FormasyonÖykü

Yahudi Savaşı Tarihi. Musevi Savaş ve Kudüs imha

Yahudi Savaşı 6 AD kaynaklanır. e. Bu noktadan itibaren Roma İmparatorluğu Yahudilere gergin. Bu olay, dini, sosyal ve etnik arazisinde bir dizi çatışmaya yol açtı. Yahudilerin gözünde Roma düşük manevi ve kültürel seviyesine sahip bir ülke olarak görüldü. Aristo'nun deyişle, Romalılar barbar idi. Musevi din bütün mesele. Bildiğiniz gibi, Konstantin imparatorluk reform edememek putperest güçtü. Romalı asker ve yetkililer "gerçek dindaşları" Şeytan'ın Vicars gözünde algılanmıştır. Roma-Yahudi savaş sadece bir zaman meselesiydi.

memnuniyetsizlik nedenleri

Belki çatışma önlenebilirdi. Ama Roma yönetiminin sürekli emirlerine inatçı Yahudileri "öğretmek" için çalışıyor. Doğruyu söylemek gerekirse, biz bu emri sürekli değişen unutmayın. Aynı zamanda muhafazakar doğu toplumunda bir rezonans neden oldu. Örneğin, Caligula kutsal ofis olarak Roma imparatoru kült oluşturmaya girişti.

durum ulusal karaktere sahip sosyal çelişkiler daha da ağırlaşmaktadır. Ülkenin aday ile Musevi memnuniyetsizlik ülkede karar alma konumlarında Yunan ve Helenleşmiş nüfusu neden oldu. Onlar yere Roma ve dayanak oldu ve koşulsuz merkezden tüm emirleri yerine getirmek. Bütün bunlar, birlikte bir vergi ve harçların artış, hem de dini çatışmalar ile devrimci olaylara yol açacak.

Anarşist

açıklanan olaylar biraz tarihsel kaynaklarına sahip. ana kaynağıdır o zaman gerçek olaylara dayanan "Yahudi Savaşı" Iosifa Flaviya roman olduğunu. Yazara göre, bir anti-Roma hareketlerin ilk ideolojik ilham kaynaklarıydı Gamla ve Ferisi Sadok gelen Yahuda idi. Bunlar açıkça kutsalın İsrail'in politik özgürlük göz önüne alındığında tüm Roma yasa ve yönetmeliklere boykot etmeye vatandaşları çağırdı. Yani sonradan anti-Romen görünüşe arkasındaki ana itici güç olmuştur Zilotlar bir hareket yoktu.

eylem için bir sebep

İlk Yahudi savaş olarak tarihsel ilmi sınıflandırılır silahlı ayaklanma, nedeni procurator Flohr ile olay oldu. O tapınağın hazinelerinden biri çalmıştı. Tabii ki, dini Yahudiler endişe etmeye başladı. Sonra Flor Kudüs asker gönderdi ve onun Lejyonerlerin yağma koydular. Birçok sakinleri komploya katılımcı olarak çarmıha var. Vatandaşların bastırılmasından sonra Caesarea sermayeden Lejyonerlerin iki kohortlarını karşılamak emredildi. Yağ asker zamanın hakaret kabul edildi sakinleri ağırlamaktan tepki vermedi ateşe döktü. Sakinleri şehirdeki acımasız katliamı indirebilmek yol açan, yine yeniden gönderilmesini başladı. Yahudiye volan devrimci olaylar başlatıldı. kitle ayaklanmanın başladığı görünce, Flor aceleyle gidelim, kenti terk etti. sivillerin çarmıha gerildikten sonra Yahudi Savaş kaçınılmaz hale gelmiştir.

isyancıların ilk zaferi

Yerel yetkililer yardım merkezine başvurmadan, olayı çözmek istiyoruz. Bu amaçla, Kral Agrippa II Kudüs'e gelip vatandaşları yatıştırmak için çalıştı. Ama boşuna. manevi liderlerin Kentte Roma imparatoru sağlığı için gerekli tüm fedakarlıkları iptal ettik. Bu Yahudilerin saldırgan bir söylem vurgulamaktadır. Fakat Musevi topluluğu olarak homojen değildi. Orada da vardı Yahudi savaş sözde rakipler gerekli değildi. Bu toplumun en zengin, başta Helenistik tabakaları olduğunu. Bunlar Roma güç faydalıydı. isyan rakipler arasında sadece kendi yaşamları ve akrabalarının olanlar için korkulan o insanlar vardı. Bunlar teoride böyle bir ayaklanma yenilgiyle mahkum biliyordu. Roma'da bu konuda öğrenilen durumunda duvar yabancı oyunculardan onları korumaz.

Yani, isyancıların ilk toplu Kudüs üst kenti ele geçirdi. Ama sonra onlar kırıldı ve sözde barış partinin evin liderleri yakıldı. Kudüs itibaren ayaklanma tüm bölgelerine yayıldı ve acımasız bir karakter oldu. baskın Yahudi nüfusu tersi tüm Helenistik sınıf kesilmiştir ve bu mahallerde.

Cestius Gallus, Suriye valisi sürecinde müdahale etti. O Antakya'nın önemli bir güce ortaya koydu. Akka, Kayseriye, birkaç destekleyici yerleşim aldı ve Kudüs 15 km durdu. Başarısız bir denemeden sonra, ana kuvvet kaybetti, Cestius geri döndü. Dönerken, Beth-Girona yakınında, ordusu çevrili ve neredeyse tamamen yok edildi. bütün hükümleri Fırlatma, ağır kayıplarla Cestius esaretinden kaçtı kaçtı.

Roma'nın önemli güçleri püskürtmek için hazırlayın

Bölgedeki ana Roma güçleri üzerinde Zafer isyancılara ilham verdi. başında aristokrasi ve yüksek din adamlarının temsilcileri duruyordu. Onlar kısa sürede kaçınılmaz bölgeye Roma ordusu büyük bir seferi gücü geleceğini tahmin etti. bütün güçlerin Komutanlığı Yüksek Priest Iosif Ben Gorion devraldı. isyancıların nedenlerle, ilk Roma askerlerinin bir hit almaktı, Celile, savunma Joseph ben Mattityahu (Iosif Flavy) emanet edildi. çok ayrıntı olarak çalışmaları bu olaylarla ilgili bildikleri için öyle. O bölgenin ana şehirler güçlendirilmiş ve yüz bin kişilik ordu kurdu.

Yahudi Savaşı isyancıların zaferiyle sonuçlandı için Fakat bütün güçlerin tam konsolidasyon gerekli. Ama ayrılıkçı arasında değildi. İki partilerine karşı toplumda. tam bağımsızlık kadar bölgeyi savaş istediğini devrimci fanatikler barış parti ile mücadele etti. Son bir düşünce ayaklanması macera ve dini meselelerde sadece özerklik istedi. Iosif Flavy kendisi de barış destekçileri aitti. çünkü Ama korkuyordu. O Roma'da eğitimli ve sadece böyle bir durum yararına Yahudiler inanılıyordu. Romalılar, onun görüşüne göre, çok daha Yahudiler üstünlük var sadece hukuk, mimarlık vb. D. askeri organizasyon açısından geliştirilmiştir, bu yüzden sadece din içindedir.

Doğal olarak, Flavius, dünyanın destekçisi gibi, şiddetli bir gayret ile kendisine emanet edilen bölgeyi korumak için değil. Bu Romalıları nefret ve kanının son damlasına kadar onlarla savaşmak için hazırdı Galilee Johanan Giskhalsky içinde fanatik liderlerinden biri söyledi. O Flavia Kudüs Sinedriyon garip davranışları bildirildi. Ama Flavius o görevinden güvenilir olduğunu herkese ikna etti.

Roma'nın önemli kuvvetlerinin işgali

İmparator Nero, Yunanistan, Olimpiyat Oyunlarına ederken, ayaklanma öğrendik. Vespasianus'u - Yahudiye yılında onun en iyi generallerinden birini gönderdi. ekibi ordu ve Kral Agrippa güçleri de dahil olmak üzere Doğu'daki tüm prorimskie güçlerini topladı. Tüm Roma ordusu 60 bin oluşuyordu. Seçili lejyoner, yerel, sadık insanların yardımcı asker saymazsak.

Celile istilasının böylesine güçlü güçleri tarafından korkmuştum. mühendislik yapılarında rağmen kent üstüne kent düştü. bir uçurum bulunmaktadır Yalnızca Iotapata kale bir süre düşmanı durdurmak mümkün oldu. Şehirde ve askerler Iosif Flavy artıkları ile oturdu. Birkaç kez düşman kenti baskın, fakat kuşatmacıların yetkin koç vuran tüm düşman silahları yok ederek savundu. Sadece gece baskınlarında biri başarılı oldular ve kalenin ana kuvvetler dinlenmiş iken lejyonerler kapıları ve duvarları ele geçirildi. Iotapata korkunç bir katliam olmuştur. Flavia hain kabul etti ve insanlar tarafından lanetlenmiş. Kudüs'te, yas ilan etti.

Musevi Savaş ve Kudüs imha

Ana güçlerin imha haber Flavia alanına dağılmış. İsyancılar terör ile ele geçirilen ve onlar Kudüs güçlü kalesinde sığınmaya başladılar. Tarihin bu döneminde, o erişilmezlik bile Roma aşağı kalır değil. Üç tarafı şehir kayalıklarla çevrilidir. Bunların yanı sıra, Kudüs yapay ağaçlar korunmuş. fırtına tek parti, güçlü kuleleri ile duvarların üç sıra çevriliydi. Ama asıl mücadele duvarlarda odaklanmış ve kuşatılmış zihninde değildir. Zilotlar ve mirolyubivtsami arasındaki çatışma yenilenen gayretle patlak verdi. İç savaş kenti kanadı olan aralarında patlak verdi. Zilotlar bütün siyasi rakiplerini öldürmek galip geldi. Ama yakında onlar iki savaşan hizipler ayrılmıştır. Bunun yerine Yahudiler sadece içinden kendini imha güçleri birleştirmenin, hükümlerin stoklarını tahrip, kuvvetlerini kanadı.

'69 yılında Vespasian yeni imparator ve oğlu Titus emanet komut haline Roma'ya gitti. 70 yılında Kudüs büyük kayıplar alındı. Kent yağma ve tahrip edildi. Roma askerlerinin zaferi pek verilmiş olması gerçeği, özellikle para Roma madalyonun konuda yayınlanan diyor.

düşüşünden sonra Kudüs, tarih Yahudi savaş sona ermedi. Diğer şehirlerde, hala fanatik kalıntılarını direndi. İkincisi düştü Masada kale.

Savaşın Sonuçları

Sadece ölü antik tarihçiler yaklaşık 600 bin hesapladınız. Man. Filistin araziler bölünmüş ve yeni sahiplerine satıldı. Onun Suriye artık ayrılır ve imparatorun praetorian legate tarafından yönetiliyordu. Kudüs'te, Jüpiter Tapınağı'nın Capitol binasına teslim açıkladı.

İkinci Yahudi Savaşı

115-117 yıl Tarihli ve merkeze karşı Doğu Roma illerin kitle ayaklanması ile ilişkilidir. İlk olarak ikinci ayaklanma nedeni, ve Roma imparatoru dini baskı yüceltme kült idi. Roma ve Partlar arasında mücadelenin yararlanarak, Yahudiler savaşmaya başladı. Cyrene merkezi, tüm dini tahrip pagan tapınaklar oldu. ayaklanma Mısır, Kıbrıs'a yayıldı. Fazla 220.000. Yunanlılar Cyrene içinde görülmemiş vahşetle öldürüldü ve fazla 240.000. Mısır'da bulundu. tarihçi Gibbon göre, Yahudiler, Rumlar içini kesip onları parçalara kesilmiş ve kanlarını içti. direnişçilerin Alanları bu olaylar gerekli sonra böyle bir ölçüde boşaltılmış göç politikasını, onları canlandırmak için.

117 yıl Kvint Mark Turbon isyanı ezilmiş ve İmparator Troyan Partlar fethetti. Part İmparatorluğu her şehirde kuvvetli bir anti-Roma performansları destekleyen güçlü bir Yahudi topluluğu oldu. Trojan tarafından alınan Yahudi karşıtı sert önlemler, şimdiye kadar asi Yahudileri pasifize.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.