FormasyonBilim

"Yorumlayarak sosyoloji" Max Weber ve sosyal eylem ideal tipler

Max Weber "sosyoloji babası" olarak adlandırılan edilemez olsa da, ancak, o bir bilim olarak bunun kurucularından biridir ve felsefi konuyu savundu. genelleştirme ile sosyoloji fırsatlar beri insanlar tarafından gerçekleştirilen gerçekler yanı sıra eylemlerin genelleme, o zaman bu genellemeler sınıflandırılır kendisi için belirli modellerini ve türlerini gerektirir. Yani bu grubun özellikleri olarak ideal tipleri, grubun üyelerinin karakteristik bazı belirtiler üretmek yani genellemeler çıkıyor. Ancak, "anlama sosyoloji" Max Weber konsepti ile bu tür katılan sosyal eylemin.

filozof altında emin olduğunu sosyal kavramının eylemlerinin başkalarının yapılışı ile ilgili yapılan erkeklerin anlamlı ve bilinçli eylemleri düşer. Bu nedenle, bilim adamı, sosyolog görevi - anlamak ve böyle bir eylemin anlamını ifade etmek. Böylece "anlayışı sosyoloji" Weber doğdu. Onların anlaşılması için yöntemlerdir Ancak, eylem çeşitleri ve türleri, farklı olabilir. Bilim adamı dört kategoriden görüşlerini paylaştı. Onlar ne kadar rasyonel farklılık ve mantıklı böyle bir eylemdir.

onun sosyallik kaybetmez rağmen, eylemin en akılcı duygusal türüdür. O anlamsız değil, ama ikincisi hisler ve duygular etkisi altında esas faaliyet olarak bu anlamı genellikle, insanın kendisi tarafından tanınmamaktadır. eskisi çünkü insanlar hareket, bu yüzden var ve ayrıca her zaman yaptıklarının anlamını anlamıyorum zaman onları o kesinlikle mevcut olmasına rağmen Benzer şekilde, geleneksel tip, vardır. sosyologlar bu eylemlerin anlamını anlayabiliyorum çünkü "yorumlayarak sosyoloji" Weber, şartlı sosyal faaliyetlerin bu tür hem inanıyor ve bireyler kendilerini - her zaman değil.

değeri-rasyonel ve tseleratsionalnoe eylemin yukarıdaki iki türlerinden farklı. İlk davranışın belli normları etik gereklilikleri veya estetik kanonlarını karşılamak için Allah'ın yarattığı değerleri taşıdıkları bilinçli insan inancına tarafından oluşturulur. "Yorumlayarak sosyoloji" Max Weber rasyonel olarak bu tür davranışı karakterize fakat rasyonellik görecelidir. Bu inançları ya nihayet insan onurunun veya onun fikrine tarafından gerekli çünkü o güzel olduğuna inandığını çünkü o, o bunu gerektiğini hissediyor çünkü yani kişi, ya da bu şekilde davranır. Ancak, çoğu zaman norm "doğru" davranış dikkate alınmaz bu kuralları veya olası yan etkilerin kaynağına mutlak ve kritik bir tutum olarak kabul.

Son olarak, en akılcı "anlama sosyoloji" Max Weber tseleratsionalnoe eylemi çağırır. İnsanların bekledikleri diğer insanların, davranışlarını elde etmek ve hesaplamak (taklit) istediğiniz hedeflere bağlı olarak davranışlarını planlıyoruz olduğu açıktır. Ayrıca, bu hedefler koşullar, nesneler ve diğer insanlarla ilgili olduğuna bağlı olarak değişir, ya da bir koşul olarak ya da bu hedeflere ulaşmak için, bir araç olarak olabilir, elde edilebilir. Bu davranış için ana kriter başarısı ve etkinliği olduğu gibi, hedefler, araçlar ve etkileri dikkatle ağırlığındaydı. bu tür bir davranış iyi anlaşılabilir.

Tabii ki, dört tipe insan davranışının birçok çeşidi bu bölünme yalnızca koşullu ve kolaylık için yapılır. Bu gerçekliğin bütün çeşitliliğini yansıtmayan ve insanın yaptığı empatinin manevi dünyasında, sosyolog, sosyal eylem ve mantıksal-kavramsal yöntem ve psikolojik "empati" sanatı anlamını ölçülmesi ve açıklanması için kullanıldığını empati sağlamak için gereklidir. kendi yolunu anlayış bu yöntemlerin veya düzeyinden her Maks Veber kabul biz sosyal hayatı diyoruz karmaşık sürecin anlaşılmasına, önemlidir. Sosyal bilgiler, dolayısıyla sübjektif tecrübe ve insan inancından uzaklaştırabilir ve davranış ve grup davranışı bu deneyimler ve görüşlerin kombinasyonunun etkisi üzerindeki etkilerini verir vermez. Buna ek olarak, bilim adamı da, araştırmalarının sonuçlarını etkilemez olamaz, o ve sosyologlar kendileri duyguları motive belli değerleri, paylaşmak ve belirli geleneklerini takip edin unutmak için değil tavsiye etti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.