Haber ve ToplumDoğa

"Zırh" deri bürünmüş, ya da neden başın gerekli hareketliliği Sürüngenler

İlk sürüngenler milyonlarca yıl yüzlerce önce yeryüzünde ortaya çıktı. İyi organizasyon yegane 'Cetvelleri' olma, onları kolayca omurgasız rakipleri yok etmek izin verdi. O zamandan itibaren kendi altın çağlarını başladı. Gezegendeki Sürüngenlerin hakimiyeti düşünülemez boyutlara ulaşmıştır! Onlar sadece tüm arazi aldı, ama önemli ölçüde orada, krallık antik balık itti su dönmediği. Dahası, havada sürünen! Bugün, sürüngenler - bu dünyada hayvanların en ilginç, farklı ve renkli grubunun biridir. onlar nedetskiy faiz mistik korku neden, onların sevgi ve aynı zamanda nefret: hayvanların hiç kimse sınıf insanlar sürüngenler şekilde çelişkili olduğunu ilginçtir. Harici olarak, sürüngenler önemli ölçüde değişebilir. Daha sonra, binaların birkaç türleri bak.

Yascherichny, yılan ve sürüngenler kaplumbağa kabuk tipi yapısı

Belki sürüngenler en yaygın yapı - Sözde yascherichny türü. bununla ilgili Bireyler, kafa, boyun omurgasını, bedeni kendisi kuyruk ve dört uzuvların var. Kertenkeleler, timsahlar ve Tuatara. Bir sonraki türü - yılan. Gerekli Muhtemelen konuşmanın ekstremitelerde bu görünüm temsilcileri sadece olamayacağını anlatmaya! yılanlar ve kertenkeleler, kollarını bacaklarını kaybeden birçok - Bir uzatılmış gövde, sürüngenler ile, esnektir. Güçlü zırhı içine vücudun - görünüşe yapının kaplumbağa türü temsilcileri ancak başka özelliği ile, yapı yascherichnoe uygun. Tabii ki bu kaplumbağa. Ve şimdi üzerine, bunu söylemek, sürüngenler kendi grup içinde olmayan ayırt işaretleri hakkında konuşmak ve let "Dünya sahnesinde."

"Zırh" Kaplı

diğer hayvanlardan ayırt sürüngenler temel özellikleri - tabii ki, yeryüzü ve deri özellikle hareketidir "zırh". İlk özellikler biz zaten tartıştık. ikinci işareti bakalım. sürüngen derisi tabak ve ölçekleri oluşturan güçlü azgın katmanı geliştirdik gerçeği. Neredeyse hayvanın vücudunun tüm ayak parmakları arasında, bu "zırh", hatta göz kapakları ve ince deri ile kaplıdır! Bu deri "zincir posta" - "kask" bir tür - çok güçlü bir savunma ve kalkanlar, genellikle başın üst kapsayan. Bazen azgın kalkanlar kemik plakası çoğalan. Onlar sürüngenler gibi vücut zırhı korur. Yani düzenlenmiş timsah, kertenkele, yılan ve diğer pullu karasal hayvanların çok ilginç. Ama nasıl onların esneklikle olmak? Onları bile başını çevirmek izin vermez, bu "zincir posta" mı? Neyse ki, bu kadar değil! Ve neden başın gerekli hareketliliği sürüngenler? başını açmak için fırsat avı sürüngen ve güvenliğinde önemli bir rol oynar. Bunu daha ayrıntılı bu bahsedelim.

Neden başın gerekli hareketliliği Sürüngenler

Bilindiği gibi, sürüngenler - karaya çıktı amfibi devamı. amfibiyenlerden sürüngenler ayırt özelliklerinden biri - servikal omurga varlığıdır. Anlaşılır olması için, en Örneğin, kurbağa hiçbir boyun ve baş derhal vücuda gider, diyelim. boyun tarafına başını çevirmek sürüngen verir. başın gerekli hareketliliği Sürüngenler neden diye sorabilir? örnek cevaplama kum kertenkelesi. Bir gürültü veya hareketli bir nesneye hışırtı duyan kertenkele hemen ona doğru başını çevirir ve bütün bu oluyor görür. Onun tehlikede ise - o kaçar, ancak potansiyel bir av ise, kertenkele oldukça ustaca üzerine çökertme, bunu yakalar. her yöne başını açmak için fırsat sürüngenler neredeyse algılanamaz, esnek, hem de ışık hızında avcılar yapar. başın gerekli hareketliliği Sürüngenler nedeni budur.

yılanlar hakkında ilginç

Belki de en eşsiz sürüngenler - yılanlar. Onlar uzuvlar yardım almadan sürüngen ve büyük av bütünü yutmak uyarlanmıştır. Yılan da, iç organların çok özel bir düzenlemeye yol açar, çok uzun bir diğer sürüngenler ve esnek gövde, temelde farklıdır. Bildiğimiz gibi, her zamanki omurgalılar birçok organ eşleştirilmiş ve simetrik olarak düzenlenmiştir. onlardan Yılanlar hemen hemen her zaman sadece yarısı, örneğin, çoğu sadece sağ akciğeri var. organları var eşleştirilmiş Ve eğer, o zaman uzun gövdesinin ters ucunda bulunmaktadır. Örneğin, sağ böbrek, baş kaydırılır bırakılır - kuyruğuna! Biz kelime "yılan" duyduğunuzda, istemsizce zehirli sürüngenler düşüncelerini akla gelir. Ama şimdi, bilime fazla 2.700 bilinen yılan türleri, zehirli - ve sadece 700 tanesi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.