SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Yaraların Türleri ve raninii için ilk yardım

Her insanın yaşam herkesin bildiği bir yaralanma ile başladı, ama hiç kimse hatırlamaz. Biz göbek bağını kesme bahsediyoruz. Onlar şifa kez unutulur başka tür yaralar, olarak, her bir düzineden fazla yazdınız. Birisi birisi bir raptiye ile pricked ve birisi kendisi başka çürük ayarlanır, bıçakla kendini kesti almıştı. Rana - neredeyse ağrısız bol kanla yüzeyini nüfuz ya da hemen hemen kansız yayımlanan, cilde herhangi bir hasar olup alarak gerektiren ağrı kesicileri.

yaralanma türleri farklıdır, ne onların hazırlanmasına yol darbe yaralanmalarının çeşitleri. yaralanmaların farklı doğasına rağmen, ilk bazı genel kurallar vardır öncesi tıbbi yardım kurbana.

İlk - yaralanma ciddi bir kanama sonuçlandı, eğer mutlaka durdurulmalıdır. Bu basılı tutarak veya yara birkaç dakika veya yara alanının üzerinde turnike kaplayan yapılır.

İkinci kural - kirlenmeye karşı yarayı temizlemek için emin olun. alkol veya votka ve temiz suyla Yapmayın. De, mümkün olduğu takdirde, su ve sabunla yara yıkayın.

Üçüncü değişmez kuralı - sadece yaranın etrafındaki alanı dezenfekte etmek gerekir. Yaranın yok alkol ya iyot, ya da antibakteriyel merhem sürmedim gibi akmaz. dökün tek şey - hidrojen peroksit ya da klorheksidin dekasan çözeltisi. yara zemin tozu içine dökün, köklerin Toz karışımı yasaktır.

Dördüncüsü, en önemli kural - herhangi, hatta en küçük yara onun kursunda iyileşmek izin dikkatsizce ve tedavi edilemez.

Şimdi biraz daha detay yaraların türlerini inceleyelim.

Bir kişi, kendi ihmalinden genellikle kendi kendilerini zarar veremez. o başını vurursanız doorframe, o çekiçle parmağını vurdu sonbaharda çarptı ve benzeri gibi bir yaralanma çürük ve boğaz, bir çürük denir olacaktır. Tipik olarak, travmatik subkütan tabaka kapiller yırtılmasından kaynaklanan sadece küçük bir hematom olur. Yani çok geniş almaz, hem de ağrıyı hafifletmek için, hemen soğuk hale yaralı siteye morluklar için önerilir.

Eğer bir çekiç ile başparmak kendinizi vurursanız değildir ve dökme demir külçe derisinin bir mola ile ağır bir boğaz yara almak ve kemikleri ezebilir. Bu durumda, kanamayı durdurmak gerekiyor ve hastaneye derhal kurban.

En azından biz yaralanmalar yaraları kesti bekliyor. Bunlar iyi bıçakta, kâğıt tabakasının veya keskin kesici yüzeyi olan herhangi bir başka nesnenin imal edilmiştir. Kural olarak, böyle bir yara düz duvar kesme ve her zaman kan akarken. Bir yandan, bu kötü, ama diğer yandan da iyi - o yara patojenlerden kan akışını yıkar. Böyle bir sıkıntı olmadığını ne yapılmalıdır? Kanamayı durdurmak ve iyot veya alkol ile yara etrafındaki bölgeyi Tedavi için.

bazı yaraları hala yaygın türleri - bıçak. bir iğneyle parmağınızı dikmek Eğer ciddi bir şey, belki daha fazla olur ve iyileşir söyledi. Enjeksiyon yeri antiseptik hala duruyor yağlamak. Ama diş izi oldukça tehlikeli olabilir. dikiş iğnesi, örneğin bir pim, ve değilse, bir metal pim, çatal ve benzerleri gibi, daha sonra yara derin nüfuz eden döner. Ağrıya neden ve aşırı kanamaya neden değil, aynı zamanda göğüs veya karın yaralı, özellikle insan hayatını sona erdirecek olabilir sadece. Bu durumlarda mağdur hemen hastaneye alınmalıdır. penetrasyon deliğini kapatmak için yapılabilecek tek şey sahasında. Yara dokusu, gazlı bez, plastik parçanın çeşitli katmanlarını uygulamak için - el altında olduğunu. Eh, eğer mümkünse gazlı bez yağ emprenye etmek için.

mümkün olduğunca ve başka bir kişinin eylemleri yarayı alın. Çoğu zaman bu ateşli silah ve bıçak yaraları. Onlar şiddeti değişen derecelerde gelir fakat bol kanama her zaman vardır. Bu durumlarda yaraların tedavisi indirgenir kanamayı durdurmak. Bu yapılacak ilk şeydir. yaralı uzuv turnike üzerinde tam zamanı bindirme belirten uygulanır. Vücutta başka yerde kanama pansuman durur. Bundan sonra, kurban hastaneye alınmalıdır. Ona şiddetli ağrı için Ağrı kesici verebilir. karın veya göğüs veya içecek bir delici yara varsa Ama, ya verilemez yemek. Bu tür yaralanmalar dışında bağırsaklar kaybıyla son derece ciddidir. sadece steril veya en az bir temiz bandaj koyabilir, bu olamaz yerine bir azaltma, kumaş, pamuk ve bandaj adettir.

insan yaralanmaları ek olarak bizim küçük kardeşlerimizi indirebilmek. Bunlar ısırık, acı var ve yanık. Yaralanma ilk bakışta zararsız olarak görünüyor olsa bile, bir doktora danışmak gereklidir. Neden? Hatta gaga tavuk olabileceğinden kuduz virüsü, söz değil köpekler, tilkiler ve kediler. Yara genel kurallarla böyle yaralanmalara tedavi edilir ve kurban bir doktor olur. Zhalenie az tehlikeli. o yılan yaptıysa, sen yaradan zehir emmek ve doktora başvurunuz Bir saniye israf etmemelidir. Böcek soktu ve kurban zehir alerjisi değilse, sen acı kaldırabilir ve tıbbi yardım arayışına girmezler. böcek zehiri alerjisi gerçekleşir durumlarda, mağdur boğulma ile birkaç dakika içinde ölebilir. Bunu önlemek için, bu damar içine veya kas en az protivogistaminnye ilaçlar ve hemen hastaneye kaldırıldı dikmek için en kısa sürede gereklidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.