Kendini yetiştirmePsikoloji

Zamanda bir yolculuktur: bir yalan nedir

Her kişi hayatını daha iyi hale getirir. Ancak, herkese refah, temsilini nasıl ulaşılacağını. Her yerde, insanların etkileşimi, bir yalan yoktur ve aldatma başladığı yerde.

felsefi kavramlar

sorusu felsefesinde "bir yalan nedir" ve psikoloji ilgi çok ödenir. Bu sorunun cevabı bu fenomeni açıklamak anahtar kavramların analizi ile başlar. Birçok bilim adamlarına göre, gerçek şu ki - bu haritanın çevremizdeki gerçektir.

Ancak, bir kişinin bireysel özelliklerine gerçeklik bozuk algılanan edilebilir. Sonra bir adam onun gerçeklik hakkında yanlış olduğunu söylüyorlar. kasıtlı başka bir kişinin bir inanç yaratmak amacıyla, gerçek olmayan bir şey ifade Ama eğer - bu bir yalandır.

daha iyi anlamak için de "hakikat" kavramını dikkate almalıdır. İçeriğinde olduğunu ve daha geniş gerçeği bilginin yeterliliği, aynı zamanda konuya onların duyarlılık ibaret değildir. doğru ve yanlış olanı daha iyi anlaşılması, Rus dilinin akademik sözlüğe ele alınabilir. O diyor öyle "değil gerçek, kasıtlı gerçeklerin saptırılması, aldatma."

Yalanlar: Modern zamanlara antik

Belki ilk soru "yalan ne," Başka antik filozoflar Platon ve Aristo sorulur ve bunlar başkalarının onaylamadığını neden bir şey negatif olduğu görüşüne verdiler. Ancak, zaman içinde görünümler bölünmüş ve yalan kabul edilebilirliğine birbirinden tamamen zıt bir yaklaşım vardı bulundu.

Bazıları Hıristiyan ahlak dayalı bir yalan açıkladı. Onlar bir yalan olduğunu savundu - o kötülük, bu kadar insanlar arasında güven baltalıyor ve değer yok eder birşey. Bir kişinin kasten ondan kazanç sağlamaya çalışan, gerçeği bozan gerçeği, Hristiyanlıkta günah denir.

sahte ifade için belirli bir miktar sadece olarak kabul edilebilir, hem de arzu edilen bir durumdur görüş farklı bir yaklaşım temsilcileri. Onlara göre, hükümet liderleri güvenlik ve iyi düzen sağlamak için yalanlara başvurmak gerekir. Sağ kasten onlar doktor ve insani zemin bırakmış gerçeği tahrif etmek. Böylece, kavramın yeni bir yorumlama - yararına veya kurtuluş yalan.

Güncel pozisyon

Modern araştırmacılar da soruya net bir cevap vermedi "ne yalandır." Aksine, kavramın kendisi değişmedi, ancak tutum hala farklıdır. Bu nedenle aramak ve insanların yalanlarla başvurmak nedenlerini haklı bugün karar verdi.

İlk olarak, ahlaki bakış açısından kabul edilebilir. Örneğin, bir kişinin gizlemek veya olumsuz hareketleri geçiştirmeye çalışıyor. Bu form genellikle çocuklar tarafından kullanılır. Ama biz her zaman bunun için onları kınıyoruz mı? Daha ziyade, yapmak gerekli değildir açıklamaya, kınıyoruz ve anlamak ve düzeltmek tüm kötü oldu.

İkinci olarak, yalan belli bir sonuç elde etme çalışmalarında bir araç olarak kullanılabilir. Ve bu oldukça başka bir yalan biçimidir. Bir kişinin kasten kendilerini diğer durumu yanıltmak ve böylece için avantaj elde etmek bilgiler saptıran, bu bir yalan istemli hareket olarak tanımlanmıştır.

Ve üçüncüsü, gerçeklerin basit bir çarpıtma şeklinde başvurulabilir. Basitçe söylemek gerekirse, bir kişinin sadece bir kısmını gizleyerek, tüm gerçeği söyleyemez. Bu aynı zamanda, hedeflerine ulaşmak amacıyla, kasıtlı birey tarafından yapılır.

Böylece, bir yalan ve aldatma ne olduğuna dair bir açıklama geldi. İlk bakışta, bu terimler eşanlamlıdır. Oysa öyle değil. Yalanlar, yukarıda da belirtildiği gibi - gerçeğin kasıtlı çarpıtma olduğunu. Bir hile - bu başka yanıltıcı kasıtlı bir giriş var. Hile sosyal çelişkilerin biçimi olarak yorumlanabilir. Bu gizlilik içinde, örneğin, sadece bencil uçlarını ulaşmada yardımcı değil, aynı zamanda olabilir.

Yalanlar ve semptomları

bugün Batılı psikologlar giderek çoğu durumda yalan ahlaki kınama neden olduğunu kabul ediyorum. o gerçeğin bozulma ile ilgisi "aldatma" ya da "yalan" ile değiştirilir Ama eğer nötr hale gelir. Eğer bakarsanız, yalan rağmen sadece gerçeğin veya gizleme bozulmasını ifade eder. yutturmaca ederken - bu kasıtlı bir eylemdir.

Yalan ne anlam vermeye çalışıyorum, Ancak bazı özellikleri ayırmak mümkündür:

  • Birincisi, yalan hep bazı avantajları elde etmek için kullanılır;
  • ikincisi, kişi tabloların yanlışlığı farkındadır;
  • ifade edildiğinde, üçüncü, bilgilerin beyan önemli hale gelir.

Ama olumlu psikolojinin bakış açısıyla bir yalan - bu zayıflık belirtisidir. onun yeteneklerine güvenen olmayan tek birini kullanan belirleyin. Ve, onların hedefe giden yolda yalan kullanarak, kimse güçlendirmek fakat konumunu zayıflatmak olmadığını anlamalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.