ÇirkinlikBahçıvanlık

Açık alanda şalgam büyümeye Nasıl: özellikler, bakım, dikim ve çeşitleri

şalgam büyümeye ilişkin bilgi için, atalarımız birkaç yüzyıl önce biliyorlardı. Her şeyden önce, bitkisel bitki dörtten fazla bin yıldır insan tarafından biliniyor. Zaten o zaman insanlara şalgam büyümeye bilen kalmaz, aynı zamanda temel gıda maddelerinin biri olarak kullandı. Ancak, bu kök mahsul patates önemine gelişine hafifçe düştü. Rusya'da o Yunanistan'dan on dördüncü yüzyılda yaklaşık getirildi.

çeşitlerin seçimi

Çoğumuz için bu sebze eski Rus masal düzleşmiş kök bitki ile ilişkilidir. Bu bir altın sarısı renk ve sert bir pürüzsüz yüzeye sahiptir. Bu tür ülkemizde en yaygın biridir. insanlar "Ağda." dediler Bahçıvanlar açık alanda şalgam büyümeye bilmek de önemlidir. Doğru notu seçmek aynı derecede önemlidir.

Ülkemizde bu kök bitki değil tüm çeşitleri, büyür. Biz genellikle yetiştirilen şalgam Rus yetiştiricileri aldı. Petrovsky Bu tür. bahçe bazı kısımları iyi yetişen ve bir Japon geyşa rağmen. May zelenogolovuyu sarı, beyaz fioletovogolovuyu Milanese, Altın Ball, Pamuk Prenses ve diğerleri - Apart Devlet Register tarafından önerilen bu iki çeşit arasından ülkemizde şu tür olarak yetiştirilmektedir.

büyüyen şalgam için optimum koşullar

Bu kök sebze bir ışık seven bitkiler. şalgam büyümeye nasıl ilgilenen olanlar, bunun uzun bir gün gerektiren bir bitkidir bilmeli. İyi aydınlatma - normal gelişimi için temel koşullardan biri. o kök bitkileri bu kadar kullanışlı C vitamini birikmiş Ve iyi bilenler nasıl şalgam büyümeye bunu yapmaz Yani, biz aydınlatma kültürüne artan talepler büyümenin ilk döneminde öncelikle sunar eminiz.

Kök boşluğu ekimi ve büyümesi için optimum sıcaklık 1520 dereceye kadardır. açık alanda şalgam büyümeye nasıl ilgilenen olanlar, daha düşük mod inç gelişimini tetikleyebilir olduğunu bilmeniz gerekir. bitkinin normal büyümesi için yeterli de toprak nemi ve hava gereklidir. Özellikle çimlenme sırasında ve yaprakların oluşumu sırasında toprağa kültürünü talep etti. açık alanda şalgam büyümeye bilen Uzmanlar, şu anda zamanında sulama sadece mahsul üzerinde olumlu bir etkisi ancak tadı inanıyoruz.

Özellikler

Şalgam azot ihtiyacı her zaman vardır. Büyüme sezonu boyunca bitkiye beslenmesi gerekir. Azot meyve proteini artırır. kültürden azot fazla kalite ve köklerin düşük kalitesinin korunması yanı sıra, bitki süresini büyür Ancak, tüm ölçü olmalıdır. yetiştirme ve bitkinin büyümesi erken dönemlerinde gerekli ve fosfor beslenme şeklidir. Bu eser mineral, kök gelişimini uyarır olumsuz koşullar ve artan şeker içeriğine direncini arttırır. bitkisel karbonhidratlar, proteinler ve askorbik asit içinde birikmesi kadar potasyum katkıda bulunur. Genel olarak, normal büyüme ve bor, kalsiyum, bakır, magnezyum, mangan gibi herhangi bir bitki, temel iz elementlerin gelişimi ve böyle devam eder. E., bir istisna, ve şalgam için.

Onlar kültürü büyümek Nerede?

Bu ürün için en uygun kumlu balçık ve balçıklı toprak, ekili turbalıklara bulunmaktadır. Ancak, yüksek asit ile kötü hamle ve toprağı şalgam. Düz kök bitkiler olan bir sınıf ince üst toprağın içine dikilmiş olabilir - onsekiz santimetre.

Ülkede şalgam büyümeye nasıl ilgilenen olanlar, bu kültürün iyi öncüleri çoktan alınmış organik gübre altında domates, salatalık, mısır, kabak, fasulye ve patates, bilmelisiniz. Özellikle lahana sonra, ağır asitleştirilmiş kültür alanlarına koymak gerekir.

iniş

bahçede şalgam büyütün çok zor değildir. Önemli olan - özelliklerinden bazılarını bilmek. şalgam erken gelişmiş kültür olduğundan, bir sezonda birkaç kez ekilen edilebilir. tohumların yaz kullanımı için ilkbaharda ekilen edilmelidir. Mahsul altmış veya yetmiş gün içinde hazır olacak. sonbahar ekim için Temmuz ayında ve kış depolama için kabul edilebilir - Ağustos başında.

Yay zemin ekim yaparken sonbahardan beri hazırlamak gerekir. Bu amaçla derin sonbahar kazma yürütmek ve gerekli gübreleri yapmak gereklidir. iniş sitesinde baharın gelmesiyle derin gevşemeye yapılır - yirmi santimetre kadar. Daha sonra gübre kalan yeniden girilir. Yaz dikim arazi için en fazla yirmi santimetre derinliğe ve bol metrekare başına 1520 litre oranında sulanan ekimin önce kazılmış gerekmektedir.

Şalgam yaz düz bir yüzey üzerine dikilmiş, ve ilkbaharda ya da dikmelerde edilebilir. Mezhduryadovoe mesafe otuz santimetreden daha az olmamalıdır. Şalgam kompost uygulanmasından sonra ikinci veya üçüncü mahsul yetiştirilebilir. Ekimden önce organik madde katkısı yoksa, o zaman humus altında çiftçilik metrekare başına iki veya üç kilogram oranında verilmelidir.

Fosforlu veya potas gübreler sonbahar ve presowing tedavisinde yaptı. Azot gübreler bahar yapmak gerekir. Yaklaşık doz metre kare başına üre on ila on beş gram sodyum klorür aynı miktarda ve süperfosfat otuz ila kırk gram bulunmaktadır. Gerekirse, kireçleme yürütmek gerekiyor.

Nasıl şalgam tohumlarından büyümeye?

Dikim malzeme sadece geçen yıl alınmalıdır. En taze tohumlar - İyi bir hasat anahtarıdır. Bu şalgam büyümeye nasıl elden bilen herhangi ziraat mühendisi, söyler. Evde, ekimden önce ekim için tohum hazırlamalıdır. Bu kalibrasyon işlemi ıslatma ve tohum malzemesi içerir. Rahatlık ve kum daha iyi bir karışımı ya da süperfosfat bir karışımından tohumların ekimi bütünlüğü için. İşaretli ryadochkam On uygun olarak nemlendirmek gerekir derin iki santimetre, olukları yapmalıdır.

oranı şalgam Tohumlama aşağıdaki gibidir: bir ya da iki santimetre sona ermesi bir derinlikte metrekare başına yaklaşık bir gram. Dikim malzemesi zemin ve tepe yöntemi yerleştirilebilir - iki ya da üç adet delik, seyreltme takip eder.

bakım

Genellikle, filizler sıcaklığa bağlı olarak, ekimden sonra yedinci günde dördüncü görünür. fide bakımı toprak kabuk zorunlu olarak uzaklaştırılmasını içerir. Bunu yapmak için, çapalama, küçük, üç ila beş santimetre düzenledi. yetiştirme her zaman 3-5 satır ekimi gerçekleştirilir için. Üç gerçek yaprak oluşturacak bitki üzerinde Önce incelme gerçekleştirilir. yukarı on - Arka arkaya çalılar arasındaki mesafe yaz bitkileri ise altı ila sekiz santimetre uzak olmalıdır.

İnceltme en sık aşaması iki gerçek yapraklarda gerçekleştirilir. Bu ortaya çıkmasının ardından yaklaşık yirmi gün oluşturuyor. Bitkilerin Arasında beş santimetre mesafeye kadar bırakılmalıdır. inceltme tekrar edildiğinde, o zaman on artar. Ve üçüncüsü de - onbeş santimetre. kırpma tepe yöntemi gerçekleştirildi halinde bütün kalanını kaldırarak, sadece en güçlü bitki bırakmak için gereklidir.

şalgam büyümeye nasıl bilenler, bu kültür çok önemli ot mücadelesi olduğunu söyleyebilir. Yatakta bu deforme köklerinin beri, ot büyümesine neden olamaz ve onların kalitesi düşer. Toplam sezonu için üç sığ toprak işleme olmalıdır. Bu durumda, bitki biraz çapalamak için daha iyidir. Bahçede toprak daima nemli olmalıdır. Suyun yirmi litre metrekare başına düşen normal miktarda. Ayrıca, uzmanlar gevşeme ile alternatif sulama öneririz.

Genel olarak, artan şalgam önemli adımlar, özellikle lahana sineği ve turpgil pire ile, uygun bitki yoğunluğu, yeterli nem, kir temizliği ve haşere kontrolü sağlamak için kabul edilir.

Hasat ve şalgam depolama

onlar 6-8 santimetre çapında ulaşır ve sonbahar ve kış için zaman yaz tüketimi için Kök seçici temizlenmesi gerekir - don önce bir seferde. Bitki toprağın çekin ve hemen yaprakları kesilmiş için gereklidir. Bu metrekare başına iki ila beş kilogram iyi bir verim olarak kabul edilir. Şalgam kış çok iyi tuttu. % 90 - depolama için en uygun sıcaklık ısı ve nem 0-1 derecedir. Kökler bir hasat ve mağaza rağmen plastik torbalarda, ıslak kum ya da çim dökmek gerekir.

Pest Control

İlk iki gerçek yaprak oluşumuna büyümenin erken evrelerinde, bu kültür için büyük tehlike olan rostochku başlangıcından sonra on gün içinde, bir lahana sineği ve turpgillerden pire.

zararlının mücadele etmek tavsiye edilir "Bazudin" ve "Medvetoks" gibi hazırlıklar içinde ilk aşama. Ve turpgillerden pire iyi yardım "kıvılcım" anlamına gelir. Uygun önlemler almak yoksa, kuru ve sıcak havalarda bu haşere tamamen mikropları yok edebilmektedir. turpgillerden pire karşı önerilen her zaman en uygun ıslak ekim ile bir site korumak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.