SeyahatYol tarifi

Vyborg tarih, adres, Festival Ortaçağ Kalesi

Eğer bir ortaçağ kalesi ilgilenen değilseniz bu sayfayı ve kilitlerinin açılmasını kapatmak için çekinmeyin. Vyborg - harika bir şehir ve çok daha ilginç bir konu. Antik kale dahil birçok konumlar vardır. Yani, bugün konuşmak, o kadar.

Leningrad bölgesinde bir efsane ve gizem tutan bu şirin kasaba. Vyborg Kalesi kentin kalbi çağrılabilir. O kuruluşundan beri var. Bu makaleyi okuduktan sonra, mutlaka Vyborg ziyaret etmek isteyeceklerdir.

Müze Kale, şehrin kendisi gibi Ortaçağ ruhu ile nüfuz. Biz, tarihinin yanı sıra burada yapılmaktadır Müzesi ve festivaller mevcut durumu bahsedeceğiz. Örgütsel konular da Vyborg (kale) ziyaret etmeye karar edenler için önemlidir. Müzede, onun adres ve buna alabilirsiniz seçeneklerin saatleri, aynı zamanda dikkate alınacaktır. Bu makalede sunulan resimler Ortaçağ havasına girmek yardımcı olacaktır.

şehre alınıyor

bir seyahat planlıyorsanız olanlar içinde doğar ilk soru şu: "Nerede Vyborg (Vyborg) kalesi, nasıl ulaşmaktır?" ayrı ayrı tarif bunların her biri için çeşitli seçenekler vardır.

İlk seçenek, şehre almak ve Vyborg Kalesi ziyaret etmektir - rehberli tur atın. Bu durumda, bir rota planlamak için nasıl düşünmek gerekmez. St. Petersburg Bir günlük otobüs turu (- 1150-1350 emekliler, okul ve öğrenciler için) yaklaşık 1300-1500 ruble mal oldu. Otobüsler sık ayrılmak sokaklarda Duma (metro istasyonu "Nevsky Prospect"). Gezi genellikle ziyareti sayılabilir parkı Monrepos ve kilidi yanı sıra eski şehirde yürüyüşe.

İkinci seçenek - araba ile buraya gitmek için. St. itibaren Petersburg yol yaklaşık 1,5 saat sürecektir, ancak trafik sıkışıklığı içine almak için bir şans var.

Başka bir seçenek - otobüsü. 1.5 saatlik zaman - onlar yarım saat (rota numarası 850) bir kez go "Parnassus" metro istasyonuna ve "Devyatkino" tarafından. Yolculuk süresi birkaç saattir. Bilet sana ufak 200'den fazla ruble mal olacak.

Sen demiryolu kullanabilirsiniz. Aralıklı kalkış banliyö trenine yaklaşık iki saattir ve bilet fiyatı - yaklaşık 300 ruble. Bir saat ( "yutmak" ve "Allegro") düşürülür yol olan hızlı trenler vardır. Hepsi Finlandiya İstasyonu'ndan kalkmaktadır.

Ayrıca direkt kaleye bir tekne veya yat üzerinde yüzebilir. Tabii ki, kendi gemi hiç değil, ama kiralanabilir. maliyet rota ve Vyborg'a ve St. Petersburg insanların sayısı için önerilerin çeşitli vardır.

Kaleye yol

Bize tren / tren istasyonu Vyborg kaleye nasıl bahsedelim (bu arada, Otogar yanında, bu nedenle bu rota uygundur ve otobüs ile gelenlere). İlk olarak, (sağa tren / tren istasyonundan) Leningrad Caddesi girmeniz gerekir. düz gidin - ve kıyıda güzel manzarasına da bulacaksınız. Suyun çeşmeden Yaz düz. Biraz daha olması, sola geniş bir alana göreceksiniz. Genellikle hatıra çeşitli satmak (aslında, adı kendisi için konuşur - Market Square). İşte Vyborg'a en eski yapılarından biridir ünlü yuvarlak kule vardır. Ancak, biz burada uzun kalmayacak. İlk adım kale ziyaret etmektir.

Yakında yüksek kule göreceksiniz ve hangi yönlendirileceksiniz. İlk ve ikinci köprüyü (Kale) gerekmez unutmayın, bu nedenle ilk gitmek gerekir. Çoğu evliler Fortress Köprüsü geçmek, bu nedenle burada kilit bir sürü göreceksiniz.

Dolayısıyla biz çok farklı bir dünya sunuyor Kale Island, nihayet olsun. Eğer fotoğraflama ve kenti hayran dalıp yoksa, yol 1,5 km uzunluğunda yaklaşık 20 dakika sürecektir olduğunu.

Kalenin Tarihi

Ülkemizde tek Avrupa Orta Çağ mimarisinin bir anıt, günümüze kadar korunmuş olan - O Vyborg Kalesi olduğunu hemen söylemek gerekir. Onun inşaat tarihçesi 1293 yılında başlar. O sonra Vyborg kendini kurulduğu inanılmaktadır.

Vyborg tarihinin Kale

Kentin Vakfı düzenledik İsveçliler Novgorod Karelian kara ederken olunan almak için, Üçüncü Haçlı Seferi sırasında gerçekleşti. Kampanyası sırasında Mareşal Torkel Knutsson, İsveç ardından cetvel, Batı Karelya yakalanan. işgal topraklarında yılında bu güne kadar Vyborg'a gurur güçlü kalesi yapımını emretti. Daha önce Karelyan-Novgorod müstahkem oldu sitesinde, üzerine inşa edilmiş bir ortaçağ kalesi. İsveçliler bir kale inşa etmeye başladı, bundan sonra Marshall, onu yendi.

O zamandan beri, Torkel Knutsson Vyborg ve Vyborg Kalesi kentin kurucusu olarak kabul. Şaşmamalı geçen uzak, Eski Belediye Binası alanına, bir anıtıdır. Ancak, o Karelia için bir sefer düzenledi rağmen bazı tarihçiler, kampanyada Mareşal kişisel katılımı hakkında şüpheleri olan söylenmesi gerekir.

tepe ada, granit kaya: İsveçliler çok iyi kale için bir yer seçmiş. Dargörüşlülüğün ayrıca bir su tehlike yararlanılmasını sağlamaktadır, böylece bir hendeğe kazmak olamaz. Bir sonraki 400 yıl boyunca, kale Vyborg İsveçli bir kalesi Karelian Kıstağı'nın hakkında karar olmuştur. O stratejik ve askeri önemi sadece Stockholm üzerinde kabul etti ve Kalmar Kalesi eşit oldu.

ismin etimoloji "Vyborg"

Benzer bir şekilde, şehir ve kale adını etimolojisiyle ilgili bilinmemektedir. "Vyborg" temel sürümlerine göre - bir "Körfez kale" veya "kutsal kale". Tanrı ve Meryemana onuruna tapınağın inşası hakkında söylenen Kral Birger mektubu olduğu gibi son sürümü, en yaygın olmasıdır.

yapı birinci aşaması

Vyborg Şato yapı ilk aşamasında ada tepe kısmın tüm çevre kısmının kapsayan duvarlardı. Duvarın merkezinde kitlesel kare kule dişli Olav (yukarıdaki resim) idi. paganlığa karşı İskandinavya'da en saygı aziz biri, Norveçli kral, Baptist ve savaşçı - O Olaf II onuruna seçildi. Bu kule kale duvarları ile bağlantılı hiçbir şekilde oldu. Bu merkezde tek başına duran, zindan oldu. Bu arada, bu zindan anda İskandinavya tamamının en yüksekti. Aziz Olaf kulenin bodrum esir ve depolanmış malzemeleri tuttu ve ikinci katta vali ve maiyeti odaları bulunmaktadır. Bu İsveçli kral şehre yaptığı ziyaretler sırasında kaldı burada.

1.5-2 metre - Arkeolojik kazılar Aziz Olaf kulenin duvarlarının kalınlığının 4 metre ve Vyborg kale olduğunu göstermiştir. Menteşeli ahşap galeri kale duvarı (sözde mücadele taşıma veya devriye yolu) çevresi boyunca uzanan. Adanın tepede, bu duvarlar tarafından korunan ve Vyborg'a inşa edilen ilk oluşturdu. Kentin nüfusu hızla büyüdü ve adanın Kale yeterli değildi. Vyborg Boğazın doğu kıyısında bulunan Cape anakaraya, geçti.

şehri dönmek için girişimleri

Novgorod kale yakalamak ve 1294 ve 1322'de kaybettiği zemini yeniden çalıştı, ancak bu denemeler 1322-m saldırı ilerici (kullanılan kamnemetnye makine) tarafından gerçekleştirildi olmasına rağmen, başarısız olduk. İsveç ve 1323 yılında imzalanan Orekhovskaya dünyaya Novgorod arazi, arasındaki sınır ile gerçekleştirildi Kardeş Nehri. İsveç Krallığı Karelian Kıstağı'nın batı kısmını aldı.

Karl Knutsson ve halefleri altında Kale

(Karl Knutsson vali idi) 15. yüzyılda kale gerekçesiyle çeşitli katlarından konutta yüksekliği idi. Bunlar şehir ve köprü bakan tarafta savaş tonozlu salıncak ile sona erdi. Aynı zaman zarfında kule Shoemaker inşa edildi. Karl Knutsson Castle devrinde özel bir ihtişamı ve parıltı satın aldı. Yeni daire, topları ve festivaller, şövalye salonları için yenilenmiş devlet odaları savunma inşa edildi için daha önce yalnızca amaçlı ana binanın üçüncü kat yenilenmiş.

Bu yapı üzerinde bitmedi. Eric Tott ve Sten Sture - Karl Knutsson kalesini terk ettikten sonra, iş Haleflerine uygulamaya da devam ediyor. O zaman, kale valinin koltuğu yanı sıra Vyborg'a siyasi hayatının idari merkez olarak kaldı. Yapıldığı cennet kulesinin güneydoğu köşesinde - kalesinde ilk turu kulenin (yukarıdaki resim). Bu kiremitli sobalar çıktı içenler. ahşap paneller ve üst kale avlusunda içine Aziz Olaf kulenin duvarları taş döşelidir.

Katkı Erika Totta

15. yüzyılın ortasında kale Baş Eric Totti, ve sonra ana binanın 4. katında konut dönüştürülmüştür. Savunma için tasarlanmış beşinci kat, vardı. Kalenin yeniden sırasında Tott Kuzey Avrupa'da benimsenen savunma mimarisinin geleneğini kullanmıştır. Kalenin ihtişamını harap sık yangınlar öncesinde, onun düzen ve görünüm erken Rönesans tarzında idi. Tott (Kalenin önünde bulunan yarımada üzerinde) kuleleri ile Vyborg taş duvar hedge. Yani, Vyborg Kalesi giderek kalenin arka pozisyon aldı. Belediye Sarayı Kulesi ve daha sonra yuvarlak günümüze kadar korunmuş bunun sadece bölümleri vardır.

"Vyborg Thunder"

Vyborg Eylül 1495 yılında "Vyborg Thunder" olarak tarihe geçti etkinliğe şok etti. Rus-İsveç savaş sadece bu yıl başladı ve Ivan Iii Vyborg Castle fırtına asker göndermeye karar verdi. İlk defa büyük kalibreli silahlar duvar yok edilmesi için kullanılmıştır. İki kuleleri, saldırı direnemeyen çöktü ve diğeri bir mola yapıldı. komutan Knut Posse liderliğindeki İsveçliler son Rus teknoloji kullanımı ve bunların sayısal üstünlüğüne rağmen kuşatmayı atlattı. bir versiyonuna göre, Kaptan kale kuleleri de zayıflatmak ardından toz karışımına (reçine belki varil) ateşe ve emrini. Duman ve sağır edici kükreme karışıklık kuşatmacıların yol açtı ve onlar geri çekildi.

Kentin kuşatma kaldırıldı, askeri eylem yakında askıya vardı. Ve "Vyborg patlama" hakkında efsaneyi yürümeye başladı. Knut Posse bile sihirli güçleri atfedilen. Örneğin, kuşatma kocaman kazanda "cehennemi iksir" pişmiş iddia edildi. İsveçli askerleri silah bırakma üzereyken Ayrıca bunun bir versiyonu vardı, aniden Saltire gökyüzünde belirdi. Korkmuş onu gördüklerinde Rus ve kaçtılar. Başka bir fantastik versiyonu şehir düşmanın yaklaşması korkunç bir kükreme yapıyordu bir mağara, "Smellie" idi o vardır.

Devam inşaat

1564 yılında ana kule yedi katlı (kare önceden yoktu sadece alt kısmı) idi. üst kısım, duvarlara açılan top boşluklar ile sekizgen şekil oldu. boşluklar nedeniyle dairesel ateş yol açabilir. Şu anda keep duvarda ilk tuğlayı kullanıldığına dikkat etmek gerekir.

Stolbovo 1617 yılında sonucuna göre, İsveçli sınır holdingler anlamlı derin Novgorod topraklarına ilerledi. kale hapishane olarak kullanılmıştır, böylece Sınır ve Vyborg'a şehrinin askeri önemi, düştü. 18. yüzyıla kadar şehrin toprakları İsveçliler aitti. Şu anda, kilit gücü ve tamamlanmasını.

Peter I tarafından şehrin yakalandıktan sonra Vyborg

Peter Ben uzun kuşatma ve bombardıman 3 Haziran 1710 Vyborg aldıktan sonra, ancak İsveçliler şehri terk etmek hiçbir acelesi vardı. İsveçli 19. yüzyıla kadar Vyborg galip geldi.

Rus birliklerinin yakalandıktan sonra Şehir ve Vyborg kale yıkıldı. Durumları içler acısı. Ancak o zaman 1721 yılında imzalanan NYSTAD Antlaşması, nihayet Vyborg huzurlu bir hayat inşa etmeye başladı sınırı sağladı. Kale kapsamlı restorasyon çalışmalarını yürütmek başladı. Ama 18. yüzyılın ikinci yarısında, o yüzden onun eski askeri önemini kaybetti, Annenkrone ve Boynuzlu gücü, sağlam surları arasındaki yakalandı. Kale Rus garnizonu evine kullanıldı.

Kentin sonraki tarihi de zor olmuştur. O Sovyet birliklerini aldı Rus-Fin Savaşı (1939-1940.) Sırasında ise 1918 yılında Finliler gitti. Ama birkaç yıl sonra, İkinci Dünya Savaşı, yeni geçti Vyborg Finlandiya başında.

Ardından, 1944 yılında, ilk sonra SSCB'yi ve Rusya aitti. Şu anda, kale ile ada Eyalet Müzesi "Vyborg Kalesi" dir. Bu müze çalışanları zorluklarla karşılaşmak zorunda 20. yüzyılın sonunda 13 Temmuz 1960 tarihinde kurulmuştur. Kule tepenin kenarına bulunduğu gerçeği, sarkmaya başladı. Bir Bunun nedeni - sismik etkiler ve diğer - ağır taşımacılık. Şu anda, sorun giderilmiştir.

Şimdi ilginç şeyler kale görülebilir olduğunu söyle.

Aziz Olaf Kulesi

Turistler kule tırmanma gelen duyguların çok olsun. tırmanmak için, oldukça dik bir merdiven 239 adımları aşmak zorundadır. Bu belli bir fiziksel hazırlık gerektirir, ancak ödülü uzun sürebilir, bu nedenle önümüzdeki gitmeyecek! yukarı gidip, pencerelerden manzarayı seyredebilir. Üst katta bay ve şehrin muhteşem manzarasını bulacaksınız.

Sen her yönden kulenin etrafında çalışabilirsiniz. Sen Rusya için alışılmadık ilginç mimarisi ile şehri görür. Çeşitli formlarda Çok renkli çatılar Vyborg'a bir lezzet oluşturmak. Buradan görmek ve Başkalaşım Katedrali ve Saat Kulesi, ve diğer yerlerinden edebilir.

Müze "Vyborg Kalesi"

Müzenin sergi ziyaret ettikten sonra, sen sakinlerinin yaşamında, bölgenin sivil ve askeri tarihini araştırma, yanı sıra kale inşası hakkında daha fazla öğreneceksiniz. Uzun süre şehir sınır noktası olarak Burada, el konulan gümrük bir koleksiyon bulacaksınız. Vyborg, ayrı bir sergi adamış Karelian kara doğası. Müzenin en değerli koleksiyonları - V. V. Kozlova ve L. A. Ditriha, seramik ve madeni paralarla toplama resim ve heykel.

Geçici sergiler ve festivaller

Burada sadece kalıcı sergiler - da geçici sergiler düzenlenmektedir. Örneğin, müzede bir gün bir işkence odası düzenledi. Tabii ki, ürkütücü çevresi, ancak bu sergi turistler arasında büyük bir başarı oldu.

Genellikle kale rehberli turlar ve interaktif programlarda. Örneğin, çok popüler askeri tarih yıllık festivali Jousting içeren. Bu gün ortaçağ ruhunu kale özellikle de şehir boyunca, hissedilir. knightly savaşlar dışında, festivaller o zamanın insanların hayattan sahneler görmek, hem de atölye çalışmalarına katılmak ve bazı zanaat öğrenmek, ortaçağ müziği dinleyebilir. Aynı zamanda ortaçağ şölen okçuluk pratik ve ziyaret etme fırsatı sağlar.

Turistler bir çok Vyborg festivaller akın ediyor. "Şövalyelik Kale," örneğin, her yıl düzenlenmektedir. Bu arada, Temmuz 30-31 ortamda da çok yakın zamanda gerçekleşti ve zaten arka arkaya 21 olmuştur. Ziyaretçiler, zırh piyadelerce giymiş devasa bir savaş bekliyor, yürüyüş ve Jousting turnuva ata. Sadece bu uğruna sen Vyborg ziyaret edebilirsiniz. Turnuva "Şövalyelik Kalesi" Konuklar çok toplamıştır. Bunlar ortaçağ ozanları tarafından ağırladı ve şövalyeler ve bunların bayanlar savaşlarda sonra bütün gelenlerle ortaçağ danslar öğretildi.

Geceleri, festivali "Şövalyelik Kalesi" ziyaret etmeye karar turist (Vyborg) Fire Dragon ve yürütme ile Engizisyon Mahkemesi'ne temsilini bekledi. sonları katılımcılar ve izleyiciler için çocuk savaşlar, eğlence ve spor, hem de yarışmalara idi. Avlular ve el sanatları fuarı da ziyaret edilebilir, festivali "Şövalyelik Kalesi" geldi. Geçmişte taşındı sanki Vyborg, ziyaretçiler, Temmuz sonunda, derler. Festival onların yürüyen kampında topraklarında yerleştirilen Atmosfer tutulan ortaçağ karakterler (Rus Şövalyeleri ve Avrupa şövalyeleri).

Festivalin çok diri Vyborg sırasında. "Şövalyelik Kalesi" - Kentin en ilginç olaylardan biri.

müze adresinin saatleri

İlgili Vyborg ve antik kale? Yılın herhangi bir zamanında o ziyaret edin. Ama sadece belli saatlerde ziyaretçiler Vyborg Kalesi sürer. Cuma hariç haftanın her günü 19:00 11:00 - işleyiş modu. 18 saat içinde - Cuma günü, erken kapanır.

Eğer Vyborg'a kalesini ziyaret edebilirsiniz Yani, şimdi biliyorsun. o sağlayan çalışma modu haftanın her günü gezi planı. Birçoğunuz muhtemelen onun adresini bilmek istiyorum. Her durumda, ve onu vermek olsa da, büyük olasılıkla, kolayca Vyborg kale bulacaksınız. Basit Adresi: Kale Island, 1.

bu yeri ziyaret için değer mi? Elbette, müze ilginç değil, aynı zamanda Vyborg'a kenti ibaret değildir. Orta Çağ'ın en olumlu, özellikle severler gözden kale.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.