmosferin spiral hızlı hareket bir girdap zemin veya öylesine düşebilir ve havada asılı kalır gerçeğine götürür.

Zaten belirtildiği gibi, bir kasırga - sıcak ve soğuk sınırında doğar korkunç yıkıcı güç atmosferik girdap olan hava cepheleri. Doğum - oldukça doğru bir terim vardır, çünkü bir doğal felaket bir fırtına bulutu, başlangıçta tamamen zararsız ve siviller arasında herhangi bir şüphe neden olmaz - "ana bulutu".

Bir kasırga yere ulaştığında, üzerinde "sürünme" başlar. Kasırga tornado mümkün onun yolundan yörüngesini tahmin etmek, düzensiz hareket ediyor. Bu şimdiye kadar olduğu gibi özellikle tehlikeli kasırga yapar bilmiyorum yapmak ve nerede bir kişinin açık alanda ise gitmek ne.

saniyeden saate kadar - ABD'de bir kasırga şiddeti de tahmin etmek zordur.

girdabın merkez üssü yakalandı Adam, büyük bir yükseklikten düşmeye sadece ölmek değil, aynı zamanda kasırga uzağa yolunda süpürüldü diğer cisimlere çarparak gelen yapabilirsiniz.

Hunters tornado

tüm insanlar off-guard elemanları yakalanır değil. Bazı bilim adamları, aşırı kasıtlı davranışları ilkelerini anlamak ve girdapları evcilleştirmek öğrenmek için, bu canavarın doğasını incelemek yıkıcı bir güçle görüşmek istiyorlar. Diğerleri daha fazla zarar görmemesi için yardımcı olacaktır keşifler yapmak isterken bazıları heyecan ve parlak izlenim için içeri almaya çalışın.

Böyle insanlar sadece avcılar tornado olarak adlandırılır.

İntihar fenomen cihazlar ve video ekipmanı çeşitli ile donatılmış araçlarda takip. Böyle tutku, son derece tehlikeli olsa da, ancak, çok değerli eğitim ve ölçümlerin her yıl uğruna hayatlarını riske istekli daha fanlar haline gelmektedir.

tehlike arayışı

Dünyadaki çoğu kasırga sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde meydana gelir. Bir terim bile var - Alley. Bu yer almaktadır Texas,: devletler South Dakota, Kansas, Oklahoma, Missouri. Bu, soğuk ve sıcak hava cepheleri olduğu yerde, çünkü ölümcül girdabın olasılığı oldukça yüksek olan bir koşullu çizgidir. tornado fazla sayıda Texas için hesap.

İstatistikler hatları bir yıl süreyle ABD'de kasırga boyunca yaklaşık bin kere olduğunu göstermektedir. Geçen yüzyılın ortalarından itibaren bütün şeytanlar özenle sabit olsa da, görmek için küçük nesneleri zor beri her parçanın başlangıcı neredeyse imkansızdır ve onların oluşması öngörülemez.

Tornado Alley Appalachians ve Rocky Dağları dağ sıraları arasında yer almaktadır. Bu alan kuru, sık kuraklık ile karakterize edilir ve ıslak olan sıcak hava toplantı yeri olduğu yoktur.

Aynı zamanda kaydedildi ve "Şabat" vortices, bir tür hem değişen kalınlıkta 37 hortum dışarı oynadığı zaman. Bu 1965 yılında oldu. Sonra, birçok kasaba azalacağı tahmin ediliyor.

Ne fırtınanın kalbinde oluyor

fark, merkezi ve en dış bölge arasında oluşturulduğu için huni içindeki basınç çok düşüktür. Odak ayrıca sakin bölge veya göz denir.

O bu canavar içeride ne olup bittiğini görmek için kasırga dehşeti üzerinden uçmak cesaret Bu fenomen Fransa Mevlana, bir gazeteci tarafından keşfedilmiştir.

Daha sonra tek devlet felakete tanık tarafından doğrulandı. onun "bağırsaklar" görebiliyordu çünkü Kasırga, yere değmeden, kafalarının üzerinde uçtu.

Basınç düşüşü düşmek nesneler, sadece paramparça olmasına yol açar. Amerika tavuklar bir fırtına "koparıp" bir vaka. zamanında yakalama kuşlar onları teslim ancak tüyler etmeden gitti. Bu olgu, tüy tabanında olması gerçeği ile açıklanabilir hava yastığı, parçalara ayrılmış ve kuşlar deriden bunları ayrılmış.

türleri tornado

çeşitli görünüm yere bağımlı girdapların çeşitleri, malzemenin (kum, su, hava), yoğunluk ve hatta şekli vardır.

En yaygın bichepodobnye veya Yelken kasırga. Bu kasırga dünyasında hemen her yerde atmosferik cephede bir çarpışma olduğu yerde bulunurlar.

Bu nesneler, düz, ince ya da toprağa bulut "filiz" dolambaçlı.

Biraz daha az sıklıkla belirsiz sözde örneklerini görünür. Geniş kapsama alanı ve yere düşmüş basit buluta benzerlik - kasırga ana tehlike. Bu düzenlemenin Fotoğraflar kolayca düşük fırtına bulutu ile karışabilir, ancak güç evini yok etmek ve araba almak için yeterli olacaktır.

Çoğu bileşen korku gerekir. Bu ortak bir huninin tarafından birleştirilmiştir biraz daha küçük girdaplar vardır. onlar bichevidnye andıran görünümü ise, ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

bir tornado şekli böylece, bir kum saati, kademeli, cam benzer edebilir. D.

Nerede bir kasırga arayışı içinde gitmek

Bir kazan-kazan pozisyon - düzlükler Appalachian ve Rocky Dağları arasında belirtmektedir. Bu modern bölgesidir Missouri, eyaletlerinde Illinois, Oklahoma, Kansas, ve diğerleri bu bantta bulunmaktadır. Zaman çok değil, hemen coğrafi konum, genellikle yaygın elemanın önüne alındığında, çünkü orada, Teksas'a gitmek gerekir.

Yalnızca bu kasırga yıkıcı gücünü tahmin edebilirsiniz çünkü ABD'de birçok kasırga, aynı anda birden fazla devletleri zarar.

dikkat sıkıntı ve Indiana ve Florida gibi eyaletlerde olmadan durmayın. Bunlar nadiren güçlü kasırga tarafından karşılanması, ancak bunlar dünyadaki diğer yerlerde daha bu alanı ziyaret etmek daha olasıdır.

Eğer bu doğal olayın peşinde gitmeden önce herhangi bir durumda, dikkatle bir kasırga koparmak hazırlanmak için gereklidir. Fotoğrafın hayatına mal etmek zorunda değildir.

Bazı istatistikler

insanların ölümcül kasırga yüzlerce kurbanları her yıl olur. Bir kasırganın tüm özellikleri arasında, büyük tehlike huninin güç ile öngörülemezlik olduğunu. Hiçbir yasa, ancak hareketin yörüngesini öngörebilir kaos, için.

kasırga hızı şaşırtıcı. Saniyede 20 metreden, hatta saatte 1300 kilometreye varan - Bazen rüzgar girdap kalbin yüzeyinde saatte 400'den fazla kilometre üstesinden gelebilir. Böyle bir kasırga tuğla yapımı büyük yapılara da iyi boyutu sadece küçük özel evlere yeryüzünden taşıyabilir, ancak.

uzak gerçekçi olmayan kasırga sütunundan almak için yürümek. İlk olarak, yüzey hareket hızı 30 km / saat arasında değişir ve bu durumda, 70 kadar, girdap çapı 300 metre aşabilir. Artı öngörülemeyen hareketi.

Resmi soruşturma mümkün girdabın yıkıcı gücünün değerlendirilmesi kapsamını belirlemek amacıyla yaptık - Fujita. endikasyonları göre, 5 derece hortum yoğunluğu iyileşti.

Geçen yüzyılın korkunç kasırga ilk yarısı

tornado, ellerinden, topraklarının olaylardan Resmi kayıtlar, trafik sadece 1950 yılında Amerika'ya başladı. Ancak, bundan önce de, senin büyük girdaplar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

En erken belgelenmiş söz - May 26, 1917 ülke çapında süpürüldü ABD'de tornado Mettunskom. Ardından eleman yüzlerce hayat üstlendi.

Illinois, Indiana ve Missouri - Belki de en meşhur üç eyalette geçti kasırga olduğunu. Daha çok yarım kilometre yarıçapında belirsiz bir kasırga oldu. Bu Fujita ölçeği olmasaydı, ama modern bilim adamları fırtınanın güç tahmini değil en yüksek tehlike derecesi F5, daha düşük olabilir eminiz. Sonra ölenlerin sayısı neredeyse 700 ulaştı ve hayatta kalanların sayısı ancak etmiştir etkilenen insanlar - yaklaşık 2000.

Efsanevi tornado son yüzyıl

Mayıs 1840 yılında Mississippi Natchez kentinde kasıp kavuran en güçlü kasırga tarafından sarsıldı. Bu ölenlerin sayısı kurbanlarının sayısını aştığı ilk ve şimdiye kadar sadece kasırga vardır.

Bu huni bu paradoksu ve sürpriz görülmemiş kuvvet açıklıyor. Ayrıca, resmi veriler güvenilir resmini temsil etmemektedir. ticaret siyah köleler ve onların acımasız sömürü yüksekliği inanılan artık basit rabsilu aslında yol açmıştır.

Modern bilim adamları 5 puan bir kasırganın gücünü tahmin ediyoruz.

o zaman, bir kasırga getiren kaybı, bir milyondan fazla dolar olarak gerçekleşti. Neredeyse kozmik o zamanlar için toplamı.

En pahalı kasırga

Başka trajedi St. Louis, Missouri şeyi yok 1986 bir hortum, getirdi. Sonra (bu yalnızca resmi istatistikler ise) 255 kişinin canını aldı. vücudunun birçok sadece uzak nehre yıkanmış beri kurbanlarının tam sayısı, yine de mümkün değildir saymak için. Ve ancak bazıları sonra bulundu.

doktorlara yardım için daha sonra 1000'den fazla kişiyi istedi. Kısmen yıkılan veya hasar 9000 binalarda yukarıda kalmıştır.

Kurs başına toplam kayıp maliyeti bugün - en fazla 3 milyar $. tornado gücü benzer sonra 2011 yılında Joplin yeniden inşası için gerekli olduğu kadar para sağlar.

Ama böyle bir canavar en güçlü değildir. Onun işareti - F4.

oyun engelledi Ani tornado

Bilindiği gibi, eleman zarar vermez ve de bir insan olarak kabul edilmez. Bu bir kez daha aç tenis turnuvası sırasında ABD tarafından düzenlenen 2012 yılı kasırga, doğruladı. Amerika'nın en prestijli yarışmalarından biri için New York'ta bulunan öfkeli kasırganın tehlikedeydi. Tanıklar kraterin gelen gürültü yaklaşan treni benziyordu söyledi. Neyse ki, bu girdap kişinin ölümüne yol açmamıştır.

Ayrıca çabuk iptal etmek zorunda sörf yarışmaları, kıyıları paralel olarak.

yaklaşan kasırga bildirilmesi

artan aktivite bölgelerinin bir kasırga - bu ABD ve Avustralya olduğunu. kasırga sezonu Haziran ayında başlar ve Aralık ayında sona eriyor. Ve zirve Ağustos ve Ekim ayları arasında ortaya çıkar. Bu alanda ortaya çıkan Huni, birkaç kilometre ulaşabilir ve küçük bir kasaba veya köy yok etmeye yeterlidir.

Sadece önemli değil yaşamsaldır - alanda bir kasırga görünümünü tahmin etmek çünkü öyle.

Hatta elemanların özel isyan hattında evde özel planına göre inşa edilir dikkat çekicidir - her biri hızlı ve güvenilir gizleyebilirsiniz konut sakinlerine su ve yangına dayanıklı ve dirençli bir bodrum odası protivotornadnoe, olması gerekir.

Ayrıca kurulan ve sistem girdapları bildirir edilmiştir. Bu gibi yerlerde görünümlerini daha sakinlerini uyarmak özel sirenler vardır. Ama tehlike yaklaşım bugün 15 dakika daha erken değil mümkündür bilgilendirmek.

bilinmeyen bir ava gidiyor

şanslarını ve kovalanan tornado denemeye karar verdi korkusuz, şeref. Eğer çok kendi feat tekrar etmek istiyorsanız, ilk şey bilmen gereken - Bu işgal yalnız duramaz, en az bir ortağı bulunmalıdır.

kez tekniği yüzlerce kontrol edin. Kamera, araba navigasyon sistemleri düzgün çalışması ve neme ve toza karşı olarak dirençli olmak zorundayız.

Ve kendine dikkat - bu önemli. hayat - Gerçekten de, iyi bir resmin peşinde, en kıymetli kaybedebilir. Waterspouts ve kasırga gereksiz risk kendinizi maruz bırakmayın, acımasızdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.